• olayı kısaca ufak örneklemelerle açıklamamın daha iyi olacağını düşündüm. izmir'in en gözde semtlerinden birinde dükkan işletiyorum. dükkanımın ürün çeşidi px vb ürünlerden oluştuğudan dolayı, dükkanın önünden geçenin illa ki gözü takılıyor vitrine. özellikle ergenus diye tabir ettiğimiz liseli kısmı "oğaaa amk oreolara bağğk berkecaaaağn dabıl sıtaffmışşş" gibi tepkilerle içeri dalıp ne selam ne sabah, direk çikolatalara şekerlemelere bakıp kendi aralarında bir uğultuyla siktirolup gidiyorlar. ulan bi merhaba ? hayırlı işler ? hadi hiçbirini yapamadın ufak bi tebessüm ? kafa selamı ? " adab-ı muaşereti hiç mi öğretmedin evladına a ibine ?" diye sorarlar adama. düsturu götünden itelesen girmez bunlara. aslında bunlarda değil hata. bunları ehlileştiremeyen ebeveynleri ve öğretmenlerinde. ben 82li nesil bir yetişkin olarak dejenere bir nesil yetiştiğini düşünüyorum. biz kendimizden 3 yaş büyüklerimize abi, abla diye hitap ederken, bunlar enseye şaplak göte parmak modunda. ha kaldı ki bana selam verip vermemesi çok da sikimde. fakat gidişat şunu gösteriyor ki ; (genel olarak) bi sike yaramayan andaval ordusu bir gençlik büyüyor.
  • metro kapıları açılır açılmaz içeriye dalmaya çalışan arsız yaşlıları gördükçe tersini düşünmeye başladığım iddia.
  • yeni nesli terbiyesizlikle suçlayan bir yazarın, ilgili nesli küfür ve hakaret içermeyen bir üslupla eleştirememesi de ayrı bir ironi.
  • terbiyesiz degil pervasızlar. yani pervasizligi biz terbiyesizlik olarak algılıyoruz fakat aslında onların yapmaya calistigi sey bu degil.
    o kadar kopuk yetişmişler ve yetişiyorlar ki bağımlı oldukları kultur ve dünyadan, hareketlerinin ölçüsü yok.
    haliyle saygısızlık kaçınılmaz oluyor ve isin kotu yani bunun farkında değiller.
  • aynen yeni nesil kızlarında terbiyesiz olması geçenlerde otobüste iki ergen kız durmuş bir küfür ediyordu bi tanesi utandım be duyunca biz böyle değildik ya
  • erkekler neyse de kızlar çok edepsiz, diyip erkeklere küfrü içten içe yakıştıran ama kızlara yakıştıramayan "erkekler itlik serserilik yapsın, kızlar evde uslu uslu otursun..." zihniyetiniz yüzünden bir arpa boyu yol alamayacaksınız.
  • terbiyesizler mi bilemiyorum ama çok gereksiz ve içi boş bir özgüvenleri var kesinlikle. bütün kişisel gelişim kitaplarında yıllardır yazar özgüven şöyledir , böyle gereklidir , önce kendiniz inanın yapacağınıza siz özelsiniz diye. işte bu çocuklarda benim gördüğüm bu, yapmacık ve içi boş bir özgüven.kendilerine çok inanıyorlar . tamam özgüven iyidir de amk. biraz da altını doldurun şunun. kırılma noktası da bence 87 'lilerle başlayan nesill. 86 lılar ve öncesi daha haddini bilen ve aslında daha üretken insanlar genelde. 87'lilerin ergenlikleri halkın iyiden iyiye internetle tanışmaya, evlerinde kendi bilgisayarlarına sahip olmaya başladığı yıllara denk geliyor. sanıyorum bununla ilgili .
  • her neslin hezeyanıdır.
  • her donem yeni nesli icin, her donem bir onceki nesil tarafindan yapilan elestiri. sorun nesilden ziyade donemin ergeni olmak, ergen olmaktan kaynaklaniyor bence. ınsan iliskilerinde tecrubesizlikten, yasinin verdigi psikolojik degisimlerden, cocuklukla birey olma arasinda gidip gelisler gibi daha baska nedenlerle her eski nesil zamaninda hemen hemen ayni sekilde sergilemistir bu tur davranislari aslinda. elbette ınsan, zamanda ileri gittikce dejenere katsayisi da artiyor gunumuz ekonomik ve siyasi duzen geregi. yeni nesilden ziyade insanin kendisi insan unsurlarindan uzaklasiyor. ıhale ergende kaliyor kanimca.
hesabın var mı? giriş yap