• açıklaması ektedir
  • "sikeyim izban işçilerini de, grev haklarını da" diyen arkadaşlara sonuna kadar katılıyorum! zira bu işin iyice boku çıktı a.k bu ne lan?! izban gibi şehiriçi toplu taşımanın en az üçte bir yükünü çeken bir ulaşım ağının çalışanları 15 gün boyunca iş bırakacaklar, şehirdeki insanların belki yarıdan fazlasını mağdur edecekler, yolcular daha fazla mağduriyet yaşamasın diye konulan ek seferleri bile iptal ettirmeye kalkacaklar, sonra da buna hak diyecekler öyle mi? sikerim öyle hakkı da hukuku da anasını satayım! adamlar grev ayağına iki hafta tatil yaptılar lan! iş yavaşlatma eylemi yapmak, bedava yolcu taşımak gibi alternatifler dururken, adamlar komple dükkanı kapatıp yatmayı tercih ediyorlar. kimse kusura bakmasın ama bu kadarı da bencillik! kendi haklarını aramak için bunca insanı günlerce mağdur etmeye hiç hakları yok!
  • son zamanlarda her hafta sonu izmire geliyorum ailemin yanına. ailemde herkes greve destek veriyor, her sabah 7 pgs uçağına bilet alıyorum. her hafta bungrev destekleyicilerine zulm oluyorum. ilk hafta cehapeli dayım, sonraki hafta militarist abim, daha sonra grev sözcüsü kuzen, her grevde halay başı kankam, yarın sıra muhalif paylaşımları ile dikkat çeken küçük dayım. her defasında şiddetle grevi savunan anneme sabahın 5.40’ında whatsappdan mesaj yağmuruna tutuyorum “annem hakkını helal” ile başlayıp, “izmire döneyim ilk iş grev kırıcı olacağım” diye :)))

ulan ücretsiz yapın, belediye zarar etsin, belediyeyi köşeye sıkıştırın. zarar gören neden müşteri oluyor aga!?!?

hepsini siktiri çekeceksin, vereceksin taşerona işi aq, çok net.
  • kusura bakmasınlar ama her seçim öncesi aynı boku yemeye başladılar. tamam halk illallah etsin gitsin mührü rakip partiye bassın da bir ondan sonra görelim grevinizi hodri meydan. bakın bakalım istanbul’da, ankara’da zırt pırt böyle bir nane yiyebiliyorlar mı meslektaşlarınız ? belki sizin yüzünüzden chp izmir’i de kaybederse anlarsınız. makul eylem ve maaş artışı amenna ama bu istekler nedir yahu ? isteyen hak, hukuk, işçi hakkı vs. diye kafa sikebilir ama her seçim öncesi olmuycak isteklerle insanları zor durumda bırakmak en hafif tabiriyle ayıptır. inşallah dediğim senaryo gerçekleşir de görürüz boyunuzun gerçek ölçüsünü.
  • "evine 10 dakika geç gidiyorsun diye işçinin anayasal grev hakkına engel olamazsın" diyen sayın orospu çocukları. işime gidemiyorum işime, sikmişim evimi. sabah ilk sefere binemiyorum kalabalıktan. ananızın amından yazmak ne kolay değil mi? her gün geç kaldığımda şirketin kapısından girerken bugün kovulur muyum acaba diye insan kaynakları müdürünün gözüne emrah misali bakıyorum, sen neden bahsediyorsun hala?!
  • sonuna kadar desteklediğim olaydır. emekçi bir kardeşimizden geliyor.
    "grev anayasal bir haktır. biz 6.5 aydır anlaşmaya çalışıyoruz. 12 defa işveren ile masaya oturuldu. bu toplantıların sadece 1 tanesinde bize teklif verdiler. o da yüzde 14 tür. farklı hak arama tekniği olarak biz şunlari yaptık. siyah kurdela taktik. 3 aydır sakal bırakma eylemi yaptik. bunları kimse görüp birsey demedi ama düzen hala işliyordu. anayasal olarak bize verilen zaman içerisinde bu grevi yapmak zorundaydik. açlık grevi bile yapsak kimsenin umurunda olmazdı. yolcuları ücretsiz alsak kamu malını kötüye kullanmaktan dolayi suçlu biz oluruz.biz grev yapıyoruz sigortamiz 15 gundur yatmiyor maaş alamiyoruz.belediyenin sizlere söylediği rakamlar gerçeği yansıtmiyor. biz o zaman da söyledik. eğer herkese bu şekilde vereceksiniz hemen ise başlayalım dedik. ama size %22 denilen ücret zammı bende yüzde 16 olarak gözüküyor. vermiş oldukları zam brüt ücrete verdiği zam. sizlere bu şekilde farklı algılar yaratılmak isteniyor. biz net maasimiza %26 istedik. benim net maaşım 1729. siz hiç insan öldürdünuz mu? yeri geliyor intihar vakası oluyor. biz bunları görüyoruz. siz hiç arkanızda tek seferde 2000 kişi tasidiniz mi? o insanların can emanetinin sorumluluğunu aldınız mı? bizde memnun değiliz grevin olmasından. benim de akrabalarım hastaneye işe okula yetişmekte zorluk çekiyor. biz seçim malzemesi değiliz. belediye de sözleşme bekleyen 24 bin işçi ve memur arkadaşımiz var. ilk sözleşme bizim. belediye bize ne kadar az verirse diğer birimlere de örnek teşkil etmesi için onlara da benzer oranda verecek. kaldı ki ülke de bizim yaptigimiz işin aynısını yapan ankara ve istanbulda ki makinistler bizden 3 kat fazla maaş almakta. nerde eşit işe eşit ücret politikası? biz burada hak arıyoruz. sizde emekçi iseniz bizim yanımızda durmaniz ve destek olmanız gerekiyor. herşey dışarıdan göründüğü gibi değil maalesef. izmir de yaşıyorsunuz ve belediye şimdiye kadar yaptığı zarar bizim istediğimiz ücretin 3 senelik zaman içinde yaklaşık 3.5 katı harcama yapmış durumda. bunlar belediye otobüslerindeki mazot ve personele verdiği fazla mesai. ekstra dan koyduğu minibusler. minibusler demişken belediye 6 aylık sözleşme imzaliyor ve aylık 9 bin lira vererek minibusleri çalıştırıyor. ve bunu peşin ödeme yapıyor. 6 aylık paralarını peşin veriyor. yoldan aldığı yolcuları ise belediye tarifesinde yani 3 lira ya yolcu taşıyor. bu 3 liralar da minibüs e kalıyor. burada emekcinin hakkını vermek yerine inat edip vatandaşın parasini neden başka yerlerde 3 katından fazlasını kaybediyor? bunu hiç sorguladiniz mi? tekrar belirtiyorum bizim parti ile alakamiz yoktur. bizler emekciyiz. bugün grevin 15. günü. ve biz 15 gündür maaş alamiyoruz. 342 personel eğer parti ile ilişkisi olsa kendi ailelerinin gecimleriden parasından neden bu politika yüzünden almasın ve sırf karalama yapmaya kullansin? herkesin bir evi var geçimi var. kredisi var colugu çocuğu var. ben şahsen sırf karalama kampanyası olsun diye bu grevi yapmıyorum. ben emeğimin peşindeyim. bu arada trenlerin durdurulması tedbir konulması izban i kullanan yolcuların can güvenliğini ilgilendiriyor. tren bakımları düzgün yapilmiyordu. bir kaza olsa sizde o trende olsanız ne hissedersiniz? buyrun gelin alsancak istasyona sıcak bir işçi çayı için. size samimi bir şekilde burada yazdıklarım gibi bütün arkadaşlarım herseyi anlatacaktir. bize sadece yarim saat ayırın ve buyrun gelin. merak etmeyin biz işçiyiz emekciyiz insan yemeyiz. saygılar.."
  • bak öküz; tane tane yazıyorum. anlayacağını hiç sanmıyorum ama yine de yazıyorum.

