• ülkenin ağzına sıçılmasına, "ama yol yapıyorlar" diye razı olmayan ve en önemlisi düşünebilen insandır.

ayrıca; (bkz: çomar babandır)
  • halkın ulaşıma kavuşması derken? şu ücretlerden bahsediyoruz değil mi?

köprüyü yapan kim? parasını veren kim? bundan çıkar sağlayan, prim yapan kim? bu üç soru sana yeter. hatta ipucu da vereyim. birisi halk, birisi ihaleyi kapanlar, diğer de akp. eşleştirmesini sen yap artık.

yol, köprü, baraj yaptık diyerek 21. yüzyılda siyaset mi yapılır? süleyman demirel döneminden bu yana hiç mi bir şey değişmedi bu ülkede?

bu çomar lafı, bazı insanları çok rahatsız ediyor. öyle olunca da karşılarındaki kişilere aynı şekilde hitap ederek kendi çomarlıklarını bastırabileceklerini sanıyorlar.

bak sevgili çomar. koskoca ülkeyi, çorumu yönetir gibi yönetemezsin bu devirde. yozgatlı vatandaş "yol yabdılar" diyerek sevinebilir. çünkü yozgata yapıp yapabileceğin hizmet odur. fabrika kurarsın, fabrika açılırken de alkışlarlar, kapatılırken de. işte biz bu insanlara çomar diyoruz. cahil, ne olup bittiğinden bile haberi olmayan, ama fikri olduğunu zanneden zevat.

gel gelelim 80 milyonluk ülkeyi böyle yönetemezsin. ülkeyi bırak, istanbulu, ankarayı böyle yönetemezsin. tarihine baktığın zaman istanbul, avrupanın romadan sonra ikinci başkenti. hiç öyle gibi mi? "biz bu şehre ihanet ettik, bu şehri betona boğduk" diyen ebem değildi. sadece son 6-7 senede bile istanbul o kadar geriye gitti ki. akpnin yönetim anlayışının ve rant hırsının sembolü haline geldi.

bir tane boğazı var istanbulun. üç tane köprü yapıldı, marmaray yapılıp boğazın altından geçildi, ama trafik sıkıntısı büyüyerek devam ediyor. şu ortamda hala ikinci bir boğaz yapmaya uğraşıyorlar. sen ne olup bittiğini bilmiyor olabilirsin. biz görüyoruz ne olduğunu, ne bittiğini. kanal istanbul safi bir rant projesidir. bu iktidar gittiğinde belgeseli yapılacak cinsten bir rant projesi hem de.

bir kere gemileri oradan geçmeye zorlayamayacaksın. bu iki iki dört. bu montröye aykırı. ayrıca bu kadar maliyetli olup da bu kadar anlamsız bir proje daha az bulunur dünya tarihinde. sadece bir kaç kilometre ötesinde doğal bir kanal bulunan bir bölgeye neden kanal yaparsın ki? şehrin nüfusu 15 milyonu geçmiş, sen hala şehrin nüfusunu artıracak, şehrin etrafındaki doğal alanı yok edecek icatlar peşindesin. akp ile falan alakası yok bunun. kanal istanbul projesi, istanbula atılacak çok büyük bir kazıktır. öyle bir kazıktır ki, bu kazık çakıldığı andan itibaren ne kadar uğraşırsan uğraş, yarım asırda düzeltemezsin bu hatayı. istanbulun yükünü başka şehirlere yayman gerekirken, istanbulu daha fazla yormaman gerekirken, sen istanbulu dev bir beton ve insan çöplüğüne dönüştürüyorsun. neden?

nedenini söyleyeyim. rant. çünkü sen istanbulun yanı başındaki doğal alanı yapılaşmaya açtığın anda milyarlarca liralık bir ekonomi oluşturuyorsun. ekonomi deyince hemen atlamayın. buna olsa olsa çöplük ekonomisi denir. buraya harcayacağın kaynağı, başka şehirlerde üretimi artırmaya yöneltsen, hem istanbul rahatlar, hem başka şehirler gelişir. ama niyet ülkeyi kalkındırmak değil elbette. öylesi zor ve zahmetli tabi. halbuki kanal istanbul gibi bir projeyle, aslında doğaya zarar vermekten başka hiç bir halt yapmayan insanlara müthiş bir iş fırsatı yaratmış oluyorsun. yap inşaatını, al paranı. doldur insanları oraya, arsanın değeri on katına, yirmi katına çıksın. işçileri canları pahasına, asgari ücretlerle hatta kaçak olarak çalıştır (mesela suriyelileri), iş gücünü sömür, sonra o işçi de boğazından iki lokma geçti diye sana şükranlarını sunsun. peki yirmi yıl sonra, istanbulun nüfusu 20 milyonu aşınca, suç çeteleri oluşunca, istanbul bir hindistan metropolüne dönüşünce ne yapacaksın? kim sallar yirmi yıl sonrasını? onu da yirmi yıl sonrasının siyasetçileri düşünsün değil mi?

bak doları protesto ediyorsun şu anda. o da ne demekse amk. bir düşün bakalım. ihale ettiğin bu projeleri tl ile mi finanse edeceksin? elin japonu, almanı ne yapsın senin liranı? elbette dolar alacak. hatta türk şirketler bile dolar isteyecek. peki bunun karşılığında bir şey mi üreteceksin, dışarıya mal ve hizmet mi satacaksın? hayır. dışarıya dolar gidecek, kaynaklar içeriden harcanacak. ne işime yarayacak o zaman o kanal? bu millete katkısı ne olacak bunun? tam bir arap kafası projesi. oldu olacak palmiye adaları da dikin marmaraya.

