• once tanimi verelim: durust ve ucuz bir sirket bulunabildigi takdirde yapilmasi insani cok da uzmeyen eylem. her seyi de bastan mi alacaksiniz canim.

eger gideceginiz ulke pahali bir ulkeyse ve temelli gidiyorsaniz esyalarinizi tasimaniz avantajiniza olacaktir, ben oyle yaptim en azindan. sureci biraz anlatayim.

ev esyasi denilen sey iki kisimdan olusur.
    1. kucuk seyler: ozel esyalariniz, kucuk aletler, kiyafetler, kitaplar vs.
    2. buyuk seyler: beyaz esya ve mobilya, hali vs.

oncelikle hangi tip esyalari gotureceginize karar vermelisiniz. eger evinizi yeni kurmussaniz buyuk esyalari goturmeniz faydaniza olacaktir. diger turlu astari yuzunden pahali olur. ancak kiyafetleriniz, ayakkabilar, mutfak esyalari gibi seyleri goturmeniz oldukca mantikli oluyor.

ben euro bolgesinde yasadigim icin her sey 3-5 euro gibi meblaglara alinabilse de saymaya kalktiginizda bir evde tahmin ettiginizden daha cok kalem esya var ve bunlarin hepsi toplandiginda oldukca yuksek bir tutar odemeniz gerekiyor. ozellikle turk lirasinin cok deger kaybetmesi sebebiyle cogu seyi turkiyede almak daha ucuz, hele ki zaten almissaniz bunlari tasimak avantajli oluyor.

gotureceginiz esyalari belirledikten sonra firmalari aramadan once bunun tahmini olarak kac koli tutacagini belirlemek gerekiyor. koli konusuna gelmisken sakin sagdan soldan koli bulmayin, gidin adam gibi tasima kolisi alin. koliler ne kadar ayni boyutta ve saglam olursa, hem sayisi az olacaktir hem de esyalarinizin zarar gorme ihtimali cok az olacaktir. bunun icin de yapi marketlere gidip 50*50*40 veya benzer olculerde tasima kolileri alabilirsiniz. ama bence en saglam koliler yurtici kargoda satilan xxl koliler. hem bir insanin tasimasi icin en buyuk boyutta, hem de gercekten saglam. esyalarinizi kolilediniz ve firma arama kismina geldiniz.

tabiki de armut.com, ehil.com gibi sitelerden teklif alin ve bunun yaninda google aramasi ile de firmalardan teklif alabilirsiniz. teklifi belirleyen en buyuk faktor, zaman sinirinizin olup olmadigi ve istanbulda yasayip yasamadiginiz oluyor. cunku neredeyse tum uluslar arasi nakliye firmalari istanbulda hizmet veriyor ve eger istanbula uzak bir yerde yasiyorsaniz adamin tirla gelip esyalarinizi bulundugunuz sehirden alma ucreti de buna ekleniyor. istanbuldaysaniz kolay, adamlar hemen kolilerinizi alip depolarina koyuyorlar ve tirin dolmasini bekliyorsunuz. ancak benim gibi istanbula uzak bir sehirde yani muglada yasiyorsaniz, fiyat ucuz olsun diye firmanin ege bolgesine isinin cikmasini bekleyebilirsiniz eger aceleniz yoksa. ben bunun icin yaklasik 1 ay bekledim.

gelelim firma secmeye. firmalari secerken eger tiri kapatmiyorsaniz, ki buyuk ihtimalle kapatmayacaksiniz, tasimanizin adina parsiyel tasima deniliyor. ucaklarda oldugu gibi agirligi ile degil hacmi ile olculuyor. o dedigim yurtici kargo kolilerinin her biri yaklasik 0.1m3 veya 1 buzdolabi 1m3 yer kapliyor onu bilin de oyle pazarlik yapin firmalarla. ayrica esyanizin alinip nereye birakilacagi da onemli. paketleme, tasima, binanin onune birakma ve kata cikarmak hepsi ayri kalem fiyattir onu mutlaka teyit edin. bir de konusmaniz gereken en onemli sey gumrukleme muhabbeti. simdi yurtdisina esya gondermek icin normalde konsolosluga gidip adamlara gumrukleme vekaleti vermeniz lazimmis, cok da zor bir surec degil.zaten bu konuyu cok da dert etmeyin derim, bende hicbir sorun olmadi.

