• cumhurbaşkanlığı yüksek istişare kurulu üyesi cemil çicek'in açıklaması.

acaba akıllarında belediye başkanı seçer gibi (ilk turda, en yüksek oyla) cumhurbaşkanının seçilmesi gibi bir fikir mi var diye düşündürmedi değil.

--- spoiler ---

yik üyesi, bu sözlerinin iktidar ya da muhalefet yanlısı olmadığını belirterek “50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. gelecekte de çıkaracak” dedi.

çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “(…) başka bir şey söylemeye çalışıyorum. bu sistem (yüzde 50+1) doğru olmamıştır, bugün de gelecekte de sıkıntı çıkarır. şahıslardan ayrı söylüyorum. hiç gerek yoktu. daha farklı bir sistem olabilirdi. vakit de geçti ama kimsenin kimseyle görüştüğü de yok.

50+1 bu memlekette üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlarla karşı karşıya kalmamıza neden olabilir. iki tarafa da çağrı yapıyorum: bu sistemin neresi doğru, neresi yanlış? iş tutmayla, sistemden yaşanan sıkıntıları ayırt ettiğimizde gri alan oluşur. o zaman da grup toplantıları rahatlar. çünkü her salı günü karşılıklı sınır ötesinden top atışları yapılıyor. kuru kuruya sistem tartışması olmamalı.”

--- spoiler ---
  • bu sistemi sanki babam getirdi.

bıktık artık dalaverelerinizden yeter ya.
  • oylar eriyince %50+1 zora girdi tabi, düşür %40+1'e... daha da mı eridi? düşür %30+1'e, bitti gitti. demokrasilerde çare tükenmiyordu sonuçta, bizde de tükenmez.

böyle bir tartışma geçen seçimde neden yapılmadı da şimdi yapılıyor acaba?
  • meali, bu sistemle başarılı olmamız imkansız, sistemi kendi lehimize yontmamız lazım.

(bkz: bak şurdan siktir git)
  • badem flower haklı. bence cb canı istediği zaman görevi bırakmalı. ne gerek var seçime meçime?
  • anketlerde rte'yi %250 falan gösteren yandaş araştırma şirketlerini utandıran ve zorda bırakan açıklama.

hani ceketini koysa hoop alıyordu?
  • adamlar ülkeyi dilediği gibi yönetiyor, nasil olsa sorgulayan bir toplum yok
  • referandum zamanı düzgünce anayasa değişikliği anlatılmadı bile. varsa yoksa hayır diyen şöyledir böyledir deyip geçiştirdiniz.
  • her kamuoyu araştırmasında yeniden düzenlenecek olan serzeniştir. en son kaç olur karar vermek zor. dönülmez akşamın ufkundayız şarkısı duyulmaya başlandı.
  • kazanırken problem çıkarmıyordu?
hesabın var mı? giriş yap