• gençleriyle ünlüdür.*
  • uğur örün ve umut sülünoğlu kardeşlerimizin yine kendileri gibi yetenekli arkadaşlarla trt müzik'te yaptıkları program.

geçen akşam iner gelir şu dağların dumanı ile akşamımı şenlendirdiler, teşekkürlerimi sunarım.
  • umut sülünoğlu, uğur önür ve arkadaşlarının çıkardığı keyifli bir iştir. bana kalırsa en başarılı müzik programlarından biri. türk halk müziği seven birinin sıkılması mümkün değil. yıllar boyu devam etmesini diliyorum.
  • uğur önür ve umut sülünoğlu'nun trt müzik programı.
    genç olmalarına rağmen yöre farketmeksizin ezgilere çok hakimler.
    genç yaş grubunda, halk müziği dalında an itibariyle en iyiler hatta.
    programda üflemeli çalgıları çalan buğra da çok yetenekli. yolları açık olsun.
    izmir'e yolları düşsün, masada bir büyük eşliğinde birlikte çığıralım *
  • "zamanede bir hal gelmesin başa
    ahdı bütün bir sadık yar kalmamış
    kalleş yar olana dost demem haşa
    n'olacak muhannet meydan görmemiş" *
  • "...... bireyler de kestirilemezliğe tahammül edemezler ve hayatlarını belirli formatlara sokarak aynılığın güvenliğinini arama çabasındadırlar. kendilerine yabancılaşma pahasına da olsa. oysa insanın tek gerçeği o anda yaşadıkları ve bir an sonra yaşamak üzere olduklarıdır. keşke şimdinin yaşanmakta olması, geçmiş ve onun şartlanmalarından tümüyle özgür olabilseydi! çünkü geçmiş yeniyi anlamamızı engeller. şimdi bağımsız bir andır ve aslında insanın tek rehberidir, ama çoğumuz buna izin vermiyoruz. çünkü şimdinin otantik yaantısı genellikle şartlanmalarımızla çeliştiğinden, insana ürkütücü gelir."

engin geçtan - zamane
  • trt müzik'te takip ettiğim ve sevdiğim programların ikincisi zamane.uğur önür ve umut sülünoğlu çok başarılı.söylicekleri her türküyü heyecanla bekliyorum.şu sıralar canlı yayın yok,tekrarları yayında.
  • yeni programlarda şakir yok, şakir'siz olur mu ya.

edit: birkaç programda goremedeydim,geri gelmiş.
  • keyifle okuduğum üçüncü engin geçtan kitabı. 100 sf olduğuna aldanmayın. derinliği sayfalara sığmıyor. altını çize çize, sindire sindire okuyorsunuz. yakından tanımak isterdim. kitaplarının akademik olduğunu düşünüyordum. en büyük yanılgılarımdan biri oldu bu bilgi. şimdi peşpeşe okuyorum. bir kaç yıla varmadan çok okunanlar listesinde görülecek kitaplara imza atmış. ve muhtemelen bir yerlerden bize gulumseyecektir. huzur içinde uyusun.
    --- spoiler ---

toplum adını verdiğimiz şey geçmiş kuşaklarca yaratılmıştır ve bizim açgözlülüğümüze sahipleniciliğimize katkıda bulunur. başka bir deyişle, hepimiz şu ya da bu şekilde bize nasıl olunması gerektiğini empoze eden bilgilerle ideolojilerle dinsel inançlarla donatılmış bir üst sistemler karmaşasının yani bize göre geçmişin ipoteği ile dünyaya geliyoruz yani hiçbiri kendi seçimimiz değil.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

çoğu seçimlerimiz şartlanmalar sonucu yapıldığından, zaman zaman can sıkıntısı, durgunluk ve bir türlü giderilemeyen boşluk ve anlamsızlık duygusu yaşanabilir. viktor frankl bu durumu "varoluş vakumu" olarak adlandırmıştı. böyle durumdaki insan kendine ve dünyaya inancını yitirmiş gibidir, yönünü bilemez ve yaptığı şeylerin anlamlarını soruşturup cevap bulamaz. özgür olduğu zamanlarda ne yapacağını bilemez. frankl'a göre, varoluş vakumuyla yüzleşmek durumunda kalma hallerinde günümüz insanının sezgilerine yabancılaşmasının ve sağduyudan kaynaklanan bazı değerlerini yitirmiş olmasının önemli payı var. ne istediğini seçmekte zorlanan günümüz insanı genellikle ya başkasının yaptığını yapıyor ya da üst sistemlerin taleplerine boyun eğiyor. bu da hayatına yön verebileceğine ve çevresi üzerinde etkili olabileceğine olan inancını yitirmesine neden olabiliyor.

engin geçtan

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap