• italya'dan kiralamayın.

buraya başka ayrıntılar da gelecek.

edit:
    italya'da araç kiralamak (pisa, genoa, floransa)
    -işgüzarca kesilen cezalar, her yerde radar, her yerde kamera. istanbul'daki gibi sürsen ayda 10bin € ceza yersin abartmıyorum,
    -benzinin pahalılığı, neredeyse bizden pahalı, serbest piyasa ve 1.80 € olan yer var
    -self servis akaryakıt istasyonlarının çok self servis olması (önce parayı yatır, sonra doldur mantığı. kiraladığında tam doldurman lazım, fazla para yatırmak zorundasın. bir de uçağa yetişme stresi varsa sıçarsın)
    -kiralama fiyatlarının pahalılığı
    -italya'da aynı bizdeki gibi kurallara çok uyulmaması, bizden farklı olarak merhametin de olmaması. araç kiralama personeli, yol sorduğun adam, poliste bunu hissedersin
    -yolların kötülüğü ve darlığı
    -otobanlardaki fahiş fiyatlar (150 km yol için 14.9 € otoban parası verdim, otoban dedikleri bizim beğenmediğimiz duble yol)
    -otoparkların pahalılığı, özellikle şehir merkezinde

bunları almanya, hollanda, lüksemburg, avusturya, belçika, fransa'da araba kiralamış sürmüş biri olarak söylüyorum. yukarıda saydığım bazı maddeler bazı ülkeler için de geçerli ama italyanın amına koyayım afedersin.
    uçak, tren, taksi ne varsa binin, direksiyon başına oturmayın.

olm bak her şeyin özeti bu olay;

adamlarda 1.5 promil üzeri alkollü sürücü yakalanırsa arabasına el konuluyor, araç ne olursa olsun arttırmayla satılıyor. sürücüye ekstradan inanılmaz cezalar veriliyor.

yeter mi ;)

edit2: hala arkadan ceza kesiliyor kredi kartımdan hertz tarafından, çekeceğim dert varmış.
  • dandik firmadan kiralamayin.

deponun full olduguna emin olun. (en iyi yontem araci alir almaz ilk benzinciye girip kontrol etmek. )

kac kez basima geldi. depo ibrede full gozukur ama en az 5 litre eksigi vardir. kafadan 10-15 euro girer eger kontrol etmezseniz.
  • bu isin malta'da yapilani icin butun detaylari burada ogrenebilirsiniz. ve hatta malta avrupa birligi uyesi oldugu icin burada yazanlar diger avrupa birligi uyesi ulkeler (ingiltere haric) icin de gecerlidir diye dusunuyorum.
  • 1 yıllık ehliyet ile araç kiralanabiliyor mu diye merak ettiğim hadise. bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim.

edit: europcar'a email attım. minimum 1 yıllık süre yeterli olduğunu belirttiler.
  • (bkz: #49388003) burdaki arkadaşa %100 katılıyorum.

2013'te italya'da sixt'ten araba kiraladık. arabayı almaya giderken dünya'daki bütün araba kiralama şirketlerinin personelinin aynı olduğuna inandım, bir soğukluk, suratta üçkağıtçılık ifadesi, neyse.

-navigasyon cihazı sağolsun istediğimiz yerlere gittik(pisa,floransa,bologna,modena) ancak döndükten sonra iki adet ceza arkamızdan geldi.sanıyorum birisini sixt bizim karttan çekti, diğerini ise sixt'in çektiği meblağdan tırsarak kartı iptal ettirmem sonucunda pisa belediyesi evime posta olarak gönderdi.öyle az buz ceza da kesmiyorlar, bana 100 euro civarı bir şey gelmişti.bahanesi de "unauthorized entry" diye bir şey.araç kiralarken nerden bileyim böyle şeylerin olduğunu, çoğu yerde levhalarda buradan geçemezsiniz yazıyor zaten oralardan g eçmiyoruz ama haybeye 2 adet ceza kilitlemişler.sonuçta yapacak bir şey yok cahil olduğumuzdan dolayı hakettiğimiz bir cezaydı.

