• gene bi filozof gelmis. götünden birseyler uydurmus adam anlasa oturup anlatacagim da bir örnek vereyim;

gecen ay berlinden kölne geliyorum. pazar yolda kimse yokken 180le hiz sabitleyici, en sag seritten gittim dakikalarca. önüme birisi gelince orta seride gecip, tekrar sag seride gectim. (hiz siniri yok, otoban 3 seritli)

1 hangi seritte olursan ol arkadan gelen varsa yol verirsin.
    2 öndeki dalyarak biraz adam olsa, aynada kendinden en az 30-40 kmh hizla gelen arabayi görünce zaten uyarilmadan sag seride gecer.

arkadaki hakliyken, haksiz duruma düsmüs. normalde otobanda böyle malca sol seridi isgal edenlere 80 euro ceza kesiliyor. diger taraftan arkadaki takip mesafesi ihlali + sagdan sollama + ve son öne kirma hareketiyle cok büyük ihtimal almanyada psikoloji testleri ve 2000-3000 euro vermeden ehliyeti bir daha zor alir.

bizde fakirlerde eziklik, zenginlerde bi bok oldum havasi var. öndeki; "mercedes'e yol vermedim haaa" diye anlatacak, öbür mal da "yol vermedi, sen misin vermeyen girdim önüne" gibisinden birseyler zirvalayacak.

arkadan gelen varsa yol verin, itle it olmayin. hiz sinirinin 120 olmasi, siz de 120 ile gidiyorsaniz sürekli en sol seridi isgal etme hakki vermez. sag serit bossa sagdan gideceksin. sana ne mk kimin ne hizla gideceginden ayrica? trafik polisi misin sen?
  • 34 plaka viralidir.
  • burdan sol şeridi ısrarla işgal edenlerin ailesine selam yolluyorum.

bazı kendini bilmez aptallar da hız sınırı var isterse sol şeritten gidebilir demiş.

lan sanane oruspu çocuğu istersem 300'le giderim sen gerekiyorsa sollamani yap sonra geç sağa birak adam aksın gitsin.

bu arada mercedes sen nasıl bir kralsın anlatamam.
  • 190 diye bir hız limiti mi var? adamlar 190 la gidiyorlar. birisi yol vermiyor, birisi yol vermeyenin önüne kırıyor diğeri bunu cep telefonuyla çekiyor. --- spoiler ---

şansa yaşamak
    --- spoiler ---
  • sinyal verse yol vericem diye sıkıntı yok az bile yapmış
  • aslında önceki girimle bırakacaktım ama baktım bir iki giride bana giydirilmiş, bana da cevap hakkı doğar.

"sol şerit sürekli gidebileceğin şerit değildir". emin ol 3 serisinin direksiyonuna geçtiği gibi tamponuna yapışıp selektöre boğan sürücü o şeridi işgal etme niyetinde değil. sol şeritten bastırıp gitmiyor, geçici olarak orada. madem istersem 300'le gideyim sağ şerit boşsa sağa geçmek zorundayım, bu serzenişinin asıl hedefinin sol şeritten gazlayan sürat limitsiz tipler olması gerekmiyor mu?

bir diğer yazar da demiş ki, "hangi şeritte olursan ol arkadan gelen varsa yol verirsin." bir şeyler uydurmuş diye sanırım bana demişsin ama kafadan kural uydurmak diye buna denir. asıl hangi şeritte olursan ol olağan hızında seyreden sürücüyü şeridinden iteleyemezsin. çok şeritli bir yolda boş şerit varsa sen ona geçersin, boş şerit yoksa zaten trafik senin istediğin hızda seyretmene izin verecek açıklıkta değil demektir. hayır hız sınırsız otobanda hız sabitleyici 180'deyken yaptığını anlattığın bu zaten. önündeki araçlar sana yol vermek zorunda olmadığı için sen şerit değiştirmişsin. demek neymiş?.. ve türkiye'de trafik kuralları almanya'dan farklı. otobanda hız sınırı var ve yüksek değil. hangi şeritte olursan ol arkandan yaklaşmaktaysam kenara çekilip bana yol vereceksin. kusura bakma ama dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kural yok. meydan okuyorum, sen de bunun anlatıldığı tek bir madde, ya da kurallar kitabından bir sayfa paylaşamazsın. ister arkadan daha yüksek hızla seyretmekte ol, ister dış şeritten bir şeride girme niyetinde ol, öncelik halihazirda şeridinde olup olağan hızda seyretmekte olan sürücüdedir. sen o izin verirse oraya girebilirsin, o zana yol vermek zorunda değildir. dediğin gibi olsaydı takip mesafesi kuralı öndeki aracın kusuru sayılır, sinyal vermek şerit değiştiren araca değil, şeridinde seyreden araca düşerdi. bunun mantıksız olacağını takdir edersin.

