• "yatar", "hapis" vs tarzı entryler girilmemesi gereken başlık.

insanlar konuşmaktan korkarsa bu düzen böyle devam eder. insanlar yolsuzlukları, hırsızlıkları korkmadan anlattıkça halk gözünü açacak.

susmak çözüm değil.

db edit: yoksul bir ülke olduğumuz için vatandaşlarımızın tek eğlencesi akşam tv izlemek, ve insanlar yandaş medyadan her duyduğuna inanıyorlar.

farkındalığı yüksek insanların yapması gereken, çekinmeden ülke gerçeklerini anlatmaktır. içinde küfür, hakaret vs olmadığı sürece hiçbir gerçeği söylemekten korkmayın.
  • çok güzel tane tane konuşan , tam bir beyefendi amcamızın konuştuğu röportajdır. açıkçası dinlerken konuşma şeklinden duygulanmamak elde değil . ellerinden öpüyorum .

röportaj
  • "sen kimsin?" sorusunun haklı ve cesur bir şekilde sorulduğunda ne kadar etkili olabileceğini gösteren röportaj. öyle prompterlara bakarak sen kimsin diye sormaya da benzemez.
    itiraf etmeliyim ki sayıştay diye bir kurumun var olduğunu bile unutmuştum. nasıl bir düzen kurdularsa hesap sorabilecek tüm kurumları yok ettikleri gibi varlıklarını bile yavaş yavaş unutturmuşlar.
  • vatandaşın yapması gerektiği gibi devletten hesap soran bir vatandaşın aşağıdaki yüze tokat gibi çarpan beyanlarını içerir.

-babasının parasını mı hibe ediyor?
    +yok sizin bizim paramız.
    -kime sordu onu hibe eden adam? 83 milyonun hakkı var o parada. önce bir açıklasın o parayı nereden aldı, kime veriyor? 128 milyar dolar uçtu, arkasından 47 milyar dolar. nereden baksan, sağdan baksan soldan bak 200 milyar dolar. e bunun bir hesabını verin.
    +bunları denetleyen bir kurum yok mu ülkemizde normal şartlar altında?
    -sen de biliyorsun ben de biliyorum. mustafa kemal atatürk kurtuluş savaşına başlamadan önce sayıştayı kurdu. niye kurdu? harcadıkları parayı, aldıkları yardımı denetlesin diye. çünkü insandır. bir tarafa kayabilir. tabii. hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. kurmasının amacı buydu. e şimdi sayıştay denetimini çekiyorsun geriye, ondan sonra ben yaparsam yaparım. nasıl yaparsın sen ya? ha? bu ülke senin mi? bu ülke senin değil. sen gidicisin, gidici, ilk seçimde, hem de yargıya gidici ama. o 400 milyar liralık, 400 milyon dolarlık uçağa binip kaçamaz da. hiçbiri kaçamayacak. hiçbiri. o ingiltere'deki aldıkları evlerde oturamayacaklar. devlet o evlerin hepsinin parasına el koyacak. bu ülkede namuslu insanlar var. reza zarrap, adamın arkadaşı, şöyle dedi, dünyada bir kişiye rüşvet veremedim o da türkiye'de bir gümrük memuruydu. demek ki bizim namuslu insanlar var. var bizde namuslu insan. akp'nin içinde de var, chp'nin içinde de var. iyi parti, her partinin içinde iyi insan var. öyle yok, öyle yağma yok. veremez. kimse kimsenin parasını, hele devletin parasını öyle ben verdim olmaz. neyi vereceksin sen ya? sen kimsin?
    +efendim siz çok hükümetler gördünüz.
    -evet, 75 yaşındayım.
    +75 yaşındasınız, allah sıhhatler versin. bu derece israf gördünüz mü?
    -hayır. bu derece hırsızlık da görmedim. ben hayatımda hiçbir devlet memurunun altı maaş birden aldığını görmedim, karısıyla birlikte alıyor ve utanmadan bir de 'kızdırmayın beni' diyor. ulan sen kimsin beni tehdit ediyorsun? sen kimsin? ben halkım. benim paramı alıyorsun sen. ben sabahleyin elimi yıkadığım zaman, evde gazetemi okumak için elektriği açtığım zaman vergi veriyorum. benim paramla sen çalışıyorsun, beni tehdit edeceksin.
  • (bkz: bu ülkede namuslu insanlar var)

bilmem neresi soğukmuş, içeri girermiş, hapis yatarmış...

biz zaten korku duvarlarının içinde, hapisteyiz; susuyoruz ve susuyoruz, su diye ölüyoruz.

son kuruşuna kadar vergisini veren 75 yaşındaki temiz ve namuslu bir vatandaştan korkacaksa başımızdakiler ve korkutacaksa bizi hapisle ve korkacaksak biz, demek ki çoktan içeri girmişiz, demek ki hapisteyiz.
  • sizin espiriniz de , komikliğiniz de yerin dibine batsın.

yürekli, temiz, kendini ifade etmesini bilen bir vatandaşımızdır.
  • şahsıma bu kadar dokunan ender röportajlardandır. ancak “korku duvarı aşıldı” gibi çığırtkan söylemlerle paylaşmanın mantıklı olmadığı düşüncesindeyim; çünkü doğru düşünen ve düşüncesini hakaret etmeden paylaşan bu vicdanlı insanları bir şekilde hedef gösterip zor duruma düşürüyorlar.
  • amca gerçekleri net bir dille herhangi bir küfür hakaret içermeden suç oluşturmayacak şekilde ifade etmiş.

ülkeyi apartmana benzetirsek, biz kat malikleriyiz, hükümetler yönetici. yönetici apartmanda toplanan aidatları yan apartmana yardım yapıcam dese veya aidatlarla evimi lüks dekore edicem dese ve defterleri denetletmem aidat bedelleri harcamaya göre artacak dese ne derdiniz yöneticinize?
  • aynı düşüncelere sahip olduğum amcadır..
  • kral çıplak diye haykıran bir amcamızın gerçekleri dile getirdiği röportajdır. helal olsun be amca. çok güzel insansın. 65'e kadar her haltı yiyip, 65'ten sonra araplaşan tayfadan değilsin. büyüksün.
hesabın var mı? giriş yap