-eğer bizim güzergahlardan geçiyorsanız, otoyollar 2 şerit ve şeridin birisini zaten kamyonlar kapatıyor, inanılmaz bir kamyon trafiği var pisa-bologna ve bologna-floransa yolunda.biz de altımızda fiat panda ile kamyonları 10 saatte geçip aralarına sıkışmak zorunda kalıyorduk.italya için god's highway derler ama bize öyle denk gelmedi, hoş zaten denk gelse de fiat panda ile keyif almak zor.aydın-izmir otoyolu gibi bir otoyolun olduğunu sanmıyorum heralde italya'da.ve bir kere girdiniz mi 7 eurodan aşağı çıkmak mümkün değil.neyse ki eski usül gişelere nakit olarak ödeyebiliyorsunuz.

-self servis benzin istasyonlarında bizdeki bankamatik ve kredi kartları geçmedi.(onun dışında her yerde geçti ama ne hikmetse.)neyse ki içeride market olduğundan bir kişi bekliyor da ordan alabiliyorsunuz burada olduğu gibi.

bir daha italya'ya gitsem kesinlikle araba kiralamam ama bundan eminim.
  • ilk kiralama için dikkatli olunması gereken bir iş.
    örneğin önceden rezervasyon yaptırmak gerekebilir herkes türk milleti gibi 7/24 çalışmıyor. bütçenize ve zevkinize göre seçeceğiniz araca mutlaka en düşük paketten bile olsa sigorta yaptırmalı. araçta kilometre sınırı olup olmadığı mutlaka sorulmalı.
    işte bazı araba kiralama siteleri; hertz, sixt, avis. vize, otel, uçak başka tavsiyeler için buyrunuz
  • oldu da amerika'ya gittiniz ford mustang kiraladiniz, devamini okuyun!

cogu kiralama firmasi, ford mustang or equivalent gibi bisey koyar. bu ne mi demek, sana premium aklina gore herhangi bir arac verir demek. sen ford mustang gt beklerken, sana dandik bir crystler sedan verebilir. ulan ne alaka dersin. bunu engellemek icin arayin, daha sonra rezerve edin.

ha ford mustang v6 kiralamayin, dandik zaten.
  • daha yeni gerçekleştirdiğim için sıcağı sıcağına birkaç ayrıntı vereyim kendi tecrübelerimden;

- gitmeden önce işim garanti olsun diye yeni ehliyetlerden çıkarttım. almanya köln'de sıkıntı yaşamadan kullandım ehliyetimi. yani uluslararası ehliyet vs. gereksiz.
    - bu iş için kullanılabilecek önde gelen birkaç site var. ihtiyaçlarınıza göre gerekli filtreleri koyarak bulacağınız araçlar arasında karşılaştırma yaparak en uygununu bulun.

www.arguscarhire.com
    www.rentalcars.com
    www.holidayautos.com

- araç kiralarken eğer biraz anlıyorsanız "muhtemelen ellerinde yoktur" diyebileceğiniz araçları seçerseniz o araç yerine bir üst segmentte araç verme ihtimalleri çok yüksek. ben skoda octavia düz vites benzinli araç istemiştim tahmin ettiğim gibi onun yerine ekstra bedel almadan 10bin km'de ford mondeo sw dizel düz vites bir araç verdiler ve f/p açısından aşırı keyifli bir alışveriş oldu benim için.

- uzun yol yapacaksanız limitsiz km'li bir araç seçin, önünüze sunulan seçenekler genellikle günlük belli bir sınıra sahip araçlar oluyor, günlük ortalama 150 km yapacaksanız limitsizleri seçin, birkaç şehirde ufak bir bölgede takılırım derseniz limitli araçlar daha uygun fiyatlı da oluyor.