"sana ne kimin ne hızla gideceğinden". trafikte olan bensem, trafik kuralları varsa o kurallara riayet beni ilgilendirir. doksan kilometre süratle seyrederken asgari kırkbeş metre takip mesafesi bırakması gereken sürücünün beş metre arkamdan gelmesine itiraz ettim diye sana ne takip mesafesinden demekten farksız bu. arkamdaki sürücünün bıraktığı takip mesafesi takip edilen kişi, yani olası bir kazanın mağduru olarak beni doğrudan ilgilendirir. aynı giri içinde hem sağ şerit boşsa sağdan gideceksin, hem de hangi şeritte olursan ol arkadan gele yol vereceksin diyorsun. kendinle çeliştiğini söyleyince de saçmalayan ben oluyorum. peki.

hayır adamın takip mesafesi ihlali, sağdan sollaması ve yol kesmekteki eşkıyalığıyla daha hatalı olduğunu ve cezasının orantısız derecede daha büyük olacağını kendin söylemişsin. hayatımda baştaki savla ardından gelenin bu kadar çeliştiği çok az giri okudum.

arkadan gelene yol verme tavsiyesine getirdiğin açıklama itle it olmamaksa başta savunduğun doğrunun gerçekten arkasında mısındır? kendisinin de arkasında duramayacağı bir şey savunmuş, şimdi de kuyruğu dik tutmak için zorlama savlar geliştiren adam burada ben miyim, yoksa siz misiniz? bilemiyorum.

bir de hakaret mesajları göndermeler, "filozof", "götünden bir şeyler uydurmuş", "anlasa anlatacağım" gibi bir tavır... kimin çirkinleşmeye daha teşne olduğundan bile hakkaniyeti kimin daha iyi bildiği belli değil mi?

ayrıca yol vermemenin tek açıklamasının fakirliğin ezikliğiyle mercedes'e yol vermeme güdüsü olduğunu nereden biliyoruz? bakın iki giri boyunca sayılacak kadar gerekçe bulunabiliyor.

ek: ben bir de şu, sana ne kim kaçla gidiyor, kuralları uygulamak sana mı kaldı diye sorup sonra da kaçla gidiyor olduğun fark etmez, arkadan gelen varsa ve yanındaki şerit boşsa geçeceksin diyen zihniyeti hiç anlayamadım. yani hem yazılı bile olmayan, gelenekselleşmiş bir kuralı dayat, hem de ne kuralcısınız, yasalara uya uya bitiremediniz, bir bu kaldı de.

ya bir de, bu kadar mı yaratıcılıktan uzağız. birkaç giri önce yazılanı doğrudan kopyalamak nedir?
  • en sol serit "sollama seridi"dir ve arkanizdan gelene yol vermek zorundasinizdir. istersen 300le git, arkandan 350yle biri geliyorsa saga cekileceksin. benim saglama yapmam yasaksa, sen o koca gotunu saga atmak mecburiyetindesin.
  • 2 veya daha fazla şeritli yollarda, gidişe ayrılan en sol şeridi sürekli kullanmak yasaktır. bu şerit, transit geçişler için ayrılmıştır. sadece önündeki aracı geçmek için kullanılmalıdır. acil durumlar için bu şerit sürekli açık kalmalıdır.

2918 sayılı k.t.k.’nın 46/2-d maddesine göre, aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli işgal etmenin cezası 235 tl ve 20 ceza puanıdır.
  • büyütülcek bi mesele değil.

1- araba kaç ile gidiyorsa gitsin önü boş ve arkadan gelen çok hızlı arkadaşımıza yol verebilir. neden çünkü sonrasında bu arkadaşın yapabileceği hareketlere mahal vermemek. büyük ihtimalle öndeki sürücü arka aynayı kontrol etmeyen bir sürücü idi. ben böyle bir durumda kalsam önce yol veririm diyelim vermedim arkamdaki adamı kontrol ederim çünkü bildiğin tahrik ettim yol vermeyerek. nereden önüme ne şekilde çıkabileceğini kestirirdim ve kendimi bu duruma sokmazdım.

2.si yok. trafikte problemlere mahal vermemek için hızlı giden bırakın gitsin sizinle uğraşmasın başkasıyla uğraşsın. e bana problem yaratmasa başkasına problem yaratacak buna mahal veremem ben trafik polisiyim en uygar vatandaşım diyen arkadaşlara da bir sözüm var burası türkiye herkes kendini kurtarır olan sana olur fazla sorumluluğa gerek yok benim canım daha kıymetli.
  • soldan gidiyorsan, sağ şerit müsait ise arkadaki yol istediyse, arkadan gelene yol vereceksin. bunun tartışması bile olamaz.
hesabın var mı? giriş yap