şükela:  tümü | bugün
  • güvercin kanattan diye adlandırılan tillerson’dan sonra savaştan yana olan ve askeri kodları bilen şahin kanattan diye adlandırılan pompei’nin gelmesinden sonra iyicene hissedilendir. belli ki usa iran’a karşı savaşmak niyetinde fakat bu savaş t.c desteği olmadan olmaz. öyle pkk/pyd hikaye
  • abd'nin hiçbir şekilde ortadoğu'nun en güçlü üç devletinden ikisine karşı direk bir savaşa girmeyeceğini çocuk bile biliyor artık. ha girerse alamaz mı? alır ama dünya gücü konumunu önemli ölçüde yitirir. bunun riskine asla girmez abd gibi bir devlet.

o yüzden abd işler uç noktaya gelse bile türkiye karşısına geçmez, geçemez. keza iran karşısına da. olacak en büyük şey suriye kontrolünü resmi bir savaş haline geçmeden türk kanı akıtarak ele geçirmek olur. böyle bir durumda bile türkiye abd'ye savaş açamaz ki üçüncü dünya savaşı çıksın.

seçmenlerine gaz vermek için söylenmiş bir demeçtir, geçiniz.
  • zamanında iran'da " abd'ye neden kürecik' e füze kalkanı kurmak için izin veriyor bunlar, kesin bizi vurmak için, savaş çıkarsa kürecik'i vururuz" demişlerdi.

bu arada incirlik'i unuttuk sanırım, olsun..
  • nato tahsisli askeri üsler, incirlik, kürecik gibi tesisler halen faal haldeyken, neden söylendiği anlaşılamamış demeçtir.
  • 3. dünya savaşının hangi silahlarla yapılacağını bilmiyorum ama 4.dünya savaşı taş ve sopalarla yapılacaktır dedi sandım bir an
  • suriye ye kadar gitmeye gerek yok incirlikte var zaten
  • mâlumun ilanı açıklamadır...

hali hazırda güney komşumuzun artık suriye değil amerika olduğunu bilmeyen yok sanırım...

amerika akp devletini tasfiye etme sürecine 2012 ile başladı... 2014'de iyice rengini belli etti ve 2016'da son kozunu oynadı...

türkiye güneydoğu operasyonları ile amerika`nın elinden pkk kartını da alıyor... bundan sonra amerika bize ne yapabilir?

1- ekonomik olarak zorlayamaz - borcumuz yok, ithalat / ihracat dengesiz değil

2- kültürel olarak zorlayamaz - 80-90'lar dünyası, holywood vs. emperyalizmi bitti, medya teslim alındı... bu bağlamdaki son kurşununu da cemaat polisi üzerinden seküler halkı kışkırtarak gezi`de attı...

3- ambargo da pek bir işe yaramaz - ürünler ve servisler artık her yerden geliyor... burada tek tehlike teknoloji ürünleri / lisansları ancak böyle bir durum türkiye'den çok amerika`ya zarar verir...

4- eskisi gibi kamuoyu da oluşturamıyor - ırak işgalinde bile oluşturamadı... bm kudüs kararı vs...

bu durumda amerika'nın "dünya liderliği" sorgulanır hale geliyor... amerika için türkiye özellikle rusya ve ab karşısında israil ile birlikte -ve hatta israil için- önemli bir müttefik...

amerika ne yapar bilmiyorum... ama biz önümüzdeki dönemde özellikle ab ile ilişkileri geliştirir, rusya ile dengeli bir politika yürütür, körfez sermayesini türkiye'ye çekmeye devam edersek 2023 hedefleri mümkün olabilir...

peki biz (iyi eğitim almış, en az bir yabancı dil bilen, yurtdışına gidip gelen, liberal kesim) mutlu olur muyuz? sanmıyorum... bunu devlet önemsiyor mu? güldürme beni...
  • erol mütercimler'den duymuştum galiba. abd'nin uzun vadeli hedefi bu coğrafyaya yerleşmek diyordu. çünkü kendi coğrafyalarında kasırgalardan vs fazla barınamayacaklarını hesaplıyorlarmış galiba. yani petrolün de ötesinde durumlar mevcut. burada besledikleri pkk'sı, pyd'si, deaş'ı falan boşuna değil yani. tabi bundan herkes bahsediyor. bilinmeyen bir şey değil. ırak, libya, suriye vs diye bir devlet kalmadı. kaldı ki bunlar devlet de değildi zaten. otorite boşluğunda kurulmuş beylikten başka bir şey değiller. devlet geleneği olan iki ülke kaldı. iran ve türkiye. bu iki ülkenin de hesaplarını kitaplarını iyi yapmaları lazım. yok sen rus yanlısısın ben abd yanlısıyım yok artık. çünkü ortada farklı görülen düşmanların, terör örgütlerinin iki destekçisi var. 1-abd 2-rusya. bütün dünya bunlara kalacak. yok öyle. başka devletleri bilmem. ama bu vatana göz dikerseniz karşınızda kuyruğunu kıstırıp kaçan suriyeliler olmaz. kazanır ya da kaybederiz. ama kaçmayız. ve emin olun ki siz de kurtulamazsınız bu milletten. artık memleketin içine yerleştirilen fetö gibi ajan ve terörist oluşumlara özellikle dikkat etmeliyiz. bunlara fırsat vermemeliyiz. kurtuluş savaşındaki düşmanlar kimse bunlar da onlar.