gelelim firmalara. nakliye isi genelde cok yuksek egitim sahibi olmayan insanlar tarafindan yapildigi icin karsiniza cakal tipli cok kisi gelecek. gumrukte mal takildi ekstra para ver diyeni mi ararsin, senin kolileri baska ulkeye teslim edeni mi ararsin, parayi verince iletisimi kesip koparan sonra ugrastiran mi ararsin malum cakal dolu ortalik. dikkat edin gercekten. ama onlari diyalogundan anlarsiniz zaten. aradiginiz yer size sureci detayli anlatiyorsa ve guven veriyorsa isi verin. ama hallederiz abi triplerindeyse bir daha dusunun derim. firmayi mutlaka sikayetvar.com dan falan arastirin cunku yukarda yazdigim seylerin olabildigini orada yazan sikayetlerden ogrendim.

bir de odeme kismi cok onemli. paranin tamamini tek seferde odemeyin. bir miktarini bastan verin, kalani urunleri alinca verirsiniz. bir de parayi tiri kullanan soforlere vermeyin, onlar da cok cakallik yapmaya calisiyorlar. gidin bankadan en azindan elinizde dekont olur. ben oyle yaptim bir sorun yasamadim.

bir de asiri kurumsal firmalar var ama onlar da kol gibi fiyat veriyorlar. esyalari sifirsan almak cogu zaman daha ekonomik o fiyatlara gore. bu yuzden de esyalari onlarla goturunce de astari yuzunden pahaliya geliyor. o yuzden ben cok buyuk olmayan ve gerek sureci cok detayli anlatmasina gerek teklif ettigi fiyatin cok iyi olmasina guvenerek cakallik yapmadigina inandigim bir firma ile anlastim, ve cok sukur en kucuk bir tabak dahi kirilmadan urunlerim mugladan almanyaya geldi. cok da mutluyum esyalarima kavustugum icin. isteyene firma bilgisini de verebilirim, esya tasiyacaksaniz dolandirilmayin en azindan.

fiyat soranlar icin 2m3 (yaklasik 20 tane 50*50*40cm buyuklugunde) esyami mugla'dan almanya hildesheim'a (~2800km) 650€ ya tasittirdim.

edit: firma batmış sanırım, internet aramalarında da çıkmıyor. özelden soranlara/soracaklara cevap vermiş olayım
  • almanya icin tecrubelerimi paylasabilecegim tasinma.

2023 ilk ceyrekte 39 metrekup esyami sokme, tasima ve kurulum dahil 160 euro/m'den anlasarak almanya'ya tasidim.
    ıkea fiyatlari ile hesaplayinca benzer boyut ve bulunabilecek en ust kalite beyaz esya ve mobilyalar 9000 euroyu buluyordu. evdeki en eski esya 7 senelik ve kalitesi de ikea duzeyinin cok uzerinde oldugu icin tasitmak mantikli oldu.

anlasma zamaninda tanidiklardan bir kac sirket ogrenip arayip konustum aralarindan en mantikli gelenle anlastim ama anlasmada bir kac hata yaptigimi soylemeliyim, kendi tecrubemi en altta ekleyecegim.
    -sokmeyi, toplamayi kimler yapacak; paketler nasil olacak konusun.
    -kurulumu kimler yapacak, kurulum icin saat hesabi yapilacak mi is uzerinden mi calisilacak mutlaka konusun.
    -cikan paketleme materyalini mutlaka konusun kurduktan sonra toplayip kendileri gotursun ozellikle almanya'da bu copler buyuk sorun.
    -odeme seklinde anlasin, genelde teslimat oncesi paranin tamamlanmasini istiyorlar en mantiklisi kurulum bitince odemeyi tamamlamak (en buyuk hatam)
    -esyalar ne surede tasinacak, kac parcada tasinacak(tek seferde hepsi gelsin),tasimanin asamalarinda ne sekilde bilgilendirileceksiniz hepsini konusup sozlesmeye koyun.
    -kayip, bozulma; kirim durumunda ne yapilacak sozlesmeye ekletin.
    -gumruk isi vs kim ilgilenecek sozlesmede olsun.
    -esyalari hangi aracla getirecekler sozlesmede olsun (kendi araclari ve soforleri ile gelsin.)

