• halen başvurulara rağmen red yemeye devam ettiğim durum. gün geçtikçe yıdım. pes edesim geliyor.
  • mantıklı durum. ülke ekonomimiz şu anda deneyimsiz bir çalışana yatırım yapıp onu yetiştirecek durumda değil, onun yerine asgari ücret+bin liraya 5 yıl deneyimli full stack developer arıyorlar.
  • yazılım alanından ziyade genel bir memleket sıkıntısıdır.
  • çünkü yazılımcı enflasyonu var. ayrıca ülkenin içinde bulunduğu durumda göz önüne alındığında iş daha da zor oluyor.
  • henüz mezun değilim bu yaz itibari ile mezun olacağım.
    birkaç projemi buraya eklemek istiyorum belki de değerlendirmek isteyenler olur
    (bkz: #117717630)* ve (bkz: #118161634)*
    ilgilenenler için: dm.
  • bulamamaları çok normal, üniversite de sadece okuyan biri mezun olunca işe hemen başlaması imkansız. neden çünkü sadece teorik bilgiler alınıyor, bunları kendi çabanla bir proje yapıp deneyimlerse işte o zaman lezzetli oluyor. mülakatlar da gördüğüm kadarıyla sadece üni. verdiği ufak projeler yapmış, bu da yeterli olmuyor. ancak yazılım dünyası gerçekten acımazsız, insanların gözlerini hırs bürümüş, yardım sıfır. genel şirket görüşü şu 2 ay denerim sonra gönderirim.sonra ne mi oluyor şirket kavimler göçüne dönüyor. şu durumda zaten bir yazılımcı yetiştirmek gerçekten zor, ben bile bazen
    yardım ederken sıkılıyorum. az zamanınız var, bir çok hata geliyor ve bir yandan da geliştirme yapılıyor. size tavsiye dostlarım yeni mezun kafasıyla giderseniz çok boş dönersiniz, kendinizi tabiri caizse kendinizi pazarlarken "ben bu yıl mezun oldum ama ben bunları da yapabiliyorum işte projeler burada" diyebilin ki gözünüzdeki ışığı görsünler.
  • benim bilişim şirketi olan bir arkadaşım da en çok yazılımcılardan şikayetçi. en çok da; iyi maaş verdiği halde hiç olmadık bir zamanda siktir olup gitmelerinden şikayetçi. bıktım diyor.
  • halen iş aradığım durum. kimse yardımcı olmuyor. linkedın de firmalar gönderime bakıyor devamı gelmiyor. ne yapsam bilemiyorum.
  • 5 sene 6 sene okuyayım,
    tek proje çıkarmayayım,
    günde 4 saat bile zahmet edip çalışmayayım,
    sonra "iş bulamayım".

yazılım, proje işidir. kimse diplomana bakmaz. mezun olursun, 3-4 tane proje koyarsın, herkes seni işe alır. sen çalışma, sen uğraşma; işin tamamının tecrübe olduğu bir meslekte iş bulmaya çalış. bu dünya size göre değil, üzgünüm.

juniorlık döneminde günde 10 saatten fazla çalışmayı göze almayan adam bu mesleğe bulaşmasın hiç.

sizin tüm rakipleriniz işte 8 saat çalışıyor en az, evinde de 2 saat 3 saat yazılımla ilgili ders, video vs. izlese, her gün 10 saat önünüzdeler demektir. ve bu iş yalnızca tecrübeye bakıyor. 1 senede 3000 saat çalışmış yazılımcı, 2 senede 2800 saat çalışmış yazılımcıdan yeğdir.
  • iş bulma yoluna hiç projesi olmadan ve kendini geliştirmeden çıkan bir yazılımcıdan beklenen son işsizliktir.
hesabın var mı? giriş yap