- yurtdışı kiralamalarda firmalar hakkında ayrıntı bakarken hemen hemen hepsinin kiralama işlemleri sırasında kartınıza 1000 euro bloke koyduğunu farkettim. toplamda bu bakiyem olmasına rağmen bu bedeli sizin adınıza bir karttan ve tek seferse istiyorlar ki bu beni zorladı. alternatif sordum, günlük 20 euro'ya sınırsız sigorta yaparsam 250 euro alacaklarını söylediler, bu şekilde atlattım bu belayı.

- imkan varsa ve cüzi denebilecek bedellerse sınırsız, sıfır sorumluluklu kasko yaptırın. otoparklara girip çıkarken, kavşaklarda, park halinde illa bir şey geliyor aracın başına. kafanız rahat olsun.

- avrupa'nın batısında her şehir merkezi ve hatta çevre mahallelerde her sokakta park otomatları var ve parasız park sadece haftasonları vs. mümkün. 15 dakika gidicem gelicem gerek yok demeyin yapıştırıyorlar cezayı. sokaktaki otomatlarda belli miktarda ödeme yaparak belli bir süre için bilet alıyorsun ve bu işin uzadığında sıkıntı oluyor. kapalı otoparklarda bu sıkıntı yok. otoparklar özellikle merkeze yaklaştıkça oldukça yüksek rakamlara çıkıyor. utrecht'te 24 euro park parası verdiğimi biliyorum. yuh amk! brüksel'in göbeğinde sablon'da da saat 5.30'da parkettiğim araç için sadece 50 cent ödedim zira saat 6'dan sonra park yasağı veya ücreti yoktu. minimum 6 euroluk otopark ücretlerine hazırlanın zira otopark ücretleri araç kiralama ücretini aşacak.

- amsterdam merkeze araçla gelmeyin, geliyorsanız da park yeri arayıp kendinizi üzmeyin, dış halkalara çıkın ya da hiç gelmeyin bu şehre, nefret ediyorum.

- kavşaklarda öncelik kavşağın içindeki araçta, yaya geçidi başında yaya varsa kesinlikle durun, turistik merkezlerde tabelalara dikkat edin kendinizi bir anda rathauseların önünde bulabiliyorsunuz, yayaların sert bakışlarına maruz kalabilirsiniz.

- akaryakıt alırken mümkünse market içinde kasadan ödeyin, bir kere kartla kendim ödeyeyim pompa başında dedim adamlar 150 euro bloke ettiler ve neredeyse 1 haftadır provizyonda bekliyor işlem. fantazi aramayın, market kasasında ödeyin.

- benzinliklerde tuvaletler genellikle paralı, ama girerken ufak bir fiş veriyor otomat, bu fişle sonra markette yaptığınız alışverişlerde o tutarda indirim alıyorsunuz. yani önce çiş yapıp sonra alışveriş yapmayı unutmayın.
  • siz yine de mümkün mertebe ehliyetinizi uluslararasi ehliyet ile değiştirin. her ay is icabi 2 farkli ülke ziyaret ediyorum, gecen ay arabistan'da ehliyetimi kabul etmediler ve kredi karti ile pesin ödeme yapmış olduğum 800 dolarin 600 unu güç bela alabildim. usa daki rent a car merkezini arayıp, 2 haftalık mail ve telefon trafiği sonucu, onu da arabistandaki firma yeni ehliyet istedigini bildirmedi diye yalan söyledim meğerse sözleşmede küçük küçük international licence diye geçiyor, aslında haklilar.

isin garip tarafı, hic bir firma kiralama yapmadı, yeni ehliyet ile sorun olmuyor.

özetle, ehliyetinizi degistirmeyi unutmayin.
  • prosedür olarak türkiye'de kiralamaktan farkı yoktur. fakat kiraladığınız ülkenin trafik kurallarına hakim olmanız veya az buçuk araştırmanız, hiç olmadı tabelalara harfiyen uymanız önerilir.
    zira yanlış yöne sinyal vermekten tutun da bi dünya park cezası ve türkiye'de olmayan çeşitli cezalardan yazıp türkiye'deki adresinize postalayabilirler. *
hesabın var mı? giriş yap