şükela:  tümü | bugün
 • işte sırf bu yüzden bu ülkenin cumhurbaskani fizikçi olmalı.
 • ağırlık ve hacim arasındaki farkı bile öğretemeyen eğitim sistemi ile arasında ki farkı anlayamayan ortaokul mezunlarını hayretle bizlere gösteren iddia. ortaokul dememin nedeni ilkokul öğrencilerin soyut ve somut kavramlar konusunda yeterli olmadığını düşünmem.

  eskiden okullarda fen dersi verilirdi ve bu temel bilgiler az çok öğretilirdi, sanırım artık fen bilimleri eğitimi kaldırılmış.
 • yükselen akaryakıt fiyatlarına dikkat çekmek için açılan başlıkta herkesin bilim insanı kesilmesine neden olmuş kıyaslama.

  (bkz: ironi ile trollük arasındaki ince çizgi)
 • halbuki 1 litre benzinin daha ağır olması gerekiyor. çünkü benzinin litresine daha çok para veriyoruz. hem daha pahalı olup hem mazuttan daha hafif olmak düpedüz karektersizliktir.

  ayrıca (bkz: mazut)
  (bkz: karekter)
 • (bkz: yoğunluk)
 • demek 1 litre cıvanın ağırlığını görse herhalde bayılıp düşecek bu arkadaş.
 • yakıtların işlenmesi ile ilişkilidir. benzin motorine (dizel yakıta) göre daha fazla işlem görmüş bir yakıt tipidir yani daha rafinedir. motorin ise daha az rafinedir, aralarındaki temel fiyat farkı bundan kaynaklanır.

  sadece motorin diyip de geçmemek gerekir. viskozitelerine ve yoğunluklarına göre farklı dizel yakıtlar vardır. viskoziteyi rahat anlamak için bal ve su örneğini verebiliriz. suyun viskozitesi yani akışkanlığı bala göre daha düşüktür, yani su düşük viskoziteli iken bal yüksek viskozitelidir, akmaya karşı daha fazla direnç göstermesi viskoziteyi gösterir.

  örneğin amerika birleşik devletleri’nde 3 farklı sınıfta motorin kullanılır. bunlardan 1d olanı genellikle soğuk havalar için üretilir ve daha düşük viskozitelidir yani daha akışkandır. 2d tipinde olanlar daha sıcak havalar için kullanılırken 4d tipinde olanlar genelde düşük devir çeviren motorlar için kullanılır. avrupa’da kullanılan dizel yakıt ise abd’dekinden biraz farklıdır.

  viskozitedeki farklara bağlı olarak motorin ve benzin kendi içinde farklı yoğunluklara sahiptir. suyun yoğunluk değeri 1 iken, motorinin 1d tipi için bu değer 1.14, 2d için 1.18, 4d için ise 1.04’tür. avrupa tipi dizel yakıtta bu değer 1.18-1.22, benzinde ise 1.3-1.4 arası değişir (değerler metreküp/1000 kg içindir). yani 1 litre su 1 kilogram gelirken, 1 litre 1d tip motorin 1.14 kilogram, 1 litre benzin 1.3 kilogram gelecektir.

  işte gördüğünüz ağırlık farkının sebebi budur.
 • başlık yanlış, asıl başlık;
  1 liralık motorinin 1 liralık benzinden ağır olması

  olmalıydı.
 • cahil olmak nasıl bir duygu anlatsana, çok zor olsa gerek!