• eğer zeki iseniz sıradan, gündelik ve basit çözümleri olan veya bahsederek zaman kaybına değmeyecek konularda muhabbet etmeyi gereksiz bulursunuz. üst düzey kalitede bir sohbet açıldığında hemen high moda girersiniz. gelin görün ki üst düzey kalitedeki sohbetlerle etrafınızdaki entellektüel birikimi yüksek insanların diğerlerine nazaran daha az olması nedeniyle en fazla ortalama haftada bir karşılaşırsınız, şanslıysanız. bu sizi antisosyal yapar.

eğer çok zekiyseniz, sıradan, gündelik, rutin konuşmalara da vakit ayırırsınız. bu sayede çevredeki sizden daha az zekada olan kişilerin içsel motivasyonlarını öğrenir, bunu faydanıza nasıl çevirebileceğinizin yollarını bulursunuz. bu sizi girişimci yapar.
  • konuşmakta sıkıntı çekmek en büyük dezavantaj sanırım.

"ulan anlatsam anlamayacak, kaybettiğim zamana değmeyecek he he diyip geçelim ne gerek var şimdi uğraşmaya" diyor genelde zeki insanlar.
  • mutsuzluktur.
    dünya ortalama zekalı insanlar için kurgulanmıştır . din , siyaset , iş dünyası , ailevi , gönül , arkadaşlık ilişkileri , gelenekler , örf , adet herşeyi sorgularsın , her şey ızdırap verici şekilde aptalca gelir.
    onlar gibi olmadığın için sistemin dışına itilirsin .
    bu noktada hırslı zekiler zirvelere oynarken , tembel zekiler aptallardan bile daha dibi görmeye meyillidir
  • beyin sancısı çekmektir. zeki değilsen beyin çalışmıyor dolayısıyla sancıyıp rahatsız etmiyor.cahil olmak ot gibi yaşamak büyük nimettir vesselam. ama cahilin fındık kadar beyni olduğu için bunu da idrak edemez o da ayrı bir konu tabi.
  • ismi zeki, kendisi angut olanlar için geçerli olan talihsiz durumdur.
  • bazı durumlarda çok iyi olduğunu farkına vardıktan sonra biraz ego yükselmesi ile her şeyi kavradığını sanmak ancak zekanın yetersiz olduğunu ancak çalışmak ile aşabileceğini farkedememek , geç farketmek , farketse de günlük hayatın sıkıcı gelmesi ile çalışma motivasyonunun düşük olması olabilir.
  • hep salaklarla karşılaşıyosun, canın sıkılıyo, dengini bulamıyosun böyle gider.
  • iq seviyesinin zihinsel engellilerde 70 in altında, ortalama bir insanda 100 olduğundan yola çıkarsak ve türkiye' de seviyenin 90 olduğu istatistiklerine de bakarsak, bu ülkede, etrafındakilerle kıyaslayıp zeki olduğunu düşünen insanların kendini tekrar gözden geçirmesi gerekir. normal zekalı olma ihtimali çok daha yüksek çünkü.

türkiye' de zeka çokça; bilgi ve deneyimle karıştırılıyor gibi geliyor bana. uzmanı olduğum bir alanda; uzun tartışmalara rağmen sonuca ulaşmayan bir konuyla ilgili uygun bir yöntem önerdiğim bir yönetici, "zeki birisiniz." demişti. "hayır değilim, bu konuda eğitimim ve tecrübem var sadece" dedim. o da; "zekanızın ölçüsünü tartışabiliriz ama mütevazi biri olduğunuz tartışılmaz." dedi. halbuki davranışımın sebebi mütevazilik falan da değildi, sadece gerçeğin farkında olmaktı.

he yok ben adeta bir sheldon cooper' ım diyorsanız, dezavantajı yalnızlıktır herhalde. düşünsene kimse senin anladığın kadar anlamıyor hiçbir şeyi. anlatsan da boş, kimseyle frekansı tutturamıyorsun, çok zor bir durum bence.
  • nedense benden zeki olan birilerini gormek hosuma gitmistir.yani zeki derken cok kapsamli bir seyden bahsediyorum matematiginin iyi olmasi yada kafasindan 3 haneli carpma yapmasini degil.mesela benden zeki olan insanlari ayirt edebildigimi dusunuyorum.arkadaslarimi da bazi noktada buna gore secerim erkek kiz farketmeksizin.

dezavantaji zekanin getirdigi yuksek farkindalik sonucu her seyi kontrol etme istegi ve fazla dusunmek..
  • zeka ve adaptasyon dezavantajı olmayan iki özelliktir.
    buraya gelip aksini söyleyen herkes gerizekalıdır.
    yok efendim "iletişim kuramaz" diyenler var. zeki adam 3 cümlede sana istediği her şeyi yaptırtır. onun en iyi arkadaşı olduğunu da sandırtır.
    senin o gördüklerin otistik sınırında malın önde gidenleri.
hesabın var mı? giriş yap