kutularinizi kendiniz yapin, kiyafetleri vs mumkun oldugunca vakumlayin, parasini kurtarip artiya kesinlikle geciyor.
    esyalarin arasina mutlaka bir iki airtag atin.

sokmeye gelenlerle iyi gecinin. bir kac arac degisecegi icin iyi paketleme onemli.
    mobilyalara mutlaka hangi odaya ait oldugu bilgisini etiketle yapistirtin. ayrica esyalar aracta m3 hesabi olculecek ne kadar iyi yerlesirse o kadar az odersiniz.

simdi gelelim kendi yasadiklarima;

--- spoiler ---

ben arkadasimin da referansi ile inter lojistik kargo diye bir sirket ile sokme, tasima, kurulum hepsi icinde olarak anlastim.

esyalarin sokulmesi ve paketlenmesi inanilmaz duzgun bir sekilde isledi. anlasilan saatte tam vaktinde geldiler ve cok guzel sokup, paketleyip, olcum yapip goturduler. (4 kisi 4 saatte toplayabildi.)

devami tam bir kaos!

-airtagleri takip ediyorduk esyalar avrupa'daydi bize yaklasiyordu ama hic bir bilgilendirme gelmedigi icin buradaki bir depoya vs indirip bekleteceklerini sanmistim, sonra sabah erken saatte emlakcidan yeni kiraladigimiz evi teslim almaya giderken arandim ve esyalarin hemen inmesi gerektigi bana bildirildi! bir sekilde biraz bekletip vs esyalari alabilirim tamam gelsin dedim.
    yuku almis bir turk tir soforu ile iki afrikali tasimaya geldi, bir saat sonra esyalarin cogu aractan inmisti.

-ilk sok tam sayim yapamasam da esyalarda kesin olarak buzdolabi yok! tasima sorumlusunu ariyorum depoda kalmis olabilir diyor, 15 dakika sonra tekrar ariyorum hic bir sandalyede yok ayrica masalardan biri de kesin eksik diyorum, ''hii tamam o zaman beni de korkuttunuz oyle ise esyalarin bir kismini gondermisizdir, siz esyasiz kalmayin diye'' diyor. cocuk kandiriyorlar sanki araba bos kaldi yolladiniz iste ama kimsenin ve benim haberim yok parcali gelmesinde kizdigim nokta bu.

-sofor 3 saatlik is oldugunu 180 euro odeyecegini ama parayi verirsek adamlar iyi calismaz en iyisi sana vereyim dedi tamam dedim parayi verdi gitti. ben nasolsa tasima+ kurulum anlastim diye 3 saat mevzusunu hic sallamadim, bu iki somalili yaylana yaylana ben de hafif kutulari tasidigim ve 20 metrelik yolu rahat tasisinlar diye tekerlekli tasiyici falan da komsulardan bulup verdigim halde esyalari ancak 4 saatte tasiyabildiler, biz 4 saat tasidik dediler 60 euro da ekstra verdim, sirketi arayip soyledim, hesaplasiriz dediler, kurulumu da bunlar mi yapacak dedim evet dediler ama esyalar eksik nasil olacak dedim tamam sonra telafi ederiz dediler, sonra bunlari yolladim.

-sonra yine konustum bu sahislar kurulum falan hayatta yapamaz dedim(elinde bir tane ev tipi giris seviyesi sarjli vidalama olan ne idugu belirsiz tipler sonucta), evet tamam esyalar tamamlaninca baska ekip yollariz dediler.

-bir kac gun sonra finans sorumlusu whatsapp'tan yazip kalan esyalar gumrukte tutari tamamlayin dedi. dedim ben bir saat elden odedim onun dusmesi lazim, operasyon sorumlunuz bana ulassin. 5 gun oldu ilk konustugum musteri temsilcisi aradi dedim operasyon sorumlunuzdan haber bekliyorum. ardindan 4 gun sonra esyalar gumrukte parayi yatirin diye finans sorumlusu tekrar yazdi, dedim operasyon sorumlunuz hala bana ulasmadi.

-bu arada biz eve tasindik, mobilyalari grupladik, vidalar vs eksik olan seyleri de temin ettim kucuk gardroplari, sifonyer, komodin ayaklarini vs. ben monte ettim, sonra eve mutfak icin gelen marangozu da bir saat ekstra calistirip buyuk gardrobu da kurdurdum. gelen esyalarda da sadece bir masa oldugu icin kurulum ihtiyaci kalmadi.

- operasyon sorumlusu sonunda ulasti dedi ki biz 3 saat oduyoruz normalde sizin 4 saat oldu simdi gelince bir saat daha da tasima yaptiracagiz boyle telafi edecegiz. o ara bir gozum dondu whatsapp'tan bayagi saydim, sozlesmeyi attim saat lafi yok dedim, bana saat deseniz zaten kabul etmezdim dedim. evi profesyonel 4 kisi 4 saatte sokerse saat basi calisan 2 kisi nasil 3 saatte toplasin niye kabul edeyim niye size daha fazla para verip kurulum dahil anlasayim dedim.
    cevap bir sure gelmedi ben de sakinlesmistim; ama zaten kurulumu ben marangozla yaptim, siz 60euroyu dusun gelenlere de esyayi eve cikartin tamamiz dedim, o sekilde anlastik.

-bu kez haber verdikleri saatte, farkli bir sofor ile ayni afrikalilar geldi, kalan esyayi 1.5 saat civarinda yukari cikardilar, sonra son koliyi alirken bizim paramizi kim verecek dediler. dedim ben sizinle konusmadim, anlasmadim, tum parayi sirkete odedim, gecen sefer onunuzde soforden parayi almistim bu kez bana para da vermediler, bilmiyorum. son koliyi asagidan aldim eve cikardim, sonra da cektim ise gittim.

-sonrasinda tasima sirketinden arayan soran vs eden olmadi.

edit: olay rezalet seviyesine evrilmek uzere munich merkezinde yolda yururken bu afrikalilardan biri beni durdurdu paramizi hala alamadik dedi, gelmis evin cevresinde bekleyip beni bulmaya falan da calismis. bunlar adama parani yolladik hesabini kontrol ettik demisler sonra para gelmemis telefonlarina cikmamis ve mesajlarina cevap atmamislar. bunu onumde mesgule atan numara 5 sn sonra benim telefonumu acti biraz soylendim, mail ve baska telefon numaralarini adama verdim. bunlar bana da kurulum dahil demisti kimse bisey kurmadi falan diye kendimi de acindirip topukladim.

-paketleme icin cikanlari da minivan kiralayip (vw touran) 5 turda ancak cope tasiyabildim, bu nedenle kesinlikle cikan tasima malzemelerini de alinacak sekilde anlasin diyorum.)
    --- spoiler ---
  • 31 m3 konteynır 4000-6000 pound arası(herşey dahil) bir fiyatla gidiyor. 2-3 hafta civarı sürüyor.

ist-londra
  • yeni evimize esim turkiye'den mobilya almaya karar verdi, toplam olarak hem ingiltere'den daha ucuza geldi hem de kalite olarak bence turkiye mobilya konusunda uk'ye on basar (girmedigimiz mobilyaci kalmadi burada, cok anormal rakamlara cikmadigin surece fiyat/kalite oraninda turkiye kesinlikle cok cok daha iyi).

ingiltere'de dukkan dekorasyonu vs. yapan, turkiye'den surekli mal getiren biriyle tanistik, istedigimiz mobilyalari gosterdik, kendisinin temin edebilecegini soyledi. ayni anda baska bir arkadasimiz da evindeki koltuklari yeniliyordu, onu da isin icine katinca tasima masraflari da dustu. yaklasik 2 ay icerisinde esyalarimiz sag salim evimize teslim edildi, istedigimiz ozellikler, renkler, kumas vs. her sey tam olarak yapildi.

