• (bkz: yuka)
  • kozyatagi civarlarinda penneleri ve salatalari ho$ mekan.kucuk ve sevimli bir cafe.
  • güney amerika' da yuca , uzakdoğu' da ise manioc olarak bilinen bu bitkinin kökü güney amerika' da kızartılır ve özellikle tavuk yemeklerinin yanında afiyetle yenilir. püresi yapılarak, peynir ile karıştırılıp köfte haline getirilip fırınlandığında yemesi ömre bedel olan bu bitkinin kökünden yapılan çörek ve börekler de pek lezzetlidirler.

not:
    euphorbiaceae familyasında yer alan ve cassava olarak bilinen, güney amerikada yuca veya yucca olarak adlandırılan bitkinin kökleri yenilmekteyken, agavaceae familyasında yer alan yucca gloriosa isimli bitkinin kökleri yenilmez.
  • dünyanın en güzel saksı bitkisidir.

kimi evcil hayvan seviyor. ben bunları.
  • asparagacee (kuşkonmazgiller) familyası türlerinden biridir.
    49 türü, 24 alt türü bulunmaktadır.
    direkt güneş altında bırakmaz ve aşırı sulama yapmazsanız uzun ömürlü olacaktır.
    toprağında bir miktar ponza taşı veya bir miktar kuvars kuvu bulundurursanız kökler daha sağlıklı şekilde tutunacaktır.
    yapraklarının nemli bir bezle hafifçe ayda bir temizlenmesi de önem arz eder.
  • (bkz: yucca london)
  • çok hoş görkemli bir iç mekan bitkisidir. ama benim gibi çok sulamaya kurban etmeyin. kışın ayda bir falan sulayın. gösterge olarak da mutlaka toprağı üstten iki üç santim kurumuş olsun. yazın da iki haftada bir olabilir. ama dediğim gibi toprağı kurumadan sulamayın. kökleri fazla sudan çürüyor ve böylece yaprakları dik halini kaybedip aşağı salıyor. bir süre sonra çürüyen gövde elinizle bastırdığınızda o sert halini yer yer kaybetmeye başlıyor zaten. bunları susuz kaldı göstergesi sanmayın. aslında susuz kaldığında da çok sulandığında da(bu kez de çürüyen kökler yukarıya su iletemediğinden) bitki aynı tepkiyi, yapraklarını aşağı sarkıtma, gösteriyor. ışığı seviyor ama direk güneş almasına gerek yok. arada ışık kaynağına ters kalan tarafı çevirin o yöne. bakımı kolay ama dediğim gibi foşur foşur sulamayın. çöl bitkisi bu menekşe değil. ben ettim siz etmeyin. çünkü çürümeye başladıysa işiniz zor. özellikle yabancı kaynaklardan da yazdıklarımı teyid eden bilgilere ulaşabilirsiniz zaten.
  • iç mekan değil aslında dış mekan bitkisidir.

çoğu türü toprağa ekilirse 5-10 metreye kadar boylanır.

evde saksıda beslemek aslında bitkiyi biraz üzer ama tabii beslenir mi beslenir o ayrı.

teras, balkon falan daha iyi.
  • 6 aydır severek beslediğim salon bitkisi ama konumunda, sıcaklık ve nem koşullarında herhangi bir değişiklik olmamasına karşın aniden yaprak dökerek ölmeye kalktı.
    toprağını değiştirerek geniş bir saksıya aldım, verimli özel toprak eklentisi yaptım, çok su ver edim ama boyu küçük olan tamamen döktü yaprağını diğeri de haftalardır yaprakları bükük duruyor. tecrübeleri yazarlar yeşillendirebilir.
  • nefis sebze. türlüsü, çorbası, kızartması hepsi nefistir. özellikle kızartması patates kızartmasıyla yarışır. güney amerika'nın genelinde yenir, özellikle peru'da çok yaygındır.
hesabın var mı? giriş yap