• beyler sanırım, 15 haziranda sözlükçe orada olacağız. rica ediyorum, çok bilmiş ve bir b.ku beğenmeyen sözlük tayfası gibi hareket etmeyelim. başımız ağrımasın.

biliyorsunuz, beğenmeyip yarıda çıkılmıyor.

edit: ekleme
  • tugay amasya'dadır. samsun'daki tabur komutanlığıdır. birinin başında tuğgeneral var, diğerinde binbaşı.

not: 331. kd
  • edit1 : gelen sorular üzerine editledim.

1- arkadaşımla aynı yere düştük. aynı takım aynı koğuşta olabilir miyiz ?
    evet olabilirsiniz. x rayden geçerken part part geçiriyorlar. misal 8 kişi geçsin diyor. oradan aynı postada geçerseniz aynı bölüğe düşeceğiniz kesindir. örnek veriyorum ikinizde tanksavar olursunuz. bir kargaşa oldu arkadaşın bir sonraki postada geçti diyelim farklı bölüğe düşersiniz. örnek veriyorum o da bombaatar olur. binalarınız ve eğitim yeriniz farklı olur. o yüzden tavsiye x rayden geçişte hesaplayarak girin. önceden arkadaş olan beraber girip aynı koğuşta olan kişi çoktu.
    2- ilaçlar
    ilaçları sokmak yasak normalde. hatta girdikten sonra manga komutanları sizi yemler ilaç varsa verin biz revire verelim ordan alırsınız diye. hasta oldunuz diyelim revirden ilacı anca 2 günde alabilceğinizi düşünerek hareket edin. şiddetli öksürük boğaz ağrısı için gittiğim revirde antibiotiği sadece 2 adet verdi. sabah akşam yutcağımızı varsayalım 1 günlük ilaç yazdı doktor. bir adette soğuk algınlığı ve ağrı kesici verdi. askerlik bitti döndük tabi. kesilmeyen öksürük krizi vs. sonuç: akciğer enfeksiyonu. demem o ki sağlığınızı kimsenin eline bırakmayın. pastil ve öksürük şurubu önemli! asker cüzdanına bir çok ilaç sığdırmıştım ben.
    3- traş bıçağı ve traş
    traş bıçağı olarak kesin olmamakla beraber mach3 tarzı bıçakları atıyorlar. istedikleri standart permatik tarzı. 10 adet alıp dolabınızda saklamaya gerek yok. hem kaybolma ihtimali var hemde kantinde satılıyor zaten. kantinde bitmeyen tek şey traş bıçağı. gece traş olmak yasak. ben çok oldum. sorun olmadı. kimse tuvalette kim traş oluyor diye kontrol etmiyor. he daha kesin çözüm olarak banyoda en dipte ki kabinlerde aynada var sıcak suda! sakalı çabuk gelenler sabah olması tavsiye olunur. 18 günde herkes komutan kesilir başınıza. canınız sıkılır.
    4- e sigara içeri sokabilir miyim ?
    deneyen olmadı. tahminimce almazlar. açıklaması da bu patlayabilir sana zarar gelir sen bize emanetsin.
    5- askeriyenin önünde emanetçi var mı ?
    var. ücretini peşin aldığını duydum. fiyatını bilmiyorum. daha kesin çözüm olarak ptt ile yollamanız tavsiye olunur.
    6- içeride ptt var mı ?
    var. merkez kantin bölgesinde. kargosu gelenler çok oldu. detaylarını bilmiyorum.
    7- kendi montumuzu yanımıza alalım mı ?
    almanıza gerek yok. akşam istiharat vaktinde bile koğuş dışında askeri parkayı giymeniz bekleniyor. o yüzden kullanamayacağınız montunuzu çantanıza koyup sivil eşya deposuna bırakın. dolaplarınız zaten çok dar. sığdıramazsınız. ama! sivil bir spor ayakkabı mutlaka getirin! pazar günü eğitim yoktur.kamuflaj giydirmezler. bot giymenize gerek yoktur ama içtimayada terlikle çıkartmazlar.
    8- kilit almaya gerek var mı ?
    var. cuma namazında kilitli botu çalan adam var. tabiki bulunamadı. o yüzden bot kilidi şart! asteğmen eyübün dediği gibi hırsızlık yapan ibnedir. ( bunu dediği için asteğmenle tartışan bizi küfürle terbiye edemezsiniz diyen bir dangalak vardı. beyinsiz herif keşke senin botun çalınsaydı da göreydin bir küfürü. eyübü bile savundurabilecek bir adam çıktı). sivil eşya deposuna koyacağınız çantanız içinde kilit alabilirsiniz. orada bir şey olmaz ama kafanız rahat olur.
    9- hava koşulları
    19 gün askerlik süresince 10 günü yağışlıydı. yağmurun sabahtan akşama kadar yağdığı günler oldu. 22. alay komutanına hava durumu bildirildi. kendisi sarıkamıştan gelmiş. havada bir şey yokmuş! üstümüzde yazlık şapka ve yazlık botla, boğazlık vs yasak, emir gelmeden kamuflajda ki şapkayı bile açmak yasak halde askerliği bitirdik. eyvallah yasak. 12.alaya neden serbest o zaman ??? kış aylarında gidecekler için içlik eldiven vs temin etsinler. hasta illa ki olacaksınız! ne kadar geç olursanız o kadar iyi.
    10-dışarıdan yemek sipariş edebiliyor muyuz?
    yasaktır. ama yemeklere alışamadınız ve sağlığınız bozulmaya başladı ise uzun dönemlerin bir kapısını çalın derim ben. gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

