şükela:  tümü | bugün
 • endişemiz sürüyor

  nauert’e yöneltilen türkiye soruları ve yanıtları:

  türkiye ile krizde son durum nedir?

  - tansiyonun düşmesini elbette umut ediyoruz. türk hükümetinin iki yerel çalışanımızı tutuklamasından büyük hayal kırıklığına uğradık. abd dışişleri bakanlığı olarak diğer ülkelerdeki yerel personel olmasa işimizi yapamayız. türkiye bu yıl iki farklı yerde iki yerel personelimizi tutukladı. üçüncü bir çalışanımızı da hafta sonunda ifade vermeye davet etti. bu eylemler bizim açımızdan çok rahatsız edici. türkiye’deki durumla ilgili endişeli olmaya devam ediyoruz.

  türk hükümetine sorumuz: ne elde etmeye çalışıyorsunuz

  - türk hükümetine sorularımız şu; hangi delille tutukladınız, bunu yaparak ne elde etmeye çalışıyorsunuz?

  - türkiye darbeyle ve gülen hareketi’yle ilgisi nedeniyle 200 bin kişiyi tutukladı. bizim personelimizin muhatabı türk güvenlik güçleridir. ikisi tutuklu olan, üçüncüsü de ifadeye çağrılan yerel personelimiz de işleri gereği güvenlik güçleriyle çalışıyordu. karşılarında kim varsa onunla konuşuyorlardı.

  karar beyaz saray ile koordinasyon içinde alındı

  cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın ‘john bass’i abd’nin büyükelçisi olarak görmüyoruz’ şeklindeki tepkisini nasıl karşıladınız. dışişleri olarak büyükelçi bass’in ne yaptığından haberdar mıydınız, bu kendisinin tek taraflı bir kararı olabilir mi?’

  - bizim büyükelçilerimiz kendi kendine iş yapmaz. bu karar abd dışişleri bakanlığı, beyaz saray ve ulusal güvenlik konseyi (nsc) ile koordinasyon içinde alındı.
  büyükelçilerimizle çok yakın işbirliği ve koordinasyonumuz var. özellikle de john bass ile. kendisi ve ben defalarca telefonda konuştuk, toplantılar yaptık. hem burada hem de beyaz saray’da kendisine desteğimiz tam. türkiye’de yaptığı görevden gurur duyuyoruz, bir sonraki görevine başlaması için sabırsızlanıyoruz.

  avukatlarıyla görüştürmek iyi bir başlangıç olabilir

  neyle suçlandıklarına ilişkin delil görmedik

  abd’nin vize hizmetlerine geri dönmek için ön koşulu, beklediği somut adım nedir?

  - iyi bir başlangıç avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmesi olur. bildiğim kadarıyla şu ana kadar şu ana kadar buna izin verilmedi. biz personelimizin türk hükümetinin onları suçladığı şeylere karıştıkları yönünde hiçbir delil görmedik.

  bir nato müttefiki ile güvenlik koordinasyonu içinde olmamız çok önemli

  türkiye bu tutuklamalar kanalıyla gülencilerle abd arasında bir bağ mı kurmaya, abd’nin onları desteklediğini kanıtlamaya mı çalışıyor?

  - türk hükümetinin motivasyonun ne olduğundan tam olarak emin değilim. bir nato müttefiki ile güvenlik koordinasyonu içinde olmamız son derece önemlidir. bizim güvenlik meselelerine bakan çalışanlarımızı tutuklamaya, gözaltına almaya devam etmeleri bizim için çok büyük bir endişe kaynağı.

  abd ankara’ya önden mesaj verdiğini savunuyor

  abd dışişleri bakanı rex tillerson’ın vize krizini mevkidaşı ile görüşüp görüşmediğine ilişkin sorular üzerine nauert, henüz bir görüşmenin gerçekleşmediğini söyledi. tillerson’ın vize hizmetlerini askıya alacaklarını karardan bir gün önceki telefon görüşmelerinde çavuşoğlu’na bildirip bildirmediği merak konusu olmuştu. türk tarafı vize iması olmadığını savunmuştu. ancak abd dışişleri kaynakları, washington’ın bu mesajı önden verdiğinde ısrarlı. abd dışişleri bakanlığı müsteşarı thomas shannon’ın muhataplarıyla telefon görüşmesinde bu adıma hazırlanıldığını bildirdiğini belirtiyorlar.

  kaynak:hürriyet.com.tr
 • araya bir de nsa karışmış.
  amerikanolar ellerini açık oynuyor.
  bu kadar patırtı kopardıklarına göre metin topuz önemli birisi olsa gerek.
 • büyükelçilerin kafasına göre vize işlemlerini durduramadığını öğrenmiş olduk.
 • her türlü yaptırım gücüne sahip olmalarına rağmen çizgilerini bozmamaları ve mantıklı açıklamalarda bulunmaları diplomatik geleneklerinin bir parçasıdır.

  hani bizde olmayan.

  biz ise onların resmi açıklamasını kopyalayıp yeniden gönderiyoruz.

  bu kriz çözülür. türkiye mecburen geri adım atar (her zamanki gibi) ve bu kriz aşılır ama diplomasideki vizyonsuzluğumuzu hiçbir şey kurtaramaz.
 • bakalım bu iş nereye doğru gidecek.

  ilginç bir açıklama.
 • zaten bir büyükelçinin tek başına vize başvurularını durdurma kararı alması düşünülemez...
  rte ; sorun abd yönetimi ile değil, büyükelçiyle demeye getirse de, abd büyükelçisinin ve kararın arkasında durduğunu açıklamıştır...
 • eğer türkiye'ye yönelik bir mesaj kaygısı yok ise ağırlıklı olarak sigint'ten sorumlu olan nsa ne alaka dedirtmiş açıklamadır. normal şartlar altında orada director of national intelligence (dni) veya office of the director of national intelligence (odni) yazması gerekirdi.

  edit: artık birden fazla mantıklı, ama sadece biri doğru olan, açıklaması var;
  (bkz: #71306138)
  (bkz: #71306603)
 • bu kadar kızdıklarına göre galiba çok taşaklı bir ajan yakalanmış dedirten açıklama.

  benim için harikulade gelişmeler bunlar. abd bizim hırsızları ayıklıyor, bizimkiler de içerdeki ajanları.

  (bkz: allah verdikçe veriyor)

  (bkz: naber len bülent)
 • sivilceli diplomatların ahkam üzerine ahkam kesmeye başladığı basın açıklaması.