2269 entry daha
  • arabam ile köşe bucak gezmem sonrasında çok üzüldüm :

) ekonomik krizde değiller. kağıt üzerinde öyle gözükmese bile değiller.

) atinaya selaniğe merkezi herhangi biyere 4 saat uzaktaki köylerde bile entarisiz (gırgır geçiyorum tabi) , bildiğin bikini ile ya da bikinisiz denize giren teyzeler var.

) otoyolda en sol şeritte 90la giderken arkanızda kimse götünüze yapışmıyor. takip mesafesini koruyorlar. birkaç kere deneyim dedim. türkiye cumhuriyeti sakinlerine karşı ırkçı duygularımın filizlenmesine en çok bu sebep oldu. galiba ırk olarak bazı eksiklerimiz var. üzüldüm.

) herkes ama herkes ingilizce konuşabiliyor

) evleri hoş. sokakları güzel. atinada yürümek zordu ama onun dışında şehirleri kasabaları güzel planlanmış güzel. düzenli ve güzel.

) ota boka otoban gişesi koymuşlar. atina içinde bile şakşuk 1.80eur, 3.80eur geçiriyorlar krizi borçları böyle aşmayı planlıyorlar sanırım ama pelepennenosepennose adasını anakaraya bağlayan hayyyvanı bir köprü var. bu köprünün geçiş bedeli 13eur.kıyasla bizdeki körfez izmit osmangazi köprüsü ücreti 30eur... çok üzüldüm gerçekten.

) çok tembeller, bu kadar keyfi hak etmiyorlar restoranda pis tabaklar masada kalıyor ama işte antik yunan ı babaları sayarsak babadan zenginler. (alakası olmayabilir dünyaca büyük armatör şirketleri expatleri turizmleri var tarihlerini satmayı da biliyorlar)

) ülkenin heryeri turist ve expat kaynıyor

) atinanın merkezine en yakın sahilde bir kadın üstsüz güneşleniyordu. benden başka bakan olmadı. hayır göçmenleri de var bunların onlar nerdeydi ki? kimse bakmadı.

sahilleri güzel. insanları keyifli

) kıskançlık, hayranlık, gıcıklık ve özentilik arasında iç organlarıma kadar üzüldüm. bizden 12 kat iyiler 112 sene ilerideler. halimize çok üzüldüm bunlar sınır komşumuz yav bu kadar fark olur mu? ne ara bu kadar gelişti bunlar? kurtuluş savaşı bizi neyden kurtardı lan? bizi bizden ne kurtaracak?

) selanikten atinaya kadar tanıştığım insanların birçoğunun dedesi (ya da babası) 1920-30 lar arasında türkiye'den gönderilmiş. birisinin babası istanbul üniversitesi mezunu iken edirneden gönderilmiş falan
    . mübadelede büyük kazık yemişiz baya güzel insanlardı.

) gülümser ve iyiniyetliler. araba plakasını görünce otoban gişesindeki kadının "merhaba günaydın" dediği oldu türkçe. gençti, herhalde dedesi türkiye'den gelmedir ama türkçe öğrenen türkiye'yi sık ziyaret eden yunanlı da çok gördüm... merhaba günaydın ın yunancası umarım kalimera dır. onla gezdik tüm ülkeyi.

) google maps in ince cılız gösterdiği yolları bildiğin otoban. diğerleri otoban gibi gözükenler 4 şerit. yolları güzel rahat.

) buzlu kahveyi çok seviyorlar
2291 entry daha
hesabın var mı? giriş yap