5.celp dönemi 1.12.2018-21.12.2018 arasında bedelli askerlik yaptığım piyade eğitim tugayıdır.

şehir ve ulaşım: girişinde şehzadeler şehrine hoşgeldiniz yazar. şehzade şehiri olması, her tarafı dağlarla çevrili ve şehire giriş ve çıkış sadece 2 yerden yapılabilmesi, yani güvenlik ile açıklanabilir. hava genellikle kapalı ve sisli. 19 gün kaldığım süre zarfında hava sıcaklığı ortalama 5 dereceydi. sevk günü trafik çok yoğun oluyor. yollarda şerit sayısı düşük ve trafik lambası çok. haliyle trafiğe sebep oluyor.sıcak bir halkı var. atm'ye gittiğimde siz misafirsiniz lütfen öne geçin diyen bir amcayla karşılaşmıştım. tugay ile şehrin merkezi arasında ki mesafe 8 km. ana caddeden önünde tugay yazan halk otobüsleri ile geçebilirsiniz. otobüsler tek geçiş kartlı ve durağın önünde satılıyor. taksi ise 30 40tl arası yazıyor.

sevk: sevk günü birliğe mümkün olduğunca geç teslim olmaya çalışın. erken teslim olursanız gece kamuflajı giydirir ilk günden eğitime çıkarırlar. kayıt işlemleri uzun sürecegi için kesinlikle tok gelin akşam yemeğine yetişemezsiniz. teslim olmadan birliğin önünde ücretli wc kullabilirsiniz. dediğim gibi kayıt işlemleri uzun sürüyor. şimdi kayıt işlemlerini sırayla anlatıyorum. birliğe geldiniz! girişte 10 koldan tekli sıralar halinde çanta araması yapılıyor. sıra çok uzun olduğu için baştan savma bakan askerde var çok dikkatli bakan askerde. parfüm, traş losyonu, usb vs uygun görmedikleri şeyi ya çöpe atıyorlar ya da ailene ver diyorlar. ailesi gelmemiş olanlar hemen orada duran ptt aracına kargoya verebilir. ama dikkat saat 17.00'a kadar çalışıyor. ptt aracı önünde de sıra çok. bir çok kişi akıllı telefonunu kargo ile yolladı. akıllı telefon sokan kişilerde olmadı değil. bende sokabilirdim. asker çantamı hiç açmadı bile. risk almadım. ama tuşlu telefonu görmek istiyorlar. akıllı telefon sokacaklar bir de tuşlu telefonu olması lazım. hattınızıda ne olur ne olmaz diyerekten cüzdanınıza koyun. içeride askercell alacağım diye belirtin. çünkü önümde ki çocuk sivil hattından ötürü çevrildi. aileme verecem diye gitti. sakladı. geldi. girdi. içeride askercelle kimse bakmıyor. içeride kimsenin hattı kontrol edilmedi. tabi eğitim vakti üstteğmen önünde mesajlaşmayın. çarpılırsınız. sivil hat cezası 15 gün!