soyle soyleyim, ingiltere'de bir 3'lu ve bir 2'li koltuk fiyatina biz bir adet xl 3'lu koltuk (240cm), normal 3'lu koltuk (220cm), yatak odasi takimi (surgulu buyuk gardrop, sifonyer, yatak, cekmeceler vs.) tasima da dahil olmak uzere.

cok gerekmedikce turkiye'den esya tasima bence pek akillica degil (ozellikle avrupa'ya) ama ihtiyac durumuna gore daha avantajli olabiliyor.
  • bu konuda çok ciddi anlamda problemler yaşadım. sıkıntılı bir durum olduğunu söyleyebilirim. şuan sürmekte olan sıkıntılardan dolayı şirket adı vermeyeceğim. ancak olayları anlatayım. bilgili olan ya da avukat arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.

öncelikle 2+1 evimiz oldukça az bir eşyaya sahipti. eşyalarımız yaklaşık 3000 km uzaklıktaki bir ülkeye taşınacaktı. toplam eşyamız 15 m3 filan civarı diye tahmin ediyorduk. daha sonra taşımacılar geldi, taşıma anında da bir sürü problem yaşadıktan sonra bize 29 m3 olduğunu söylediler. tabi ki ben inanmadım, eşim evde yoktu ve ben hastaydım. eşimle telefonla görüşüp güzellik yaparak(!) 25 m3 üzerinden anlaşma yaptılar, maalesef eşim uzamasın diye tamam dedi. m3 başı 130 eurodan 3250 euroya anlaşma yapıldı.

daha sonra 2-3 ay sonra eşyalarımız geldi. ancak getiren firmanın kendisi değil yurtdışındaki anlaştıkları başka bir taşımacılık firması getirdi ve getirirken bize eşyanın en fazla 15 m3 olduğunu söylediler. eşya geldikten sonra ölçüm yaptık kamyonun hacmini 2*3*2.6 = 15.6 hesapladık. 2.4 metreküp de hata payı bırakıp 18 m3 dedik ve adamlardan 25-18 = 7 m3 olan 910 euro paramızı geri istedik. ancak şiddetle karşı çıktılar. birkaç gün sonra depolarında yaptıkları ölçüm sonrası eşyanın 22 m3 çıktığını, bize güzellik yapıp 21 m3 yapacaklarını toplamda bize o zamanki 500 euroya denk gelen 5000 tlnin karşılığını geri ödeyeceklerini söylediler. ben artık adamla uğraşmamak için kabul ettim. eşyanın kaç m3 tuttuğunu kanıtlayan videomuz da vardı ama çekim çok iyi değildi. tam ispat olarak kullanamayacağız için de başka şansım yoktu. bu arada bu konuşma geçtiğinde eylül ayıydı, ancak 4 ay boyunca sürekli erteleyerek ödeme yapmadılar ve son 1-2 aydır da mesajlarımıza cevap vermemeye başladılar. instagram hesaplarına yorum yaptık, geri ödeyin dedik, hesabımı engellediler, annemin hesabını da engellediler.

