• twitter,youtube ve instagrama girişler tamamen çökmüş durumda.

edit: bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (btk), beyoğlu istiklal caddesi'nde meydana gelen patlama sonrası ortaya çıkan görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

kaynak : cumhuriyet gazetesi yeni safak ve diğer birçok gazete.

istiklal caddesi patlamasında hayatını kaybedenlere allahtan rahmet diliyorum.
  • an itibarıyla twitter'da yaşadığım sorun

edit: youtube da gitti

edit 2: deprem tatbikatının (bkz: edis) ile yapılması ve patlamada akla gelen ilk şeyin internetin yavaşlatılması olması arasında bir bağ olduğuna eminim ama ispatlayamam

edit 3: hepsi geri geldi
  • istiklal patlaması yüzünden ınstagram ve twittera getirilen erişim yasağı, devlet devlet olup keşke bir açıklama yapsaydı millet de böyle paniğe girmeseydi.

edit: şu anda türk telekom üzerinden bir erişim sıkıntısı var gibi gözüküyor.
    edit 2: youtube'a da erişim sıkıntısı var.
    edit 3: engel ile ilgili detaylı bilgi için : link sadece tiktok açık gözüküyor ordan istediğiniz bilgiyi alın. ayrıca vpn ile bağlanabiliyorum diyenlere de madalyasını verelim!

edit 4: btk açıklama yaptı, komple bant genişliği daraltılmış. yıl 2022 hâlâ bu tarz şeylere başvurmanın çözüm olmadığını birgün anlayacaklar.

edit 5: 23:50 itibariyle hâlen devam etmektedir.
  • an itibarıyla ben de aynı sorunu yaşamaktayım. twitter'a girilememekte.
    edit: yazacak çok şeyim var da yazamıyorum. maalesef.
  • şuan bende olmayan engeldir.

hafif yavaşlama var ama erişim engeli yok. engel olsa kökten gider. muhtemelen yoğunluktan dolayı yavaşlık yaşanıyordur.

edit: btk bant daraltmış yoğunluk değil

internet servis sağlayıcısından da kaynaklı kısıtlama olabilir bilemem. ben turknet kullanıyorum.

edit2:

anket yapmak istiyorum acaba hangi oranda girenler ve giremeyenler.
    anket

giremeyenlerin kullandığı internet servis sağlayıcı anket

bugün sıkıntı yaşamayanların kullandığı servis sağlayıcı anket
  • dağ da başı da sana girsin aktroll
  • sosyal medya sitelerinde yaşanan erişim sorunu. diğer sitelerde sorun yok.

edit: sözlük başlığı taşıdı. ilk başlık için anlamlı görünse de şu an alakasız duran bir entry oldu. görsel
  • internet gitti sandım 2 kere modemi resetledim, aktrolün biri gelmiş muhalifler kafayı yemiş diyor.

edit: hem bilgisayardan hem de telefondan vpn ile internete bağlanıyorum. az önce liseye giden kız kardeşimin de telefonuna vpn kurduk internete girebilsin diye. aynen kafayı yedik, internet sorunu yok.

edit 2: vpn nasıl kurulur tarzında iki soru geldi o yüzden bilgisel amaçlı bu editi yapıyorum.
    android için: google play'e girip super vpn yazın ve indirin, indikten sonra açmak için tıklayınca bir kaç izin isteyecek verin, ardından açılan ekranda connect yazan yere tıklayarak vpn'e bağlanmış olursunuz disconnect'e döner o connect yazısı, bağlantıyı kesmek isteyince disconnect'e tıklayın.
    bilgisayar için: google'a girip planet vpn yazın ve çıkan sonuca girip chrome'a ekle butonuna tıklayın, ardından google arama ekranına girin, sağ üstteki butonlar arasında uzantılar olacak oraya tıklayıp açılan sonuçlar arasından indirdiğiniz vpn'e tıklayıp ardından açılan sayfada bağlan butonuna tıklayın, kesmek isteyince bağlantıyı kes seçeneği çıkacak aynı adımları takip ederseniz.

edit 3: vpn kullanmak suç mu diye düşünenler için göstericiler hukuk bürosu'nun açıklamasını aynen ekliyorum:

vpn programları ya da siteleri kullanmak, bunlarla erişim sağlamak, vpn programı sahibi olmak da suçlu yapmaz. vpn programları özel bir ağdır ve farklı bir ülkeden giriş yapmanızı sağlar, bu durumu kötüye kullanmak kullanıcının nezdinde olan bir durumdur.

vpn kullanarak ileride daha farklı kısıtlamalardan kaçınabilirsiniz, vpn kullanmaktan korkmayın.

edit 4: tüm cihazlar için donanımhaber.com'da bugün açılmış bir vpn başlığı . telefondan girip başlığı ve vpn'i göremeyenler seçenekler arasından mini sürüm'e tıklayabilir. olur da siteye giremezseniz site çökmüş demektir ya da vpn düzgün çalışmaz ise ios cihazlar ve diğer tarayıcılar için maalesef benim önerebileceğim başka bir vpn yok. (@standartuye nickli yazardan öneri olarak gelmiştir)

edit5: @elmali kurabiyeee nickli yazardan gelen mesajı aynen aktarıyorum: merhaba. boşuna uğraşmışsınız. opera var tarayıcı. kendinden vpn var :) istediğinizde açıp istediğinizde kapatıyorsunuz

edit6: @camdan dusen pimapenci nickli yazardan gelen mesajı aynen aktarıyorum:
    urban, thunder vpn ve vpn gate full ücretsiz kullanılabiliyor hocam.

şurada anlatılmış detaylıca nasıl kurulacağı falan da.

https://eniyivpnler.com/urban-vpn/
    https://eniyivpnler.com/thundervpn/

eklerseniz faydalı olabilir ücretsiz vpn portföyünü genişletmek için.

not: çok önemli bir şey olmadıkça daha fazla edit yapmayı düşünmüyorum, yoruldum. vpn ile internete girdikten sonra engelleri aşmanın şerefine sibel can'dan padişah şarkısını dinleyebilirsiniz. "bu kadar güvenme hiç kendine. kimse şah değil, padişah değil." .
  • twitter'a girememek artik siradan oldu da, whatsapp bile yavasladi bende.

tum sosyal medya platformlarinda yasadigim sorundur
  • twitter ve ınstagram gitti.
    inanılır gibi değil.
hesabın var mı? giriş yap