    el ile aramayı geçtikten sonra arama kısmı bitmiştir. sözde x-rayden geçiyorsunuz ama ötmüyor.telefon sokanlar çoktu. x-ray tamamen formalite. x-rayden geçtikten sonra sizi tekli sıra halinde 5 kola bölüyorlar. sizin burada geçtiğiniz sıraya göre eğitim bölüğünüz, alayınız, takımınız, manganız belli oluyor. toplamda 2 alay var. 12 ve 22. bu ikisinden birine düşeceksiniz. misal 22. düştünüz. ordada eğitim bölüğü olarak ayrılıyorsunuz. örnek tanksavar, bombaatar, uçaksavar, çavuş eğitim, ttza vs. size 1 adet mehmetçik bilgilendirme notu yazan kitapçık veriyorlar. uzun bir sıra sonunda sıra size gelince masada oturan askerlere sülüsünüzü kaşeletiyorsunuz. tekli sıradan çıkınca 20li grup oluyorsunuz. 20. kişide gelince başınıza kısa dönem erlerden bir manga komutanı veriyorlar. manga komutanı 20 kişilik grubu alıp önce belge doldurmaya götürüyor. belgeler doldurulunca üstünüzü çıkarıp aşı ve sağlığa gidiyorsunuz. 1990 öncesine aşı 2 adet. o yüzden doğum tarihinizi belirtin. aşı çok hızlı yapılıyor. iğne fobisi olan ben bile hissetmedim. ( ağrısı 2 gün sonra başlıyor. dedi dersiniz :) iğneden sonra başka bir hemşire gidiyorsunuz. ciddi bir sorununuz var mı diye soruyor. yoksa spora elverişlidir kısmını imzalıyor. ( sağlık probleniz varsa orada çekinmeden söyleyin. çünkü çök kalk hareketleri bir noktadan sonra bayıyor.)
    sağlıktan sonra hızlı bir şekilde giyindirmeye gidiyorsunuz. denemek için örnek botlar var. normalde 42.5 giyerim. tavsiye üzerine 44 alcaktım. sadece 43 ve 45 kalmış. 43 aldım. tam oldu. doğru bot numarası ile tabanlık ve vatkaya gerek kalmıyor. kendinize göre bot bulamadınız diyelim, astteğmenler bölüğe soruyor küçük veya büyük ile değiştirmek var mı diye. onları eşleştirip çözmeye çalışıyor. çözemediniz diyelim. o zaman mecbur kağıt imzalayıp önceki dönem kullanılmış botlardan birini veriyorlar. kağıt imzalatmaları bottan hastalık kaparsanız sorumluluk almamak için. parka ise deneme veya seçme şansınız yok ne verirlerse. 1.80lik bana 63 numara verdiler. çok bol ve uzun oldu. parkanın içinde ki lastikleri sıkınca, gerdirince parka biraz daha vücüda oturuyor. abes durmuyor.kollarıda kıvırınca mis gibi oluyor. giyindirmede istihkakı aldıktan sonra sizi bir transit araç almaya geliyor. ve koğuşunuza götürüyor. koğuşa gidince numara sıranıza göre yatağınız ve dolabınız belli oluyor. o akşam yat emri verilmeden önce bot bağlama, yatak düzeni, dolap düzeni vs detaylıca anlatılıyor. 16.30da giriş yaptım. tüm işlemler 23.00 gibi bitti. sabah kalk saati 5.30 emri verildi. teslim olma süreci kısaca böyleydi.

