• ben neslinden apolitikler.
    birileri "ülkeyi kurtarınca" geri gelir yine atıp tutmaya başlarlar.
    kolektif çıkar denen bir hadise yok. dünya istedikleri gibi değil mi? seküler göç.
  • insanların kaçtığı tiplemeler gelmiş başlık altında yazıyor. ironi gibi ironi.
  • ikiyüzlülüğün ifşasıdır.

tabi videoyu hazırlayanların amacı bu değildi.

dinsiz bir tc vatandaşı olarak yurtdışında yaşama tahayyülüne kafadan itiraz edenlerden değilim. sadece akp döneminde dillere pelesenk olan terk cinnetinin diğer cephelerini de görenlerdenim.

eğer terkte ülke düzelse de yurtdışında özel nedenlerden ötürü yaşama kararı varsa veya daha iyi bir donanımla ülkeye dönme hatta dışardan da olsa seküler hayata destek olma niyeti bulunuyorsa tuhaf karşılamam.

ama, "ülke toparlansın öyle dönerim" kibiri ve şımarıklığıyla yurtdışına çıkılıyorsa, buradaki vatanseverliği kuşkulu bulur, mevcut bencilliği de lanetlerim.

elbette herkes vatansever olmak zorunda değil. yeter ki kişi ne olduğunu bilsin.

gördüğüm, en çok bu yurtdışında yaşamak isteyenlerin vatanseverlik manifestosu üretiyor oluşları ki gerçekten de mide bulandırıcı.

bir kadıköy sakini olarak son yıllarda tanık olduğum kentsel dönüşüm çılgınlığı da aynı riyakarlıktan besleniyor. bağdat caddesi/kozyatağı/bostancı bölgelerinde bir an önce daha iyi konutlarda oturmak için ağaçların katline, yeşilin mahvına, mevcut dokunun imhasına, yaşam alanlarının paralize oluşuna sebep olanlar, tam da en çok çevreci lugata sarılan kişiler.
  • sekuler gocunden ziyade gavat gocunu anlatan calisma. hatta devletce desteklenmesi lazim. gavatlar ulkeden gitmeleri icin tesvik edilmeli. aynisi suriyeliler icin de gecerli. kendini nimetten sayan marjinal azinlik dolu memleket. "muhalif bir aileden geldim o yuzden gittim" nasil bir argumandir lan. senin tek haneli iq'na sicayim iyiki de gittin ak.
  • akıllara yine aynı karikatürü getirmişler.
  • videoyu önce bir yedeklesinler de ileride sıkıntı olmasın diyebileceğim video.

(bkz: 140journos ofisinin soyulması)
  • 140journos’a gerçekten çok teşekkür ettiğim çalışma. ellerine sağlık sayelerinde muğlak bir konu daha netleşmiş oldu.

türkiye’de sekülerlere baskı ve yaşam tarzı dayatması var argümanını çok güzel çürütüyor video.

yirmi dakika boyunca sekülerler gitme sebebi olarak “yani umut yok, böyle kötü yani kanka, umudun olmadığını söylemiş miydim, almanya’dan bi kız buldum evlendim” tadında sebepler sunuyorlar. somut bir sebep, olay, bir şey var mı? yok.

paşalar şunu ağızlarında geveliyor aslında: “eskiden sikimizin keyfine göre ülke yönetip herkesin ağzına sıçabiliyorduk, artık sıçamıyoruz”

neden umut yok berkecan?

“çünkü artık kürt dövüp başörtüsü çekiştiremiyorum”

kıyamam amk. :(
  • başlığa yazılanlarla kendini yine doğrulamış video. asdasfsf ulan adam atatürk'le karşılaştırıyor zeka seviyesine gel.
  • ne ikiyüzlülüğün ifşası, ne de iddia edildiği gibi salt bencilliğin göstergesidir.

videoyu izleyince, 1-2 tane goygoycu disinda derdini gayet güzel anlatan düzgün ve mağrur insanlar gördüm ben.

bir insanin bu videodaki kisileri eleştirebilmesi icin, gercekten gitme firsatini yakalayıp ülkesi icin gitmiyor olması gerekir. o zaman derim eyvallah, adam hakikaten vatansever.

ama birakin 2. yabancı dili, ingilizceyi bile b2 düzeyinde konuşamayan, elinde global piyasada talep olan bir meslegi olmayan* insanların "ben kaçmadım" muhabbetinden de artik cidden fenalik geldi.
hesabın var mı? giriş yap