• https://tr.m.wikipedia.org/…iki/kilometre_bölü_saat

ust edit: sevgili suserlar, ben 110-115 km/s gibi bir hizla gidiyordum, yasal siniri gecmedim, bunu da belirtmeme ragmen mesaj atiyorsunuz.

hiz sinirini gecmeyen insanlara gecmis gibi memleketin her yerinde ceza kesiliyor, sansiniz varsa mahkeme yoluyla iptal ettirebiliyorsunuz, yoksa benim gibi odeyip geciyorsunuz.

bu basligi neden actigimi da asagiya giris cumlesi olarak yazdim.

olay şubat ayında, itirazımın da sanırım mart ayında oldu fakat bu başlığı (bkz: radar var diye selektorle uyaran surucu) başlığından yazılanları okuduktan sonra açıyorum.

yasal hız sınırının 110 km/s, %10 tolerans ile birlikte 121 km/s olduğu şehirler arası bir yolda başıma gelen olay.

sadece 1 km/s hız farkıyla ceza yemiş oldum ve çok eminim ki o esnada hızım bahse konu hızın altındaydı, araç içi kameramda (bkz: #126472992) hız ölçümü olmadığı için hızımı ispatlayamadım fakat

bu haberde olduğu üzere, başka mahkemelerin verdiği emsal kararları da örnek göstererek radar cezasına itiraz ettim.

diğer mahkemeler özetle,
    -sürücünün 1 km/s hız farkını hissedemeyeceği
    -radar cihazının hatalı ölçüm yapabileceği

gibi gerekçelerle cezaları iptal ederken, ne yazık ki benim itirazım reddedildi ve mahkeme masrafının da tarafımca ödenmesine hükmedildi.

isteyen suserlar konu ile ilgili olarak google araması yaparsa, emsal olay ve mahkeme kararlarına kolayca ulaşabilirler.

tekrar aynı olay başıma gelirse diye araç içi kameramı (bkz: xiaomi 70mai a500 s pro plus) ile değiştirdim, artık hızımı ve konumumu da kaydediyor.

ilk itirazımı delil yetersizliği ile neticelendirememiş olsamda aynı cezayı ikinci kez ödemeye niyetim yok.

ilk edit: okudugunu anlamayan arkadaslar icin tekrar belirteyim, o esnada seyir hizim 121 km/s degildi, 110-115 gibi bir hizla gidiyordum.

radar aracinin goruntulerini de ekliyorum.

görsel

görsel

ikinci edit: evet arkadaşlar biz bir tarikatız, şehirler arası yollarda 122 ye aracımızı sabitleyip ceza yemekten zevk alıyoruz :)

memleketin her yerinde bu olay yaşanıyor.

emsal karar görsel
  • 1 km farkla değil 12 km farkla yenmiş ceza; ama bunu bile anlamayan bir yazara laf anlatmak da nafile.

o %10 sürücünün hız farkını hissedemeyeceği, radar hatalı ölçebileceği için konmuş bir tolerans aralığı, siz sonuna kadar zorlayın diye değil.

hız limiti 110 ise 110'dur.

edit: ayar gelince okuduğunu anlamayan olmuşuz. orada kendi satırları duruyor; 1 km farkla ceza yedim diyor. eğer 110-115 ile giderken yediyse 6-12 km farkla ceza yedim demesi gerekirdi. 110-115'i ayarlardan sonra uydurdu. dürüst de değil bu arkadaş.

edit: uyarı geldi, o %10 tolerans sollama yapılan yerlerde sollama için var diye; doğru ancak uygulamada standart olarak uygulanıyor siz sollama yapmazken de limiti bir miktar aşabiliyorsunuz. bu toleransın bir başka izahı da sürücü hız göstergesine bakıp dikkatini dağıtmasın; birkaç km sapabilsin şeklinde yapılıyor.
  • 1 km/s ile değil, 11 km/s ile radara girildiği için haklı cezadır. %10 payı; sen gönlünce hız yap diye değil, aletin hata payı ve sürücünün hızı hissetme eşiğidir. yani 110 km/s ile gideceğin yere 120 km/s ile gittiğinde ne kadar erken varmayı planlıyorsun acaba? saatte en fazla 5 dk kar edersin.

rezalet puanım: 1/10
  • araç içi kayıt cihazını da değiştirerek yaptığı masrafı iyice katlamış yazarın deneyimi.
  • yasal sınırın 1 değil 12 km üzerinde bir hıza sahip olduğun için iptal edilmemesi mantıklı eylem.
    yasal sınır 121 değil 110 km/saat'tir. yani senin gitmen gereken hız bu.

zaten %10 pay tıpkı senin dediğin;
    -sürücünün 1 km/s hız farkını hissedemeyeceği
    -radar cihazının hatalı ölçüm yapabileceği

gibi nedenlerden koyulmuş. sen hata sınırının üzerinde olduğuna göre ihlalin kesinleşmiş
  • düzeltme;
    1km/s farkla cez yemedin 12km/s farkla caza yedin.
    hız sınırı 110 km/s + %10 %10 tolerans demek hız sınırı 121km/s demek değildir.
    hız sınırı 110km/s olup radarda, kamerada ya da sürücünün hız höstergesinde oluşabilecek hesaplama hatalarından dolayı %10 hata payı bırakmaktır.
  • insanlık tarihinin en saçma dramıdır.

eksisozluk sunucularının ve diğer kullanıcıların gereksiz meşgul edilmesi sebebiyle tazminat davası açılmalı.
  • olum papağan gibi tekrar etmeyin amk. tamam 11 km / h farkla yemiş, anladık ulan.

2/10 rezalettir.
  • cok sevdigim bir baska baslik. kural 110kmh, 12 km yani yuzde 11 gecmissin. tabiki de ceza yiyeceksin. bedel cok dusuk yalniz.
  • eh normal, karşı tarafın argümanı "bu ölçüm cihazına göre hızınız 122 km/h.", sizin argümanınız "çok eminim ki o esnada hızım bahse konu hızın altındaydı." olunca, dava kaybediliyor doğal olarak.

hukuktan pek anlamam ama, bir de anayasa mahkemesine falan gidin bence, oradaki hakimler daha iyi diyorlar.
hesabın var mı? giriş yap