türkiye'de bir avukat arkadaşımız ile görüşerek arama yaptık. ancak 500 euro değil 5000 tl ödeyeceklerini söylediler. (birkaç ay önce adamla anlaşırken telefonda konuştuk ancak mesajlaşmalarımızda 500 euro ödeyeceğini söylediğim bir yerde bizde borç kalmaz dediği bir mesajlaşma vardı. ancak kendi sesini kayda alıp 5000 tl ödeme yapacağını söylemiş olabilir. o yüzden tam emin değilim.) ayrıca avukatımı azarlayarak birsürü kavga ederek güya haksız ithamlardan beni dava edeceğini söylemiş. avukat arkadaşım hiçbir konuşmamda hakaret olmadığını ve beni dava edemeyeceklerini söyledi. güya 500 euro borcunuzu ödeyin dediğim yorumların tanesine 50 bin tllik dava açacakmış. neyse adamın tarzı belli, korkutarak bizi sindirmeye çalışıyor ve dava açamayacağını biliyoruz. sonuç olarak yine ödemezlerse icraya vermek zorunda kalacağız gibi görünüyor ama yurtdışında yaşadığımız için hem paramız değer kaybına uğradı ve 5000 tl yaklaşık 340 euro yapıyor. zaten metreküpü baştan çok yanlış hesapladıkları için bize söyledikleri paranın yanlış olduğunu düşünüyorum. tabi ispatım olmadığı için kabul etmek zorundayım ama yaklaşık 10 tane şahidim vardı olay gerçekleşirken. en azından 500 euromuzu alabilseydik güzel olacaktı. 5000 tlyi de nasıl alacağız, ne kadar sürecek bilmiyorum.

düşünsenize her taşıma şirketi her kişiden 500-1000 euro arası fazla bir para alsa, göz göre göre bir sürü haksız kazanç elde etmiş olurlar. bir arkadaşım da depo kiralamıştı, depocu adam eşyasını fazladan 8000 tl almadan geri vermeyeceğini söylemişti. polis gelip konuşmasına rağmen adam eşyalarını çıkarmadı ve arkadaşlarımız bir an önce eşyalarına ihtiyaçları olduğu için ödemek zorunda kaldı. eğer böyle şeyler olacağını bilseydim, asla ve kata eşyalarımızı taşıttırmazdım. eşyalı ev tutmak ya da bulunduğun ülkeden eşya almak belki biraz daha pahalı olur ama, inanın kafanız rahat eder.
  • eğer şirketiniz karşılıyorsa bu taşıma masrafını, toplu iğneye kadar taşıtmanız konusunda olacaktır benim önerim.

eğer hali hazırda ev eşyalarınız varsa, onları toplamak, atmak/satmak zor. sonrasında yeni bir yere gelip, benzer bir düzeni sıfırdan adım adım kurmak da zor.

ben hollanda'ya taşıdım. kullandığım şirket ben kendi bavullarımı aldıktan sonra her şeyi tek tek özel olarak paketleyip, gerekirse demonte edip, ben evimi ayarlayana kadar bir kaç ay uygun bir depoda bekletip, tüm gümrük işlemlerini hallettikten sonra yeni evime getirip istediğim şekilde monte edip yerleştirdi.

belki uğraşıp daha uyguna da yapılabilir ama ben o stresi çekecek zamanım ne de enerjim vardı benim. isteyenlere şirketin ismini de verebilirim.
  • diplomatların sürekli yaşadığı durum.
    üzücüdür, çünkü taşınamayacak malzemeler genellikle yok pahasına satılmakta ya da direkt hediye edilmektedir.
    sürekli görev yeri değişmesinden itibarla hiçbir kimseye de, hiçbir bir eşyaya da tam olarak bağlılık hissedilememekte, bu yüzden de diplomasiyle uğraşanlar genellikle ruhsuz damgası yemektedir.
    thy taşıma hususunda diplomatlara çok da yardımcı olmamaktadır, keza şu ana kadar hiçbir şekilde kolaylık sağlandığını duymadım.
    taşıma sırasında sürekli eşyalar kırılmakta veya en kötü zarar görmektedir, bu da olayın insanı ziyadesiyle kahreden farklı bir boyutudur.
  • aşırı pahalıya geldiği, sıfırdan eşya almanın daha mantıklı olduğu söylenen şey.
  • biz şirket olarak tamda bu işi yapıyoruz ama fazlaca profosyonel yapıyoruz pahalı gelebilir. bknz : nippon express
  • sirf su esya fantezileri, bembeyaz birbirinin ayni yeni gelin evlerinden kacmak icin yurtdisina giden var ama hala o dandik esyalari nasil gotururuz diye kafa patlatiliyor. antika ya da ata yadigari bir esyaniz yoksa ulkeler arasi esya tasimak mantiksizdir hatta yukseltiyorum gerizekaliliktir. dertsiz basiniza dert aliyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap