şükela:  tümü | bugün
  • bilimkurgu kulübünün türk bilimkurgu yazarlarından toplanan ve titiz bir eleme sürecinden sonra ithaki yayınları tarafından yayınlanan bilimkurgu öykü antolojisi.

seçkide yer alan öykülerin sıralı tam listesi:

ilk temas - ismail yamanol
    büyük peri - selim erdoğan
    dünya utanç günü - ruhşen doğan nar
    tanrıların doğuşu- orkun uçar
    bir sobieski deneyi - selin arapkirli
    angyra: geleceğin ütopyası - çağrı mert bakırcı
    hörgüç - murat doğan
    dünyanın gizli sahipleri - kadri kerem karanfil
    q.i.a.p. - feraye şahin
    a-t-g-c - gökcan şahin
    robomorfoz - ismail yiğit
    bin yılın buluşu cingöz - sinan ipek
    son yolculuk - mikail boz
    selfie - murat başekim
    ruh - aşkın güngör
    gaita - tevfik uyar
    matruşka - funda özlem şeran
    akıllı kapı - müfit özdeş

bu seçkideki öyküler cidden dünya standardında. bir gün tümünü ingilizceye çevirip dünyaya erişmesine katkıda bulunmak da isterim.

bilimkurgu ile uzaktan yakından ilgili iseniz kaçırmayın derim.

edit: ithaki yayınları instagram'dan kapağını da paylaşmış. kitabın arka kapağında ise yüce ursula le guin'in ricamız üzerine bizzat bu kitap için gönderdiği mesajı bulabilirsiniz:

https://www.instagram.com/p/bd5jhorhqec/
  • heyecanla beklediğimiz öykü antolojisidir kendisi. biz de kitap kapağını paylaşalım, çorbada tuzumuz olsun.

yeryüzü müzesi
  • öykülerini çok sevdiğim, yazdığı her öyküyü ayrı biçimde beğenmeme rağmen en çok da bir kadın gözünden kurguladığı bilim kurgu işlerini hayranlıkla takip ettiğim bir yazarı da barındıran antoloji. bahsettiğim yazarın arkadaşım olmasının bana bedavadan gurur sağladığını da belirtmeden geçemem ama açıkçası kendisiyle arkadaş olmadan önce de öykülerini okurdum ve kendisine gıptayla bakardım. onun yer aldığı her işi takip ettiğim gibi bu antolojiyi de merakla ve heyecanla takip ediyorum, kendi öyküm bir kitapta basılıyormuş gibi seviniyorum ve diğer isimlere de göz atınca çılgın bir kitap olacağına daha da emin oluyorum, bir an önce çıksa da okusak.

ayrıca bilim kurgu kulübünün de yalnızca internet üzerinde bir portal olmaktan ziyade öykü çevirileri ve antoloji çalışmaları da yapmalarını çok takdir ettiğimi belirtmeden geçemem, ithaki yayınevi işbirliğiyle ne güzel, tertemiz bir iş yapıyorlar, kendine "kulüp" adı veren her oluşum böyle üretici olsa keşke. bir de birisi beni bilim kurgunun ayrı mı, birleşik mi yazılacağına karar verip vermediğimiz konusunda aydınlatsa aşırı sevineceğim, tdk'ya uygun hareket edeyim diye çoğu bilim kurgu ortamında kendi kendimi baltalıyorum sanırım, hepiniz bilimkurgu diyorsanız bana da söyleyin lan.
  • yazar listesini görünce akla şampiyonlar ligi'ndeki ölüm gruplarını getiren kitabü'l şahane. hele hele müfit özdeş, orkun uçar, tevfik uyar, aşkın güngör ve evrim ağacı'nın kurucusu çağrı mert bakırcı isimlerini bir arada göreceğim hiç aklıma gelmezdi. bana ufaktan bir seyirtme geldi desem yeridir. *