koğuşlar: tanksavar birliği olarak toplamda 6 koğuş vardı. koğuşlar 60 ile 70 kişi arasında değişiyor. yataklar arası mesafe çok kısa. koğuş küçük olduğu için tüm gün havalandırma yapılsa bile gece uyurken havasız kalıyor. koğuşların temizliği uzun dönem askerler tarafından yapılıyor. temiz bulduk. 18 gün boyuncada hep temizdi. ilk geldiğimizde çarşaf ve yorganları yıkanmış ve serilmiş halde bulduk. temizdi. kaloriferler gündüz çalışmıyor. sabaha karşı petekler soğuyor. bu 22. alaya has bir durummuş! 12.alayda böyle sorun olmamış.

tuvalet: tuvaletlerde 20 adet alaturka 16 adet pisuvar var. lavaboyu saymadım ama 30a yakın lavabo var. lakin 360 kişi aynı yeri kullandığı için sabah saatlerinde sıra olabililiyor. geceden traş olmak yasak. o yüzden sabah aynı lavaboda 3 kişi traş olduğu bile oldu. bedellide olsa tuvalete traş bıçağı atıp tıkanmasına sebep olan hayvan oğlu hayvanlarda var. özel şirket çağırıp kısa sürede açtırdılar. mağdur etmediler. bedelli olmasak muhtemelen o hayvan yüzünden tüm tanksavar tuvaleti kullanamayacaktık. tuvaletlerin temizliği uzun dönem askerler tarafından yapılıyor. temizlik konusunda istisnalar dışında sorun yaşanmadı. bazı tuvaletlerin arkasında askılık yokmuş. söyledik. taktılar. tuvaletlerin arkasında kilit yok. kapıyı tıklamadan girmeye çalışana küfredin.

banyo: 22. alay olarak banyolar rezalet.temizliğinin tuvalette ki fırçalar ile yapıldığını öğrendiğimden beri giresim gelmedi. kabin sayısı yeterli lakin en sağdaki sıra dışında hepsinin sıcak suyu kısa sürede kesiliyor. bu da duş alabilecek kabin sayısını %25e indiriyor. şampuanlı kalmamak için mümkün olduğunca çabuk duş alıp çıkmak lazım. duş saati her akşam 2 saat ve sabah ihtiyaç banyosu 5.00-6.00 arası. akşamları duş saati değişiyor. banyo kapısında ki çizelgeden hangi saat aralığında olduğuna bakabilirsiniz.

yemekhane: yemekler özel bir şirkete ihale edilmiş. yemekhane ile çok sorun yaşadık. yemekler 1 gün güzel, 2 gün çok kötüydü. yemek soğuk halde servis edildiği çok oldu. masalarda ki peçetelere göstermelik 1-2 adet peçete konuluyor. tabak ve çatallar iyi temizlenmiyordu. rütbeliler sürekli denetime geldi. sözde sürekli tutanak tutup ceza yazdılar ama şirketin tutumu hiç değişmedi. sabah kahvaltıda bal kaymak beklemedik askeriye sonuçta burası. ama o merdiven altı üretilen kendileri bile yemeyeceği gofretleri kahvaltı diye önümüze sunmaları vicdansızlıktır. çok güzel kahvaltı çıkardıklarıda oldu. haklarını yiyemem. hatta uzun dönem askerlerin çok şaşırdıkları bunlar napıyo diye belirttiği kahvaltıda verdiler. iyi ki geldiniz siz gelmeden önce 3 gün aynı yemek çıkıyor diyen askerde vardı. yemekler fazla fazla yapılıyor, artıyor, isteyene fazladan veriliyordu. yemeğin yetmemesi bir kaç defa yaşandı. özet olarak yemek şirketti bedelli askere elinden geldiğince güzel yemek yemeye çıkarmaya çalıştı ama bence başarılı olamadı. 10 üzerinden puanım 4.
    kantin: kantinler alayınızda 2 adet, merkez kantinde 3 adet olmak üzere toplamda 5 adet. alayınızda ki kantin yan yana ve alayın tam ortasında. merkez kantin 5 dk yürüme mesafesinde ve 2 alayın tam ortasında. kantinlerde satılan şeyler sınırlı.ve çabuk bitiyor. sıralarıda uzun oluyor. fiyatları çok ucuz.belli saatlerde açık. sadece kredi kartı geçerli.sigaralar çabuk bitsede hemen takviye yapılıyor. standart sigaralar var.

