• kaybetme korkusunu doğurup, etrafınızda ki olaylar karşısında sürekli kaygılanmanıza yol açıp, sürekli kaybetme korkusu içinde olmanızı sağlayan, yenilmesi gereken duygudur.
  • 27 yaş bunalımının temel etkenlerinden birisidir.
  • hemhal olduğum.
  • gezi olayları sırasında tepkisiz muhalefetin ve sorgusuz sualsiz biat edicilerin bana hissettirdikleri.
  • yakın arkadaşım dediğim bir elemanda bana karşı çıktı bu son zamanlarda. dediğim yaptığım herşeye saldırıyor. dur bakalım nasıl olacak sonu.
  • özgüveni sıfırlayan hede. belki yeterince çabalamıyoruzdur hep ondandır.
  • yazmayı bırakmama neden olmuştu vakt-i zamanında bu lanet şey. ipek ongun çağını atlatıp gerçek edebiyatla tanışınca karalamalarımı düzeltmeye çalışmak yerine "ben kiiiim yazar olmak kim?" demiş, kalemi kağıdı bir kenara atmıştım.

şu an ise alanında hatırı sayılır bir ödül alan bir araştırmayı okuyor "ben sanırım asla böyle detaylı bir araştırma yürütemeyeceğim" diyerek pes etmeyi düşünüyorum. yalnız o araştırmacıyla aramdaki fark, kendisi araştırmayı yaptığında benim iki katım yaşındaymış.

belki de sorunum budur, insanların 50 yaşında erişebildikleri olgunluğa, 25 yaşında erişebilme telaşı...
  • insanı sevdikleriyle sınayan bir histir. çünkü yetersizlik, özellikle en çok sevilenlere karşı hissedilir. anne-babası için iyi bir evlat, kendi çocukları için iyi bir anne-baba ya da sevdiğine iyi bir eş olup olmama şüphesi, kişiyi yetersizlik hissine götürür. bunun ardından kişi, o hisle kendini yargıladıkça değersizlik inancına kadar ulaşır durum. nispeten zeki, şüpheci, mükemmeliyetçi ve duygusal insanlarda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. çaresi; bol temiz hava alıp, sevgilerinizi ve hayatı akışına bırakmaktır.
hesabın var mı? giriş yap