eğer bir iş yerinde grev var ise bunun sorumlusu grevi yapan işçi değil işçiyi greve sürükleyen çalışma şartlarıdır.

anladın mı yurdum davarı? anladın mı köy peyniri?
  • bunu savunanları hayretle izliyorum.

yapılan grevin zararı belediyeye değil halka oluyor, ey aptalım. sanki özel fabrikada hak arıyorsun ya da devlet senin hakkını mı yiyor?

halkı rehin alıp fidye istiyorsun adeta. yaptığın iş de bokum gibi geleceği olmayan köhne bir iş. parayı al-kartı doldur-fişi kes. en vasıflınız makinist yani düğme operatörü. düğmeye bas kapıyı kapat. ışıkları takip et. joystickle ver gazı. bilgisayar sistemiyle 10 sene içinde zaten halledilecek bir iş.

peki aldığınız para ne? asgari ücretin 2-3 katı. madem hakettiğinden az alıyorsun o zaman istifa et git hakettiğin yerde çalış.

kamuda güvenlik, sağlık, eğitim ve ulaşımda grev olamaz, olmamalı.

ek: bir de sürekli çıplak maaş lafı ediliyor. sanki vergiden muaf olarak verilen ek para para değil de gazoz kapağı. yine bir de %22 brüt değil net artış istiyoruz diyorlar. vay akıllı vay. hem sendikasınız hem de sosyal devletlerin temel vergi politikası olan azdan az çoktan çok vergi olayına karşı çıkıyorsunuz. iyi para alalım ama asgari ücretli gibi vergi verelim...
  • demiryol-iş sendikasının iletişim bilgileri internetten kolaylıkla bulunabiliyor. aklıma geldikçe mail atıyorum veya arayıp tepkilerimi dile getiyorum. beyefendiler alışık değil herhalde her arayışımda şaşkın tepkiler veriyorlar. herkesi bunları telefon/mail yağmuruna tutmaya davet ediyorum. gerekirse biz de alsancak garının önünde buluşur bu grevi yapanları protesto ederiz.
  • izmir’lilerin kızması değil, desteklemesi gereken grev.

bazı izmir’li dostlarımız “grev ayağına bir dümen döndürüp, bizi kandırıyorlar”, diye düşünebilir. öyle mi? bakın, bu sorunun kafasını meşgul ettiği izmirli bir yurttaşımıza izban işçileri ne diyor:

https://vimeo.com/307993240
hesabın var mı? giriş yap