• feminist teorileri anlatirken bir anda "cocuklar bunlari soyluyorum ama dun 9 a kadar mutfaktaydim" diyerek kendini sinifa acan, icini doken, dunyayla ve dunyasi ile barisik olan pamuk hoca.
  • bunlardan iki tane vardır. birisi ankara üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi nde alman dili ve edebiyatı bölümündedir. diğeri de odtu sosyolojidedir. feminist olan odtu'lü yıldız hocadır, oguz atay'da aydın olgusu ve orhan pamuk'u okumak gibi edebiyat alanında yazan ise dil tarihteki yildiz ecevittir.
  • sıkı bir eksi sozluk takipcisi olabilecegi hissi veren ulvi şahsiyettir. (eksi sozlukten alintilari kitabina koyacak kadar)
    eger burada yaziyorsa da, renk renk onlarca fulari oldugunu hissediyorum. nasil bir arastirmaci ve bilgi dolu bir kimliktir oyle.
  • oğuz atay ile ilgili müthiş bir araştırma yapmış, (bkz: ben buradayım) özellikle oğuz atay ın tutunamayanlar,korkuyu beklerken ve tehlikeli oyunlar da otobiyografik yönleri samanlıkta iğne arayarak ortaya çıkarmış, hatta ekşi sözlükten bile yorumları sonuna eklemiş,oğuz atay ın tüm kitapları okunduktan sonra okunması gereken, yararlı bir çalışmaya imza atmış elleri öpülesi kişi..
  • orhan pamuk'u okumak adlı kitabı da en az ben burdayım kadar güzel olan eleştirmen.
    kitapta özellikle 5. okumadaki espri yeteneği ve eleştiri gücü takdire şayandır.
  • mehmet ecevit'in eşi. odtü'de tanıdığım en güzel, en duyarlı, en insancıl insanlardan biri. öğrencisi olmaktan hep keyif aldığım bir hoca. kendisiyle zaman geçirmek müthiş öğretici. kişi hem bilimlere, hem de insan olmaya dair birçok şey öğreniyor. iyi ki var...
  • odtü'deki yıldız ecevit, aslen sosyolog olup, iktisadi idari bilimler fakültesi dekan yardımcısı idi en son. kadın çalışmaları'nı yürüten feministlerdendir, kocası mehmet ecevit gibi.
  • ben buradayım adı altında yayınlanan oğuz atay biyografisi gerçekten çok incelikli, çok başarılı bir çalışma. yumuşak ve akıcı bir dille yazıldığı için keyifle okunuyor. fakat, yüzeysel olduğu hissine kapılmasın kimse; tam tersine, kolay okunmasının yanı sıra başka akademik çalışmalar için zemin hazırlayacak bir zenginliğe de sahip. bu nedenle, tutunamayanlar, oyunlarla yasayanlar ve tehlikeli oyunlar icin bir referans kitabı olarak bile okunabilir.
  • 'turk romaninda postmodernist acilimlar'da, oguz atay, orhan pamuk, hasan ali toptas ve metin kacan'in birer romanini cozumlemistir.
  • pasaj*'ın 2. sayısında "80 sonrasından günümüze edebiyat" başlıklı bir yazısı yayınlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap