• 'iste bunlar hep macun'

--fahri dayım
  • mng kargo'nun her şubesinin bir olmadığını gösteren rezalet. buradakiler de bazen yetiştiremiyor, bazen kapıya gelmedikleri halde "evde bulamadık kanki kıps ;)"diye kayıt geçiyorlar. ama şubeye gittiğimde hiç terbiyesizliğe uğramadım.

bunu yapanın yanına kalmasın. yardım edemeyeceksen bile nazik şekilde söylersin ve ortadan kaybolursun. bu düpedüz hödüklüktür.
  • çok sevdiğim bir teyzemin bu sabah uğradığı terbiyesizliği paylaşacağım sizinle. aileden aldığı görgüden hanımefendi bir kadındır. kendi de yıllardır satışta çalıştığı için her türlü şeye karşı müsamahalı, toleransı yüksektir. yardımcıdır, sakindir. o yüzden hala şoktayım onun böyle bir olay yaşamış olmasına. eli ayağı titriyordu konuşurken.

kısaca olayı anlatayım. kızı internetten bir sipariş veriyor ve kargoyu teyzenin çalıştığı dükkana yönlendiriyor çünkü gündüz evde kimse yok. kargo satıcı tarafından gönderilmesine ve 7 gün önce şubeye ulaşmış görünmesine rağmen gelmiyor. gelip de bulmama şansları yok orası bir dükkan sabah 9dan akşam 8e kadar açık. gelmemiş oldukları kesin.

kızı kargoda teyzenin adı olduğu için kendi müşteri hizmetleriyle görüşemiyor. teyzeye aratıyor. minnoşum arıyor, gelmediğini söylüyor ve bir şikayet numarası alıyor. ben alayım diyor kızına. kızı da olmaz, bunun için ek ücret alıyorlar getirmek zorundalar sakın gitme diyor. ama bizimki duramaz ki. bekleyemiyor, ertesi sabah işe gitmeden kargo şubesine uğruyor, kızı beklediği ürünleri alsın bir an önce diye.

ortaya çıkan tablo ;

dağıtıma çıkmış ama şube dağıtımcıları çok yüklediği için yani yetişemeyecekleri sayıda kargoyu günlük dağıtıma verdiği için (verimlilik ve maliyet kaygısıyla) dağıtımcılar yetiştiremiyor o gün.

kargo şubeye geri dönüyor. normalde olması gereken ertesi gün yeniden dağıtıma çıkması yetişmeyen kargonun. ama çıkmıyor arkalarda bir yere atılıyor. sistemde kargo dönmüş, yetişmediği için bırakılamamış görünüyor. muhtemelen alışılmış – e siz yoktunuz- numarasıyla alıcının şubeye gelmesi beklenecek. ama ne bi not bırakılmış ne de telefon edilmiş o yüzden hata kabul ediliyor.

ama dedik ya teyzenin gobekadi hoşgörü, sakin sakin bekliyor işe geç kalma pahasına.

başlıyor deskteki kızlar kargoyu aramaya. arıyor arıyor yok. yaklasik 40 dakika bekliyor teyze. kızcağız bir yığını deşip deşip duruyor ama yok. kimse de yardımcı olmuyor kıza . işe de gecikti teyze.

orda bir de müdür müsveddesi var. teyzem “ kargom kayıp, bulamıyorlar kargoyu, siz de bir yardımcı olsanız” diyor adama

müdür müsveddesi “ ben müdürüm kayıp kargo beni ilgilendirmez. beni meşgul etmeyin, ben para işine bakarım ” diyor .
    -egoya bak adamdaki sanırsın ceo-

teyzem “olur mu ben müşteriyim bana yardım etmenize ihtiyacım var” diyor
    “gelmemişse gelmemiştir kargonuz beni ilgilendirmez kaybolmuşsa da kaybolmuştur. napayim. ben para hesaplarına bakıyorum. beni ilgilendirmez kargonuzun ulaşmaması umrumda degil ” diyor.

o ana kadar sakin olan teyzem “siz buranın müdürüyseniz kargomu ulaştırılmasını sağlamak sizin göreviniz değil mi, burayı siz yönetmiyor musunuz yardımcı olmanız lazım bana” diyor.
    -bakınız hala hanımefendi, bana diyecek bunları çoktan yirmistim ortaligi-

müdür olacak herifin yanıtı “sabah sabah git başkasıyla kavga et benimle uğraşma. ben senle vakit kaybedemem vs” oluyor.

tabi bunların arasında önünde arkasında başka laflar da var ama minnoşum çok sinirlenmiş bana çok anlatmıyor. biliyor ki ben ya da kizi gidip o adamın saçını başını yolma potansiyeline sahibiz.

ha bu teyze cadoloz olsa bu tavrı anlarım. kavga çıkarma potansiyeli yüksek insanlar var benim gibi ama bu kadıncağız kavgacı değil, inanış, yetiştiriliş ve yaşadıkları nedeniyle hoşgörüye önem veren ve yüksek tolerans sahibi bir kadın.

ağzından bir kelime küfür duymadım hiç. her zaman da özellikle hizmet ya da satış elemanlarına sinirlendiğimde beni tutan “bu gün ne oldu bilemezsin belki dalgındır belki üzgündür insan hata yapabilir” diyen kadın bu. kavga ettiğini görmemişim. nasıl sabah sabah git başkasıyla kavga et noktasına geldiler inanamıyorum. eli ayağı titriyor kadının. sinirleri bozulmuş.

sen nasıl böyle bir kadını delirttin be adam! senin görevin yardımcı olmak, müşteriyi aşağılamak kavga çıkarmak değil, travma yaşatmak değil. hepsini geçtim nasıl insansın sen! hatta insan mısın sen! bu işin yoğunluğunu kaldıramıyorsan başka iş yap. bu iş sana göre değil. peygamber sabrı olan kadını delirtmişsin!

ben şikayeti de call centerdan genişlettim. bu işin de peşini bırakmayacağım. o adam özür dileyecek terbiyesizliğine. hatta gidip kamerayı açıp yüzleşmek istiyorum. bana da söylesin bakalım söylediklerini. kaydedip öyle gidicem bu sefer. bu şubenin hizmeti de geliştirilecek. daha önce de yaşadık kaybolma geç gelme vakalarını.

derdim de adamın ceza alması şubenin cezalandırılması değil. tek isteğim adamın özür dilemesi ve şubenin hizmetini düzeltmesi. gerçi bana kalsa ben adam sürünsün isterim de kul hakkı mottosuna teyze bunu istemiyor.
hesabın var mı? giriş yap