• saçma bir durum. çifte vatandaşlık bu yüzden kaldırılmalı. sonuçta sen bu ülkede yaşamıyorsun. faal olarak bu ülkenin kaderi ile bağlantın yok. bu sebeple çalıştığın ve ekmek kazandığın ülkede oy kullanmalı veya hiç kullanmamalısın.

hem gavur dediğin adamların ülkesinde rahat içinde yaşayıp mal mülk yapacaksın hem de türkiye'yi kaosa sürükleyen tercihlerde bulunup memleketin anasını belleyeceksin. sen gel burada yaşa, biz orada yaşayalım o zaman !
  • polonyada calisan kuzenim wroclaw'dan krakow'a gidis donus 12 saatinin gittigini totalde 400 liraya yakin para harcadigini su saatlerde hala trende oldugunu soyluyorsa herkes 16 nisanda kalkip gidip oyunu kullansin .

edit : varsovadan wroclawmis gereksiz edit olsa da entrynin dogrulugu acisindan onemli
  • hataliyim cunku simdiye kadar konsolosluga gidip oy atmaya useniyordum. en yakin konsolosluk sikago'da. ama bu sefer kendimden nefret ettim. kalktim 6 saat gidis, 6 saat donus, oyumu hayirlara vesile olmasi ile attim.

simdiye kadar ben ettim siz etmeyin. usenmeyin, 16sinda gidip oyunuzu kullanin.
  • 1 kasim'da oy vermeyen ben ve iki arkadasim bugun 5 saatlik yolun ardindan gittik oylarimizi verdik. yol 15 saat olsaydi yine gidecektik. yil olmus 2017, bize diktator ister misiniz diye soruyorlar. olacak is degil.

tayyip erdogan'a 7 haziran'da yasattigimiz hezimeti bir kez daha yasatacagiz. sonuclari dort gozle bekliyorum.
  • 640 km gidis-gelis ile oyumu vererek katkida bulundugum gelisme. turkiye'de yasayanlar da bi zahmet kiclarini kaldirsin, gitsin oyunu kullansin. evet diyecek olanlar, pusulaya "en buyuk reis" yazmayi unutmasin!
  • son zamanlarda birakin 1 gunu bir cok ise ayircak 1 saatim bile yok. 6 kisi bir arabaya dolustuk 500 km otedeki washington dc ye gittik. ayni gece dondugumuzde saat gece 3 tu. benim oyumla sonucun degismeyecegini bilmeme ragmen ben ustume duseni yaptim, yoksa zorlukla oy veren bir cok diger insana karsi mahcup olurdum. umarim herkes imkanlarini sonuna kadar kullanir ve ne olursa olsun oy vermeye gider. 100 lerce dolara ucak bileti alip oy vermeye gidenler var amerikada. oy vermek icin baska sehre gitmeye usenen arkadaslar lutfen bunlari goz onune alin ve elinizden geleni yapin.

milyolarca insan icin yapabilcegin tek bir sey var. ortamlarda gezi parki eylemlerine katildim demekle olmuyor. isi yogun oldugu icin istanbuldan izmire gitmeye usenen bir arkadasim var mesela. kusra bakma ama 2 gununu ayirip bu vatan icin yapabilcegin tek seyi yapmiyorsan, senin gezi parki eylemin de ataturkculugunde bes para etmez.

lutfen oy verin.
  • genel itibariyle abd, asya ülkeleri ve ortadoğu ülkelerinde oy kullanımının artması hayır'a yararken avrupa ülkelerinde oy kullanımının artması evet'e yarar. abd'de oy kullanım oranı arttıysa sevindirici gelişme.
  • londra'da metro cikisindan, oy verilecek novotel'e kadar yolda hayir brosurleri dagitiliyordu. evet ile ilgili hic bir sey gormedim. ıngiltere'den secimlerde de akp'ye, diger avrupa ulkelerinde oldugu gibi bir oy cikmamisti zaten. umut ediyorum bu sefer de ezici sekilde hayir cikacak. darisi, tum referandumun sonucuna.
  • avrupa'da yaşayan türkler hayır diyeceklerdir. çünkü ak partinin türkiye'de ki nefret politikasını avrupaya taşıması türkiye'de evet oylarını bir nebze arttırsa da avrupa da hayır oylarında patlama yaşanmasına sebep olacaktır. neden derseniz avrupa'da yaşayan insanlar ak partinin sıkıntılarını görmüyordu. şimdi akp avrupaya çatınca avrupa türklere baskı yapmaya başladı. rahatı bozulan seçmen de doğal olarak tepki gösterecektir. örnek vermek gerekirse buyrun:

hollanda'da bir ak partili seçmen hayır oyu atmış
    almanya'da bir ak parti seçmeni hayır oyu atmış
    hayır oyu atan mhp'li seçmen
    hayır oyu atan seçmen
    devlet bahçeli'ye selam çakan mhp'li seçmen
  • adam yillardir yildir yurdisinda, ya da yurtdisinda dogmus. turkiye'de vergi vermiyor ve herhangi bir hayri yok. yasadigi ulkenin vatandasi olmus arada sirada turkiye'ye tatile gidiyor ancak secimlerde ulkenin kaderine ortak oluyor.

bu, kole gibi calisip vergi veren milyonlarca vatandasa haksizlik. kanada bu konuda iyi bir ornek. 5 yildan fazla yurtdisinda yasiyorsan secimlerde oy kullanamiyorsun. sistem bizde de uygulanmali. cok merakliysan turkiye'ye donersin, vergini verip hak ettigin oyunu kullanirsin.
hesabın var mı? giriş yap