• birakin arkanizda/yaninizda yuruyenlerin pasif icici durumuna sokmayi (acik havada icmek yuze gelen dumanin etkisini azaltmiyor, uzgunum), vucudun oksijene en cok ihtiyac duydugu anda (yururken/hareket halindeyken) kana oksijen tasiyan hemoglobinleri baglayip sakat birakmaktir, insanin kendini sakat birakmasidir.
  • kadın erkek farkına girmeyeceğim, elbette her iki cins için de berbat bir eylem.
    kendim de gayet istikrarlı bir sigara tüketicisi olarak söylüyorum, ayakta bile içmekten hoşlanmıyor olmamın etkisi yok değildir belki.
    ancak elinizi sallaya sallaya kalabalık bi yolda içiyorsanız o sigarayı, alıp suratınıza basasım geliyo. o derece.
    ne kadar havaya üfleseniz de arkanızdan gelen o dumanı solumak zorunda kalıyor.
    evet yürürken gaz çıkartmaktan daha kötü çünkü belli aralıklarla 5 dakika boyunca aynı yoğunlukta gaz çıkarabiliyorsanız zaten tebrik ederim, ama impossibru. ve fakat siz sigara içerken böyle oluyor arkadakine.
    boş yolda gecenin köründe için, kim ne diyecek. ama kalabalık caddelerde yapmayın rica ederim. durun bir kenarda, için öyle devam edin yolunuza.

hele de o sigara bir elde yanarken diğeriyle telefonda konuşup, gaza gelip sigara tutan elinizle çeşitli jestler sergilemeye kalkınca, hele hele o sigaralı eli arkanızdan gelenin burnuna dayayayazdıysanız, dikkat edin.
    sonra kavgaların nerden çıktığı belli olmuyo.
  • bilmiyorum anlatmak zor bunu. eskiden keyfine yapılabilirdi belki ama şimdi artık bir zaruriyet zira özgürce sigara içecek mekan yok.
    ayrıca orospu diyenleri eşşekler siksin.
  • çok şükür yürürken içmiyorum. bırakmak için devamlı yürümem gerekiyor demek ki. 6 ay yürüsem vücuttan nikotini atsam bırakabilir miyim acaba? ulan sigara bırak ulan beni ben yapamıyorum sen yap bari.
  • 1 kişi, 2 kişi değil ki...

zibilyon kadar milletten adamla iş yaptım, türkler kadar sigara içen başka bir millet daha ben görmedim, varsa bilen söylesin.

yolda yürüyen 2 kişiden biri sigara içiyor.

bankamatikten para çekeceksin geliyor, dibinde üflüyor suratına.

maça gidiyorsun, keyif alacaksın, adam 90 dakikanın 1 dakikasında bile ara vermeden içiyor.

tezahurat yaptığını görmedim. yapmaya vakti yok ki sigara içmekle meşgul adam.

içmek değil abi bu zaten kim koymuş bu yüklemi onuda anlamıyorum, alkol değil ki bu içesin etrafa zarar vermeyesin, sigara yakmakla meşgul, dumanıda ciğerleri filitreliyor.

çok pis bela okuyorum lan size.

düşünüyorum sonra etrafımda çok sevdiğim arkadaşlarımda var bunu kullanan inanın üzülüyorum onlara da.
  • son fırtları, "izmariti ne yapmalı?" sorusuyla birlikte çekilir.
  • soğuk bir gecede önce tek ayağını trenden aşağıya uzatırsın.. başını sağa çevirip etrafa bakınırsın.. sanki tanıdık bir yüz görebilecekmişsin gibi... içinde bir yerlerde doğduğun şehrin ince sızısı.. diğer ayağını da atarken peronun taş zeminine dudağına koyduğun sigaranı ısıtırsın.. o da yansın.. artık iki ayağın da yerde... derin bir nefes çekersin içine... sigaranın dumanı buz gibi havada dağılır... istasyon boyunca yürürsün çıkış kapısını bulana kadar... yürürken sigara içmek mi? yalnız olduğunu bir kere daha anlarsın... bazen de dumanında sevdiğin bir yüzün belirmesini umarsın...

(bkz: londra sokaklarında)

http://www.youtube.com/…qwf6f-pz7ee&feature=related
  • askerde yasaktır. ama bu kurala riayet eden pek asker görmedim.
  • hayatımın yaklaşık 5 yılında yoğun olarak sigara kullandım ve yaklaşık en az 8-9 senedir de kullanmıyorum. hiç yürürken sigara içme ihtiyacı hissettiğimi hatırlamıyorum. dışarıda ayakta içmek zorunda olduğumda bile hareket halinde değildim muhtemelen. kendi tiryakiliğimi bildiğim için de içenlerin nasıl bir seviye(!)de olduklarına şaşarım. işin kültürel kısmına ise yakın zaman öncesine kadar hiç hakim değilmişim onu farkettim.

kadınlarda yürürken sigara içmenin hoş karşılanmamasının sebebi ellerine yakışmaması falan değil, bildiğin, fahişe benzetmesiymiş. yani mahalle baskısı, yaftalama. sokakta muz yiyememekle aynı.

erkeklerdeki mevzu ise bundan türemiş/evrilmiş ama her ataerkil toplumda olduğu gibi hoşgörülmüş ya da önemsenmemiştir. sadece daha elitist kesim tarafından "estetik" olmaması sebebiyle "lümpen" yaftası yemiştir.

kendi fikrim ise, hem estetik, hem de yukarıdaki birtakım entarilerde de açıklanmış olduğu üzre, kişisel sağlığı ve toplum sağlığını tehlikeye atıyor olması sebebiyle nahoş bir davranıştır.
  • özellikle yürürken bırakılan duman arkadakilere doğrudan gittiğinden insanları rahatsız etme ihtimali daha çok, bu sebeple dumanı havaya havaya üflemek ,ki o da bir yere kadar başarılı oluyor, ya da yapmamak lazım.
hesabın var mı? giriş yap