beğenmiyorum ben yapılan yolları, planlanan kanal projesini. yaptırdıkları yolları da görüyoruz. iki senede aynı yolu tekrar yapıyorlar. nasıl olsa devletin malı deniz. her yol yapıldığında bir yandaş ihya oluyor. kimin parasıyla? bizim paramızla.

bunu anlayamayacak kadar çomarsınız işte.
  • küçümsenen şey, bizim paralarımızla yapılan hizmetler değil beyefendi. aptal yerine koyulup, sadece bunlar için akp ye oy vermemizin beklenmesi. köprü ve yoldan ibaret olmayan devletimizin sağlık, eğitim, kültür vs. pek çok bakanlığı var. hangilerinde avrupa standartlarındayız beyefendi? mesela okuma alışkanlığımızı artırıcı ne yapıyor bakanlıklar? tarım alanında konya büyüklüğündeki hollandayı neden geçemiyoruz? ekonomimizin gidişatı neden yabancıların lütfuna terkedilmiş? beyefendi geçmediğim köprüye niye para ödüyorum?
    solcu dediğin sorgular, bilir bunları. belediye kaldırım döşüyor diye oy vermez sadece.

not: bu arada solcudan çomar olmaz. diplomasızdan başkan olmaz.
  • adam köprü diyor, yol diyor hepsinden önemlisi maslow diyor
  • böyle yolları beğeneni siksinler:

(bkz: 8 temmuz 2018 çorlu tren kazası)
  • ankara - tokat yolunda ankara'ya giderken arkadaşım arabasıyla kenardaki mucura giriyor ve araba çok takla atarak vefat ediyor arkadaşım. işin ilginç yanı akp'ye oy veren aam o da memnun olmayıp vermeyeceğim bu seçimde demişti eskiden ve chp gelecek dediğimde chp gelir mi ciddi misin? o zaamn ap'ye atayım demişti. nedense adana'da da yeni yollar asfaltı az oluyor, yol gri görünüyor ve eknarlar mucurlu oluyorç mucurda araba hızda kayar heel virajda ve frende, hız değişiminde.. çok tehlikelidir.. çok iiy çocuktu allah rahmet eylesin dilerim, oturur dağ gibi sorunumu dinlerdi yahu, ne iyi adamdı..

bizim burda bir köy yolu yapıldı açılır açılmaz gidilemez oldu geri kapattılar yolu. yazık günah değil mi milletin parasına, emeğine? yazık..

sonra akp ve rte bu yolları acaba 2.dünya savaşı dönemleri civarı hitler'in politikasını birebire yakın uygulayarak mı yaptı ki öyle görünüyor. yani akıl kullanılmadan o bunları yaparak iyi oy aldı biz de bu yoldan gidelim o ülkesini abtırsa da mı dendi? gerçi ağır sanayi ve sanayi hamlesi de keşke örnek alınsaydı almanya'nın.. umarım ss ve sa birlikleri birinin ima ettiği gibi olmaz, olumsuz olmaz..

baraja gelirsek. ben hidroeletrik barajlarından hes'lerden yanayım aam akış daim omlaı ve balıklar ,canlılar o ırmakta, çayda yukarı, aşağı gidebilmeli.. bir de devletin barajı peşkeş çekilmemeli .yahu koca beton, harfiyat yığını baraj nasıl özelleştirilir. devletin olsa devlet o kadar yüskek fiyat koymaz elektirk faturasına gerçi yolsuzluk varsa o da olabilir..

yolsuzluk birinci düşmanlardan olmalı. yolsuzluk varsa yapılan işlerde kokuyor, olmuyor falan..

köprü de zaten biliyoruz geçiş teminatı ile çok daha tuzluya yapılmış olması meşhur oldu..

yol, köprü, baraj yapılır da üretim, fabrika da yapılmalı ve mevcutlar satılmamalı.. şeker fabrikaları satılması tam bir vizyonsuzluk, kimine göre hainlik..
  • dolar kurunu bilen adamdır.

oh unutmadan (bkz: çomar anandır)
  • "bu kadar yobaz çomar nerde yetişti acaba?" biz de yıllardır bu soruyu kendimize soruyoruz.
  • vergi vermeyen parazit çomarın diline düşmüştür.

bir sakız alsan “fişsiz ne kadar olur” diye sormadan edemeyen yüzsüze koymaz o köprü. it gibi çalışıp kazandığı paranın yüzde ellisini dolaylı dolaysız vergiye kaptıran adam “köprüden geçiyorum para ödüyorum, köprüden geçmiyorum yine para ödüyorum. benden aldığın vergi yetmiyor yabancıdan borç alıyorsun, vergileri çarçur edip yabancıya borcu da bana ödetiyorsun. baraj yapıyorsun ama elektrik bulgaristandan geliyor, 3 gün aralıksız elektrik kesiliyor nedenini bulamıyorsun. yaptığın yol ilk yağmurda çöküyor, geçmeye para istiyorsun.” dediği halde hala çomarsa da en azından tasma taksınlar diye boynunu uzatmayan bir çomardır.
hesabın var mı? giriş yap