• öfkelenerek ve haykıra haykıra söverek söylüyorum; o kişi benim amk. işin gücün yok şimdi zar zor geçtiğin sınavların bütünlemesine gir.

edit: dersin hocası (ve aynı zamanda bölüm başkanı) ile aramda geçen telefon görüşmesi aynen şu şekildedir:

+ hocam merhaba, sınav sonuçlarını açıklamışsınız. 1.94'te takıldım. dersleri geçtim fakat ortalama mezun olmama yetmedi. nasıl olacak şimdi?
    - bütünlemede benim dersi seç, hallederiz.
    + tamam hocam, ama ya o dersle de ortalamayı tutturamazsak?
    - benim diğer dersi de seç.
    + hocam, o dersi ben almıyorum. ferhat hoca'nın dersini alıyorum. zaten 75'lik kağıda 45 vermiş. o dersi alırsam iyice düşer ortalama.
    - al oğlum sen, hallederiz.
    + tamam hocam çok teşekkür ederim.
    - tamam hadi öptüm, görüşürüz.

aynı hoca finaller için de "rahat ol paşam" minvalinde tavırlar sergiliyordu. hadi bakalım hayırlısı.

edit: öyle ya da böyle mezun olmayı başarabilmiştir.
  • bildigim kadariyla tek ders sinavina giremeyecek insandir. cunku girecegi tek ders sinavinin sonucu pass/fail olarak gorunecek ve ortalamayi etkilemeyecektir.

gectigi dersi yukseltmek icin butunlemeye girebilecegi bir unide okuyorsa kismen sansli insandir.
  • mühendisliğin fıtratında olan şeylerden birini yaşamış öğrenci.
    sonsuz defa tek ders sınavına girme hakkına sahiptir.
    2.00ı tutturmak için büyük ihtimal birden çok dersin sınavına girecektir.
  • 1,9912 ile aynı durumu yaşadım. iyi ki telaşa kapılmadım hemen ve sınav notuna itiraz edip bu durumdan kurtuldum.boşa yarı yıl daha uzatmak fena koyardı.
  • daha kötüsü vardır.

(bkz: 1.98 not ortalamasında kalıp mezun olamayan insan)

ilk üç sene okul'da derslerden bi'haber olan arkadaşlarım ve ben son sene derslere asıldık ama kafi gelmedi ve hemen hepimiz tek ders sınavına girmek zorunda kaldık. burda önemli olan tek ders sınavına girmek değil, girersin uyduruktan bi' derse geçersin ama o zamanın şartlarında kötü olan cepte beş kuruş para olmadan tekrar kira verecek olmamızdı.

bu durumun diğer acı tarafı ise ailem beni mezun biliyordu, onlara durumu anlatamamıştım, hadi kalk gel evladım ne bekliyorsun hala orda dediklerinde bi'şeyler sallıyordum elbet fakat iş para istemeye gelince yokuş yapıyordu bizimkiler.

tavsiyem; tek derse girecek arkadaşlar, önlerindeki zamanı eğlenerek gülerek geçirmeleri. hiç kasmayın zaten okul bitmiş tadını çıkarın.
  • verdiği dersleri yükseltmeye almaya mecbur kalmış insandır.
    tüm derslerini vermiş olmasına rağmen mezun olamamıştır.
  • olabilecek en beter versiyonunu 2 sene evvel 1,9939 ortalama ile yaşadığım nane.

neyse ki tam o sırada (verdiğimiz dersi de yükseltebildiğimiz) bütünlemeler devreye girdi de 2,02 yaptım çıktım. *

edit: şimdi insana komik geliyor ama yaşayan bilir, yılların emeğini vermişken bu hale düşünce insan kendini uzay boşluğundaymış gibi hisseder daha çok.
  • mezun olup iş bulamayan insana nazaran daha şanslıdır. bırak allah aşkına oku ya. bok mu var mezun olacaksın.
  • telefon ettiğinde böyle konuşan bir hocası varsa fazla endişelenmemesi gereken insan.
hesabın var mı? giriş yap