şükela:  tümü | bugün
 • doğada hazır halde bulunan ve yaklaşık 100 megavolt elektrik enerjisini saniyede 1000 km hızla boşaltmasının depolanması olayıdır.
  depolanmasının şu an için mümkün olmadığını ve japonların hala bu iş üzerinde çalıştıklarını okumuştum.
  depolandığı taktirde nükleer santral ve petrol yataklarının önüne geçeceğini tahmin edebiliyorum. rüzgar/güneş enerjisi de solda sıfır kalacak gibi bunun yanında.

  edit: başlık "enderjisi" olmuş affola.
 • bir boka yaramayacak enerjidir. ortalama bir enerjiye sahip bir yıldırım ortalama harcama yapan bir evin ancak bir aylık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. bu enerjinin depolama, işletme ve iletilme maliyetleri göz önüne alındığında, hiç pratik ve hesaplı olmayan bir enerji elde etme yöntemi olduğu ortaya çıkar. bu yüzden aklı başında kimse bu işi yapmaya uğraşmaz. mantıksal olarak free energy fenomeninden bir tık yukarıdadır.
 • ender görülen bir depolama biçimidir.
 • 100 megavoltluk enerjiyi ne ile karşılayacaksın, alçak gerilim trafosuyla mı?

  zihni sinir projelerden biridir.
 • enerji volt degil julla olculdgu icin yanlis olan onermedir.
  yine de: bir yildirimin enerjisi (1 ila 5 gigajul = 278 ila 1390 kilovatsaat) ortalama bir hanenin yaklasik 4 aylik elektrik enerjisini saglamaktadir (avrupa'da ortalama bir evin tuketimi yilda 3500 kilovatsaate esdegerdir). o nedenle cok fazla getirisi olmayacak bir sistemdir.
 • (bkz: enderji)
 • saatte 88 mil hızla geleceğe götürebilir.
 • öncelikle elektrik enerjisi kavramını yalnız volt birimiyle ifade edemezsiniz. volt dediğimiz şey elektrik gerilim değeridir. elektrik enerjisi dediğimiz şey ise elektriğin iş yapabilme kapasitesi olup birimi watt.saat ile ifade edilir. yani önemli olan kaç volt elektrik ürettiğiniz değil, o elektriği belirli bir akımda kaç saat sağlayabildiğinizdir.

  bir yıldırımdan elde edilen ortalama enerji 1.4mwh oluyor. dünyada bir yılda görülen yıldırım sayısı ise 1.4 milyar. bunların sadece %25'i yeryüzüne düşüyor. yani teoride yaklaşık 350 milyon yıldırımın elektrik enerjisi toplanabilir. bu kadar yıldırımdan da yılda 490,000,000 mwh enerji üretilir.

  2009 yılında dünyada tüketilen elektrik enerjisi miktarı ise 20,279,640,000 mwh yani tüm yıldırım enerjisinin 40 katından daha fazla ve giderek artıyor.

  bu elektriği tutmak ve depolamak için kullanılacak teknolojinin maliyetini düşündüğümüzde ne kadar deli saçması bir fikir olduğu kolayca görülebiliyor.

  bunun yerine güneşe yoğunlaşırsak daha mantıklı yatırımlar yapabiliriz çünkü güneşten dünyaya 1 saatte gelen enerji tüm dünyanın 1 yılda tükettiği enerjiye denk geliyor.