otomatlar: otomatlar için 5 tl ye kart alıp içine yükleme yapmanız gerekiyor. ilk 2-3 gün o otomat kartından edinmek zor. çünkü gelince hemen bitiyor. otomat kartları ile sıcak çay,kahve,sıcak çikolata vs içebiliyorsunuz. lakin otomatlarda ya bardak bitiktir. ya makina bozulmuştur. ya da aroma bitmiştir. bazen suyu boşa akıtır. bazen kahve istersiniz çay verir. bazen sadece sıcak su verir. anlayacağınız işlevsizdir. 40 tl yüklemiştim çay vs içerim diye. 15tlsini normal içtim. diğerleri ya boşa akıttı ya da sadece sıcak su verdi. çayıda sabah kahvaltısında ki çaydan daha kötü. düşünün yani otomatların halini. anadolu otomat diye bir markaya vermişler çalışanları canları sıkılınca kontrol etmeye geliyorlar. kurabiye vs satan otomatında da tuşları bozuktur gene alamazsınız. puan 0
    yemek yerleri: alay içinde pide ve lahmacun satan bir fırın var. bunlar aynı zamanda arabalarla alay içinde gezip satıyorlar. beklentim büyük değildi ama 7tlye sattığın bir pide bu kadar mı kalitesiz olur. kimsenin o pideleri iştahla yiyeceğini hatta 2.kez yiyeceğini bile düşünmüyorum. bir de büfe tarzı yerler var. tost, köfte, hamburger, döner vs satılıyor. fiyatları bildiğimiz askeriyeye göre pahalı. fiyat-performans olarak da iyi değil. porsiyonları küçük. sıra olduğu zaman önceden ısıttığı tostları soğuk soğuk millete satıyorlar. sadece kredi kartı geçiyor.

revir: revire çıkmak için sabah içtimasında ismini yazdırırsanız. öğlen sizi bir personel almaya gelir. tabi bu süre zarfında eğitime devam. sizi revire götürür. orada sıra beklersiniz. içeri girince muayene 10 saniye sürer. ilaçlar yazılır ya da istirahat verir. istirahat alabilmeniz için sağlık personeli olmanız şarttır! doktor olduğunuzu belirtirseniz alacağınız cevap 2 gün dinlen sen oğlum olur. doktor değilseniz ve istirahat isterseniz alacağınız cevap 3 mü 5 mi kaç gün istiyorsunuz olur. bu da askerliğinizin uzamasına neden olur. tartıştığı bir ere 3 gün istirahat verip askerliğini uzatan ve bununla övünen bir asteğmen de gördüm. senin ben hipokrat yeminini... neyse ilaçları ertesi gün akşam 18.30 da yazıhaneden alabilirsiniz. sağlıgınızın veya çocuklarınızın bize emanet lafının ne kadar boş olduğuna burada şahit olursunuz.

