• zamanında iran'da " abd'ye neden kürecik' e füze kalkanı kurmak için izin veriyor bunlar, kesin bizi vurmak için, savaş çıkarsa kürecik'i vururuz" demişlerdi.

bu arada incirlik'i unuttuk sanırım, olsun..
  • nato tahsisli askeri üsler, incirlik, kürecik gibi tesisler halen faal haldeyken, neden söylendiği anlaşılamamış demeçtir.
  • türkiye, nato'dan çıkmadığı sürece bunlar kötü polis oyunudur. olası bir 3. dünya savaşında türkiye'nin tarafı abd'dir belki de abd o üstleri, iran ve rusya'ya karşı kurmuş bile olabilir türkiye'ye bu üstleri kursaydı rusya, ne oluyor lan diyecekti rusları ürkütmeden iyice ortadoğuya yerleşme planı var abd'nin. şuan suriye içinde de nato'nun güney sınırı ilerliyor, bunları öylesine söylettiriyorlar, türkiye nato'dan çıkmadıkça boş laflar bunlar, sadece natonun tr sınırları içide binlerce askeri ve üssü var. rusya da bu geyiğin farkında.

şu anda 2. dünya savaşı öncesi hitler ile stalin-churcil arasında kalan inönü gibiyiz. o zaman türkiye savaşlardan ağzı çok yandığı için, her iki tarafa da pasif direnmişti.

türkiye hala nato'da ve 3. dünya savaşında türkiye ana cephe olacak kimin tarafında olduğunun da pek önemi yok, tıpkı 1. dünya savaşındaki gibi ezileceğiz. umarım bir 3. dünya savaşı çıkmaz, türkiye'deki bütün yöneticiler hangi taraftan olduğumuzdan ziyade, savaşın çıkmaması için çalışmalı.
  • mâlumun ilanı açıklamadır...

hali hazırda güney komşumuzun artık suriye değil amerika olduğunu bilmeyen yok sanırım...

amerika akp devletini tasfiye etme sürecine 2012 ile başladı... 2014'de iyice rengini belli etti ve 2016'da son kozunu oynadı...

türkiye güneydoğu operasyonları ile amerika`nın elinden pkk kartını da alıyor... bundan sonra amerika bize ne yapabilir?

1- ekonomik olarak zorlayamaz - borcumuz yok, ithalat / ihracat dengesiz değil

2- kültürel olarak zorlayamaz - 80-90'lar dünyası, holywood vs. emperyalizmi bitti, medya teslim alındı... bu bağlamdaki son kurşununu da cemaat polisi üzerinden seküler halkı kışkırtarak gezi`de attı...

3- ambargo da pek bir işe yaramaz - ürünler ve servisler artık her yerden geliyor... burada tek tehlike teknoloji ürünleri / lisansları ancak böyle bir durum türkiye'den çok amerika`ya zarar verir...

4- eskisi gibi kamuoyu da oluşturamıyor - ırak işgalinde bile oluşturamadı... bm kudüs kararı vs...

bu durumda amerika'nın "dünya liderliği" sorgulanır hale geliyor... amerika için türkiye özellikle rusya ve ab karşısında israil ile birlikte -ve hatta israil için- önemli bir müttefik...

amerika ne yapar bilmiyorum... ama biz önümüzdeki dönemde özellikle ab ile ilişkileri geliştirir, rusya ile dengeli bir politika yürütür, körfez sermayesini türkiye'ye çekmeye devam edersek 2023 hedefleri mümkün olabilir...

peki biz (iyi eğitim almış, en az bir yabancı dil bilen, yurtdışına gidip gelen, liberal kesim) mutlu olur muyuz? sanmıyorum... bunu devlet önemsiyor mu? güldürme beni...
hesabın var mı? giriş yap