• dünyanın bütün muhendisleri, birleşin!. birlesin ve ortaklasa bir hesap makinesi alin, dort islem ile monoteizmi cokertiyoruz, sonra kimse "haberim yoktu, ogrenince cok panikledim, cevab veremedim" demesin.

insanlik tarihinin ilk 190 bin yilini bosver, peygamber yollamak israf. o tarihlerde yasayip olen garibanlar, 500 milyon yildir birbirini olduren hayvanlarla ayni yerde olacaklardir ahirette *

son 10 bin yila odaklanalim: buzul cagi yeni bitmis, nufus artiyor, tarim basladi baslayacak, hayvanlar evcillestiriliyor, muhtemelen dil var, kisaca peygamberlik piyasasi icin uygun kosullar saglanmis.

hz adem biraz gec kaliyor, mo 4500 gibi gelisi sanirim. bizim catalhoyukte oturanlara gecmis olsun. son 1400'e girildiginde de peygamber gelmiyor biliyorsunuz, kurallar oyle.

5200 senede 124 bin peygamber, senede 24 peygamber eder. ortalama peygamberlik 5 sene surse (bayagi bonkor bir varsayim, cogunu agzini acar acmaz kesmislerdir), herhangi bir zaman diliminde dunyada 120 aktif peygamber var demek.

bir kavim peygamberini kesmisse yahut ogretisini carpitmissa, yeni nesillere haksizlik olmamasi icin hemen bir peygamberin daha aktif olmasi lazim. hele yazi yokken (varsa bile iktidar yakmistir kitaplarini). hadi iki teblig dalgasi arasinda 5 sene mola versek, bu demek ki en fazla 240 kavimlik bir teblig kapasitemiz var.

ulasimin ve haberlesmenin ilkel oldugu ve bir suru kucuk toplulugun birbirinden kopuk yasadigi bir dunyada 240 "kavim" insanligi kapsayamaz. sirf karayiplerde, guneydogu asyada birbiriyle haberlesemeyen yuzlerce ada var. bunca teknolojiye ve nufus yogunluguna ragmen 240 imamla bir tane istanbulda, halihazirda yerlesmis dinin rutin islerini idare etmeyi basaramiyorsak (bkz: opex), yepyeni bir dini eskimosundan aborijinine, magadaskarlisindan sibiryalisina kadar ulastirmak cok daha maliyetli (bkz: capex)

bu kapasiteyi arttirmak icin ya tayinlerini 5200 seneden daha kisa bir sureye sikistiracagiz (sumerlilerin gunahi neydi?), ya ayni kavime atama yapma frekansini dusurecegiz (iki peygamber donemi arasindakilerin gunahi neydi) ya peygamberlerin daha uzun sure aktif kalmis olmasini varsayacagiz (o zaman da ogretileri bu kadar bozulmaz, bozulsa da geriye bagimsiz kaynaklarda yazili kayitlari kalirdi), ya da tum isleri sonuncusuna yikacagiz ticaret/ulasim gorece gelismisken, tek teblig kavimden kavime yayilir umuduyla (olmaz oyle her topu yildiz oyuncuya verip yan gelip yatmak, bu bir takim oyunu)

alternatifler daha kotu olduklarindan onlari eledik: turkcell herkese 4g hizmet sagladigi gerekcesiyle faturasini odemeyenleri, hatta faturadan haberi bile olmayanlari dava ediyor, kendi actigi davada yargiclik yapip hepsini suclu buluyor, muebbete carptiriyor, sonra basina sizan bir takim tapelerde sadece 240 tane dusuk menzilli baz istasyonu oldugunu ogreniyoruz, iddia ettigi hizmeti saglamis olmasi imkansiz. hem belki ben vodafone'u begendim, tek baz istasyonu var ama sesi guzel geliyor, niye hapse gireyim onlara fatura oduyorum diye. asalim bu tekelci sosyalist anlayislari artik, rte turkiyesine yakismiyor
  • - herkes gideceği kavmi biliyor değil mi?
    - evet yazıyor burada.
    - hey sen. sen sadece gittiğin kavmin peygamberisin. fazla emperyal vizyon koyma.
    - ben mi?
    - evet. zaten bir yüzyıla kalmaz unutulursun. şimdi konuşmasın o kavmin senin döneminde yaşayanları "bize peygamber gönderilmedi" diye.
    - tamam anlaşıldı. ya zaten kitap da vermezsiniz bana da bari suhuf verseydiniz.
    - yok suhuf verilecekler de belirlendi. git anlat işte. gelelim sana. sen universal bir peygambersin. bütün insanlığa tebliğ edeceksin dinini. ufkunu gittiğin kavimle sınırlama.
    - tamam anlaşıldı. kitap filan verecek misiniz?
    - tabi. göndeririz biz sana.
  • başlangıç disketi olarak; adem
    format komutu; nuh
    işletim sistemleri; (in order of appearance) musa, isa, hz muhammed
    ismi aşina olan diğer birkaçından öte, kalan onbinlercesinin nerelere gönderildiği bilinmez. bu dünyada sanki mayalar, aztekler, vikingler, aborijinler, bilimum afrika halkları* mahrum bırakılmış gibidir.
  • muhammed haric hepsi islami ya duzgun anlatamamis ya da bozulmasina engel olamamis ellerine yuzlerine bulastirmistirlar. insan biraz bi gayret eder lan bi allahin adini anar namazdan bahseder ayip be.
  • dogruysa bir tanesi kesin lionel messi'dir.

(bkz: 6 nisan 2010 barcelona arsenal cl maçı)
  • burada bahsedilen 124 bin peygamber, büyük ihtimalle 124000 değil, 124 adettir. neden?

"18 bin alem" sözünün nereden geldiğine bakalım:

"araplarda son sayı bindir. âlemi, eski anlayışa göre on sekiz sayanlar, bu âlemlerden her birini, tafsîl bakımından son sayı olan binle bildirmişler, böylece on sekiz bin âlem sözü ve telakkisi meydana gelmiştir."

(bkz: 18 bin alem/#16852975)
hesabın var mı? giriş yap