• kendi ülkesini küçük görmeye programlı bu kadar insan başka hangi ülkelerde vardır acaba merak ediyorum. türkiye ışınlanmayı gerçekleştirmiş olsa adam ''o da bişeymi daha neler var !'' diyecek. füze hakkında daha ortada hiç bir şey yokken (videoyu kimin koyduğu, hangi füzenin denemesi olduğu vb.) hemen- aa biz bir şey yapmışız hemen ülkemi karalamam lazım'' diyen insanlara bu ülkenin havası suyu toprağı haram olsun.
  • çok geç kalınmış ama yine de olumlu bir adımdır.
  • biz mi üretmişiz? kutluyorum. milli araba da yapıldığı gibi anlaşılmasın diye yara bandı yapıştırdılar mı üzerine acep?
  • süper gelişmedir. birkaç sene içinde dahada gelistirilip kıtalar arası füzeye donusturulebilir. bu işi küçümseyen pkk dhkpc feto piçlerine kapak olsun.
  • fransa eski cumhurbaskani francois hollandein kravatini yanlis baglamasina kafayi takmis ve her giydigi kravati puanlayan bir websitesi var. uzaktan bakinca diyoruz ki "vay adamlardaki kaygisizliga bak, baskanin kravatini elestiriyorlar. biz ise burda ozgurluk, demokrasi icin yirtiniyoruz. keske bizim baskan da bu temel konularda duzelse, biz de kafaya kravati, ceketin karelerini taksak"

bu da ayni mesele. sanayisi gelismemis, montajci bir ulke olarak, savunma sanayisi de olsa yuksek teknoloji ile iliskili gelismelerde adim atmamiz onemli olan. bunlari desteklemek, elestireceksek de yapici elestirsek daha iyi olur. bugun tayyipin ceketini elestirecek adami "olm baska mesele mi yok" diye nasil azarlayacaksak bu tip "ehe berkecan", "500t daha uzun gidiyor" tipi espri kasanlara da benzer yaklasimlarda bulunmaliyiz.

ne zaman yuksek teknolojide fransa, ingiltere, abd yi yakaladik o zaman fuzenin kravatini da ismini de en liseli esprilerinizle istediginiz kadar elestirin.
  • rusya'ya erdirebilirsek damat adını verebiliriz.
  • dikkat edin rusyaya düşmesin aman diyim
  • bir defa daha iktidar yanlısı kitlenin %80'i ile muhalif kitlenin %80'i arasında nüans diyebileceğimiz siyasi detaylar haricinde hiçbir fark olmadığına ikna etmiş denemedir.

iğrenç espriler, acınası bir üslupla kasılan primler, sarkastik övgüler ve adeta s-500'e meydan okuyan bir sistem geliştirmişiz gibi yapılan sahiplenmeler benim gözümde aynı şeyler. iki taraf da buram buram cehalet içerisinde, like/çıkar uğruna girmeyeceği şekil, yapmayacağı şebeklik yok ve daha da kötüsü kendi fikirlerini oluşturabilecek yetkinliği haiz değiller.

gelelim deneme hakkında merka ettiğim konuya;
    1998'de ilk neslinin üretimi yapılmış j-600t yıldırım sisteminin menzili 150 km idi ve şu anda wikipedia bu menzilin -üçüncü nesil ile birlikte- 900 km olduğunu, 2500 km menzilli 4. neslin ise geliştirilme aşamasında olduğunu söylüyor. haliyle de ben merak ediyorum; hali hazırda çin'in b-611 sisteminin üzerine de olsa 900 km menzile ulaşabiliyorken neden 280 km menzile sahip bir füze denemesi yapıyoruz? ikisi de karadan karaya sistemler değil mi? ne farklı? sözlükte yazılarını zevkle takip ettiğim subay yazarlar hakkında entry girse de konu hakkında seviye yükselse keşke.

son olarak füzenin gidebileceği alan taraması yaparken bence bir noktadan daire çizmek değil, sınırı 280 km offsetlemek daha mantıklı.
  • akp'li değilim. tam tersine kendilerini de, rte'yi de, burada gezinen trolleri de, ayrıca devletin güttüğü politikaları da sevmem. ama celal şengör'ün güzel bir lafı var; "orduya karşı olabilirsiniz ama bir savaş çıktığında sizin için gidip savaşacak (ve ölecek) olanlar onlar". yani iyi ya da kötünün ötesinde gerçekçi bir şekilde bakarsak ordu da, asker de, silah sanayi de her ülkeye olduğu gibi bu ülkeye de lazım.

'yerli ve milli' meselesi, devletin yer yer batı ile arasındaki vesayet savaşına karşı olarak geliştirdiği bir söylem. asker arkadaşlarımdan çok duydum, abd ya da batı ile silah anlaşması yaptığın vakit o silahın vidasını bile değiştiremiyorsun. hepsi sözleşmeye tabi. yani adamlar sattığı silahın vidasını değiştireceğin vakit onu bile sana ayrıca satıyorlar. bak bu bir tek dandik bir tüfek. bunun bir de tankını, uçağını, bombasını, teknolojisini var sen düşün. bu derece bir bağımlılık durumu varsa (ki var) ve benim cebimdeki para bu şekilde çıkarcı, pragmatist, kar amacı güden heriflere gidiyorsa, o zaman yerli ve milli şeyleri savunurum. yeter ki benim ordum dışarıya olabildiğince az bağımlı olsun ve kendi gücü olsun.

göt üstünde klavyeye vurup komik şakalar yapan ekşiciler, en az akp'ye, dincilere vb olduğu kadar sizin bu kafanıza da karşıyım. ve bu kafanın da en az diğerleri kadar memlekete zerre faydası yok.
hesabın var mı? giriş yap