• an itibariyle başlattığım kampanya.

2bin liralık külüstür motosikletime zaten 120 lira yıllık vergi ödüyorum, 600-700 lira da zorunlu trafik sigortası ödemem gerekiyor şimdi. ulan 2-3 yıl kaçak binsem, sonra motoru götürüp uçurumdan aşağı yuvarlasam daha az zarardayım.

bildiğiniz üzere bu sigorta güya olası bir kazada karşıya verdiğiniz zararı karşılıyor ama ben bu göt kadar motorla kime ne zarar verebilirim de sigorta onu karşılayacak?? hayır yani (bakın burası çok önemli) bir zarar verme riskim varsa da ben bu riski almak istiyorum. vereceğim zararı ben karşılarım arkadaş! bunun riskini alıp almama kararı da bir homo economicus olan bana ait olmalı. bunun zorunlu olması da nereden çıkıyor?

bu zorunlu sigorta işlerinde kim kimi zengin ediyor, bu iş kimlere yarıyor bilmiyorum ama ezilenin ben ve benim gibiler olduğuna eminim. lütfen destek verin, bu adaletsiz uygulama son bulsun, trafik sigortası isteğe bağlı olsun, ya da bir şeyler olsun işte.

edit: "ama bir de şuna çarparsan çok kötü olur ha" minvalinde çok mesaj alıyorum. arkadaşım siz bu kafayla otobüslerde de yolculuk sigortası falan yaptırıyorsunuzdur, valize falan bir şey olursa çok kötü olur ha di mi? arkadaşım ben kendimi biliyorum, nerede kullanacağımı biliyorum. benim kullandığım yer ve kullanış şeklim itibariyle üst segment bir arabaya ve hatta bir yayaya çarpmam çok zor. o yüzden bu kadarcık riski kendim almak istiyorum. dediğim gibi vereceğim zararı kendim öderim, bunu sigortalatmak istemiyorum, size ne yahu?

edit2: bir arkadaş mesaj attı, zaten poliçenin size ödeyeceği bir üst limit varmış, öyle üst segment bi arabayı pert ettiğinizde onun parasını vermeyecekmiş, max 36bin para ödüyormuş, üstünü siz tamamlıyormuşsunuz.
  • allah göstermesin kullandığınız motor ile üst segment araçlardan birisine yandan girince verdiğiniz zararı karşılaması için elzem bir sigortadır. sizin motorunuz 2000 tl olabilir ancak yol açacağınız hasar bundan çok daha yüksek olacaktır. bu sigorta sizi değil çarptığınız/çarpacağınız kişiyi korur.
  • allah korusun o sik kadar motor ile mercedes’e hatalı çarparsan donuna kadar almasınlar diye o sigorta var ya da adam mağdur olmasın diye. ya da yine allah korusun birine çarparsan ona ödenecek tazminat için de sigorta var
  • (bkz: ben hep 50 liralık çarpıyorum)

gidip hep şahinlere çarpacaksanız evet yaptırmayın cepten karşılarsınız. range'e çarpınca ağlarsınız ama benden söylemesi.

not: adı üstünde zorunlu trafik. 2 3 yıl yaptırma ama polis çevirdi mi trafik sigortan yoksa aracını bağlar. tek bağlamada zaten trafik sigortası kadar ceza ödersin.

öptüm kib bye.
  • şimdi şöyle güzel kardeşim, ben bir sigortacıyım, trafik sigortası bir sorumluluk sigortasıdır,sorumluluk sigortaları 3. şahıslara verdiğin hasarlar için seni korur. maddi hasarlar işin kolay kısımı, en babası bir ferrari ye motor ile göbekten girersin 20-30 bin hasar çıkar. bu işin zor ve en önemli tarafı manevi hasarlar kişilere bedenen verdiğin zararlar, buralarda çarptığın kişiye bağlı olarak o kadar uçuk teminat miktarları çıkabiliyor ki aklın durur. 400 500 binden başlar 3,4 milyon tl ye kadar çıkar (çarptığın kişinin mesleğine eğitimine yaşına göre) bu sebepten bırak sen 300,500 tl ver kendini bir nebze olsun garantiye al.
  • zorunlu trafik sigortası maliyetleri gerçekten oldukça fazla. ancak kaza ne zamana gelir belli olmadığı için yaptırmanın zorunlu olması bence gerekli.

burada yapılması gereken şey bu konunun devlet eliyle yönetilip, ücretlerin belirili bir taban tavan fiyat aralığında tutularak uygulanması olmalıdır, dask ta olduğu gibi.

şöyle ki başlığı açan arkadaş , kaçak köçek sigortasız kullanmak ta serbesttir. ama allah göstermesin eğer bir üst segment araca, boşverin aracı bir insana çarparsa kısmını da düşünmeden etmemesi gerekir.

keza 2013'te urban tipi bir yamaha motorum vardı. tamamen karşı tarafın hatasıyla üst segment bir mercedes'le çarpıştım. gözle görülen bir şey yokmuş gibi olmasına rağmen o tarihte 13000tl masraf çıktı karşı tarafa. ben trafik sigortam olduğu için karşı tarafla muhattap bile olmadım. (hasar : sağ ön kapıda vakumla düzeltilebilecek küçük bir çökük ve sağ ön marşpiyel bölümünde 15-20 cm'lik bir yırtık.)

sigorta kesinlikle koruyucudur. ama maliyetlerinin yüksek olduğu bir gerçek. ayrıca mtv ve muayene maliyetleri de ayrıca irdelenmeli bence. eğer kaçacaksanız sigortadan değil mtv ve muayene ödemelerinden kaçın... en azından kaza yaparsanız korumasız kalmazsınız.
  • fiyatlar gereksiz yüksek, birileri üçkağıtçı yapıyor. onun bedelini bize yüklüyorlar. onun için indirime gidilmeli ve üçkağıtçı yapanlar cezalandırılması.
  • birçok manyağın olduğu bir ülkede, saçmalığın daniskası olan istek...

insan gibi araç kullanırsanız, birkaç yıla zaten normal düzeye geliyor sigorta fiyatları... keşke aşırı hız yapan, kırmızı ışık ihlali yapan, alkollü araç kullanan ve tehlikeli araç kullanan psikopatlara daha ağır cezalar ve trafik sigortası ücreti gelse...

yoksa bu ülkede kimsenin aklı, ceplerine girmeden akıllanmıyor...

trafik sigortası senin için değil, karşı taraf için elzem zaten...
  • buralar sigortacı dolmuş. çok haklı bir istek. burada iki risk ön plana çıkıyor. birincisi karşı tarafın parasını ödeyip ödeyememek, ikincisi kendi aracımın hasarı. bu iki riskte kişinin kendisinin alması gereken ve özgürlüğüne bırakılması gereken riskler.
  • önce trafik sigortasının ne olduğunu ve kaskonun ne olduğunu öğrenin öyle konuşun
hesabın var mı? giriş yap