• tokyo'da yapılan 2007 dünya artistik patinaj şampiyonası'nda az önce sunduğu olağanüstü kısa programıyla izleyen herkesi kendine hayran bırakan, 16 yaşındaki güney koreli buz patenci.
    2004 yılından beri katıldığı her ulusal ve uluslar arası yarışmada hep ilk 3ün içerisinde yer almış. geçen senenin de dünya gençler şampiyonu...
    ne diyelim umarım yarın kayılıcak serbest programlardan sonra da ilk sıradaki yerini korur sevgili yu-na kim. uzuun zamandan beri açtık böyle yeteneklere.

edit: 3. olmuştur. olsundur, günün birinde ilk sırayı da alır.
  • bu sene cup of china ve cup of russia'da şampiyon olmuş ve isu grand prix finallerine gitmeye hak kazanmış buz patenci. geçen sene olduğu gibi bu senede grand prix finallerinde şampiyon olmuştur. çok yeteneklidir. geçen sene dünya şampiyonasında sunduğu kısa program izlenmelidir. şahsen beni mao asada'dan daha fazla heyecanlandırmaktadır.
  • mao asada ve carolina kostner'e "bunlar için mi bu saate kadar uykusuz bıraktınız beni?" diye haykıran bünyeye ilaç gibi gelen muazzam bir performans koymuş güney koreli patenci.

kendisi 2009 dünya artistik patinaj sampiyonası'nın genel olarak sönük geçmiş olmasını engelleyemeyecek olsa da yine bu performansı ile uzun seneler hatırlanacaktır.
  • dunya sampiyonlugunu kazanirken aldigi 207.71 toplam puanla, yeni puanlama sisteminde bayanlarda 200 puani gecen ilk sporcu olmus.
  • japonya'daki hayran kitlesi inanilmaz boyutlardadir.
    ozellikle mao asada'nin yasiti olmasi nedeniyle de rakip olsa bile buyuk bir saygi ile izlenir.

bugun yapilan * kisa programda "triple lutz + triple toeloop"tan esek yukuyle puan almistir. en yakin rakibine de esek yukuyle fark takarak kisa programi 1. sirada bitirmistir.

cok da guzel kizdir laf aramizda...
  • serbest programda 150 uzerinde bir puan ve toplamda 228 kusur puanla mao asada'ya yaklasik 25 puan fark takarak olimpiyat altinini kusursuz bir gosteri ile almistir.

objektif olmak isterdim ama olamiyorum bu kiz digerlerinin yaninda tanri muamelesi gormeyi hak ediyor, o kadar kendinden emin ve puruzsuz atlayip, oylesine hizli kayiyor ki digerleri resmen tedirginliklerine yenilip dizlerinin bagi cozuldugunden afallayip duruyorlar...

erkeklerde ismi gecen cokca sporcu olsa da hicbiri kim kadar ezici bir ustunluk kurup, rakiplerine baski yapamiyor. aslinda kimchan erkeklerle de yarisabilecek kadar olaganustu... bir aksilik cikmazsa daha cok seneler izleyecegiz. ve korkarim kendisini bu sekilde tutarsa 4'lu atlayislari normalmis gibi gerceklestirebilen bir patenci olacak.

olmasi dilegiyle...

(bkz: sicagi sicagina entry girmek)

edit: faervian uyardi ve ekledi, kendisinden once 4'lu atlayisi yapabilenler, sasha cohen ve miki ando, varmis. haliyle ilk olamayacak.

duzeltir ozur dileriz.
  • madalya seramonisinde resmen mao asada'yı kasım kasım kastırdı. hayır niye o kadar bozuluyorsa bu mao? senden daha güzel kaydı işte kız kaymak gibi...

aslında biraz da erkeklerin finaline benzedi. neden derseniz şöyle izah edeyim; evgeni pluşenko da ikinci oldu hem de quad adı verilen dörtlü dönüşü yapmasına rağmen. diğer yandan rakibi evan lysacek bu zor hareketi yapmadan rahat rahat zorluk derecesi biraz daha düşük hareketleri yaparak olimpiyat şampiyonu oldu. e evgeni de haklı olarak "olimpiyat şampiyonu dediğin quad yapabilmeli" vs. dedi. orada kendisine hak verdik.

fakat burada durum biraz farklı; bu japon kız, mao asada halihazırda aktif olarak kayan kadın patenciler içinde "üçlü axel" denilen hareketi yapan tek kişi. finalde de iki kez yaptı bu hareketi ama buna rağmen performansı esnasında basit hatalar yaptı. bir de kısa performanstaki puan farkı ve yu-na kim'in mükemmel performansı eklenince sonuç kaçınılmaz oldu.
  • o nasıl bir zarafet, o nasıl kusursuz bir teknik, o nasıl büyüleyici bir program... olimpiyat performansı tek kelimeyle inanılmazdı.
  • tam ogle saatine geliyordu final programi bugun kore'de. is arkadaslarimla beraber bir restorana gittik yemek icin. yolda neredeyse herkes elinde bir mobil cihaz bir seyler izlemekle mesguldu. ilk basta ben anlamadim; sonra restorana gidince is arkadadaslarimin televizyonu rahat gorecek bir yer secmelerinden durumu anladim. birazdan yuna cikacakti. bugun bu kadin sayesinde cok fantasik duygularin firtina gibi estigi bir ortamda buldum kendimi. kore gibi erkeklerin 2 yil askerlik yaptigi ve bu yuzden cok da oturmus maco kulturdeki bir toplumda, erkekler hayran hayran artistik patinaj izliyor. bu bile kendi basina bu kizin ulkede insanlara neler hissettigini anlatmaya yetiyor. programinin buyusunu o anda servisi birakip dikkatle tvye bakan kadinlarin kocaman acilmis gozlerinde gorebiliyordunuz. her yere inisinde restorandaki herkes alkisliyor, kayarken ise tirnaklarini yiyiyorlardi. kusursuz programini bitirdiginde ise ortamdaki kadinlarin hepsi agliyordu. butun ulkenin kendisinden boylesine birbeklenti icinde olmasinin baskisina aldirmadan, cikti, 19 yasindayken daha hem de, kusursuz bir performans sergiledi; 20 kusur puan farki ile altini aldi. 100 kere izlenebilir bugun ki performansi sanirim...
hesabın var mı? giriş yap