• 3 yolu vardır:
    - kader
    - peder
    - kayınpeder
  • siz değerli okurlarıma 1000 tele gibi çok cüzi bir fiyata açıklayabileceğim yollar.
  • okuma yazması olanlar için paul graham tarafından oldukça detaylı açıklanmıştır:

(bkz: http://www.paulgraham.com/wealth.html)

--- spoiler ---

money ıs not wealth

ıf you want to create wealth, it will help to understand what it is. wealth is not the same thing as money. wealth is as old as human history. far older, in fact; ants have wealth. money is a comparatively recent invention. wealth is the fundamental thing. wealth is stuff we want: food, clothes, houses, cars, gadgets, travel to interesting places, and so on.

you can have wealth without having money. ıf you had a magic machine that could on command make you a car or cook you dinner or do your laundry, or do anything else you wanted, you wouldn't need money. whereas if you were in the middle of antarctica, where there is nothing to buy, it wouldn't matter how much money you had.

wealth is what you want, not money.

--- spoiler ---

kendi tecrübelerimle paul graham'in makalesi ve çok sayıda diğer kaynaktan topladığım verilerle konu hakkında samsun ondokuz mayıs üniversitesi'nde yaptığım bir sunumu da şuralarda bi yerde bulabilirsiniz:

(bkz: http://enveraltin.com/sunumlar/samsunseminer.pdf)
  • yazıp yazmamakta tereddütte kaldığım kurallar...

küçük yaşta kayserili dedemin yanında ticarete istemeden de olsa girince, babam bir süre sonra gelişmelere uyuz olup "ulan öğreneceksen adam gibi öğren!" deyip beni arkadaşı alber amca'nın yanına verdi.

kayserili dedemin "malı ederinden ucuza alacaksın, kıymetinden pahalıya satacaksın. fırsat yakalamanın peşinde bir gözün açık yatacaksın." türü denklemlerini kafamdan atmam bir hayli zaman aldı. kaldı ki babamın amacı da sanırım ticaret falan öğrenmem değil, bunları unutmamdı.

alber amca ise dedem kadar anlatma heveslisi bir adam değildi. ama yanlışlarımı düzeltmekten de hiç geri kalmamıştı. düzeltecek yanlışlarımsa pek de az değildi. uzun zaman aldı. "bunları kimseye anlatma. bunlar bedavadan verilmez." demişti.

-"neden alber amca? herkesin parası olsa fena mı?"
    -"evladım insanlar tuhaftır. malın kıymetini fiyatı ile eş tutarlar. yolda bulduğu sahipsiz malı da, senin ihtiyacı var diye teklifsiz ve ücretsiz verdiğini de, ucuza verdiğini de kıymetsiz sanırlar. kıymetini bilen çıksa da kendine saklar, suistimal eder. en iyisi sen sormayana, kıymetini bilemeyeceklere anlatma. sorana da sen söylemesen de eninde sonunda cevabını bulacaktır." diye ilave de etmişti.

ama şunu söylemekte/aktarmakta mahzur görmüyorum:
    -"oğlum para kazanmak bir meseledir, kaybetmemek başka mesele.

çok para kazanmak isteyen adam önce kaybetmemeyi öğrenmeli. sonra da bunun ardından hemen vakit geçirmeden kazanmayı öğrenmeli.

hayatı kaybetmemeye çalışarak geçen memur gibi, zanaatkar esnaf gibi kısalmamaya çalışarak olmaz. kazanmayı da bilmek lazım. hep kaybetmemeye çalışarak olmaz.

eline piyangodan para, pederinden miras, arsa payından apartman daireleri, yahut işinde bir fırsat ile bir çok para, velhasıl ani servet geçtiği lahza, servetini kötüye harcamasa bile, hep kazanacağım zannıyla kötü işlere koyan adam gibi de olmaz. kaybetmemeyi de bilmek lazım.

herkes para kazanabilir ama herkes zengin kalamaz."
  • üzerimde deneyebilirler, bu deneyin kobayı olmak istiyorum amk. zengin olmanın yollarını benim üzerimden bulsunlar, kabul lan kabul insanlığa bi faydam dokunsun fakirler nasiplensin sayemde amk...
  • zengin olmanın yollarını; iett'ye memur olarak girip oğluna 6. gemiciği alacak kadar tecrübe sahibi olan rte'ye sormak en doğrusu olacaktır.
  • 1- takla atmak, saf tutmak ve çalmak.
    2- çok çalışmak, doğru zamanda, doğru yerde ve doğru insanlarla iş yapmak.
  • tasarruf yapmakla alakası olmayan yollardır.

(bkz: tasarruf yaparak zengin olunacağını sanmak)
  • devir teknoloji devri malum. youtube'da 20-30 bin takipçili adamlar çok iyi reklam parası alıyorlar diye biliyorum. bu reklam parası falan da amerika'dan geliyordur.
    gelelim kolayca para kazanma yoluna.
    70 milyon insanız. herkes youtube kanalı açsa herkes birbirini takip etse, takibe takip yani. salak salak videolar çekip bir de beğenip yorum yazsak. memlekete süper döviz girişi olur.
    sonuçta internet mahir de bizdendi. i kiss you
  • istanbul’da yaşıyorsanız ve çok çok fazla kazancınız yoksa zor. hesapladım, son 10 yılda 2 milyon lira civarı para kazanmışım. bu 10 yılda evlendim, çocuk yaptım, boşandım, bir ev ile orta halli araba aldım. evin hala biraz borcu var, bankada ise öyle kaydadeğer bir param yok. peki bu parayı anadolu’nun herhangi bir yerinde kazansaydım ne olurdu? muhtemelen iki evim, lüks bir arabam olurdu, çok da sağlam biriktirirdim
hesabın var mı? giriş yap