önemli bilgiler!!!
    -telafisi olmayan sınavlar için izin verilmek zorunda. izin aldığın gün kadar askerlik sürenize ekleniyor. geç terhis oluyorsunuz.
    -revirde alacağınız 2 günden fazla istirahat askerlik sürenize eklenir. geç terhis oluyorsunuz.
    -merkez kantin bölgesinde ziraat ve akbank atm'si var. ptt atmsiden de her kartla çekim yapabiliyorsunuz. 2 tl kesinti yapıyor.
    -kendize ait kartın ibanınızı bilin. içeride asker aylığı ve yol parası yatması için istiyorlar. he bize nakit olarak elden verdiler o ayrı.
    -içeride kamuflajlı vesikalık foto çektirmek şart. dosyalarınıza konuluyor. 4 tl.
    -içeride hatıra fotosu çektirebiliyorsunuz. şart değil. hatıra defteri şeklinde ciltli veriyorlar. 25 tl.
    -pazartesi akşamları gece intikali vardır. akşam 19.00 gibi başlar silahlı halde tek şerit sessiz biçimde dağa doğru yürürsünüz. ani çök kalk vs yapılır. zevklidir.
    -yatak ve dolap düzeni önemlidir. kusursuz olması beklenir.
    - yastık kılıfı vs 10 gün sonra yıkamaya verilir. akşam eğitimden geldiğinizde yatağınızın üstünde bulursunuz.
    - çavuş eğitim bölüğü dışında 22.alayda nöbet olmadı. çavuş eğitimde tutanlara da sıra 2 kere gelmiş. koğuş nöbeti gibi basit nöbetler.
    -sigaranızı asla dolabınızda saklamayın. sabah eğitime gidersiniz akşam geldiğinizde bulamazsınız. o yüzden 2-3 adet stoklayıp üstünüzde taşıyın. kamuflajlar yeterli cep var.
    - pastil ve öksürük şurubu içeride en çok aradığım şeylerin başında oldu.

güncellenecektir. eksik olan bir çok konuyu daha ekleyeceğim.
  • otoparkı olan şanslı birliklerdendir. zpt’lerin arka tarafı genç askerlerin araçları için ayrılmıştır. nizamiyeden girince aracın anahtarını nöbetçiye teslim etmesi yeterli aracıyla gidenlerin. elbette ruhsat kişinin üzerine olmalı. kayıt vs işini nöbetçi subay hallediyor zaten. ha ben nöbetçi ere vermem, güvenemem diyorsanız nöbetçi astsubaya ufak bir bahşiş karşılığı bırakabilirsiniz. (açıkçası benim de tavsiyem bu yönde zira bazen lüks araçlara alışık olmayan nöbetçi erler aracı çok bağırtıyor birlik içinde hava olsun diye)
    ekleme: dönüş yoluna çıkmadan önce doldur boşalt istasyonundan yakıt alacak arkadaşların mutlaka nöbetçi çavuşa isim yazdırması gerekiyor bir gün önceden
  • 22. dönem bedelli olarak askerliği görmüş olduk. öyle komutanlara lanet olsun, kızılay ekibi gelmiş adam mikrofonu almış diyor ki nasılsın asker, insanlarda salak gibi sağol diyor, adam olmadı tekrar diyor millet daha gür sesle sağol diyor, oradaki rütbeli komutan (sanıyorum tugay komutanı) çıkıp demiyor ki sen kim köpeksin benim askerime konuşuyorsun burayı terk et diyemiyor. günü gelecek bu komutanlar ülkeyi kurtaracak. yazıklar olsun. ben hiç bir savaşta bunlarla savaşmam. askerini savunamayan ülkesini savunamaz.
  • 2-23 mart arası bedelli askerlik yaptık geldik bitti sonunda çok şükür. gideceklere yardım olsun deyu biraz bilgilendirme yapalım.

1-) 1 gün yol izniyle beraber 4 mart pazartesi sabah saat 9.30 civarı teslim olduk. iyiki de erken teslim olmuşuz. niye erkenden teslim oldun mal mısın diyebilirsiniz. işini gücünü daha çabuk bitirmiş ve kalacak yer olarak 5 katlı binanın en üstü değil de giriş katı yazılınca anlıyorsunuz.

2-) 12inci piyadede kalanlar ile 22incide kalanlar arasında sınıf farkı varmış gibi bir durum söz konusu. şunu kesin belirteyim 12inci piyadeye düşenin babası kesin evliyadır. annesi rabiadır. 22inci piyadenin dolabı göt kadar bir yerdi. 60 kişilik koğuşlarda kaldık. 12de kalanların dolabı uzun ihsan efendi boyutunda olup odaları 8 kişilik olan bile vardı. biz eğitim kasarken yürüyüşle beklemekle işkenceyle geçirirken 12inci piyadede kalan arkadaşım şans işte bizde öyle şeyler olmadı diyordu.

3-) gün özeti çıkarayım aklınızda bulunsun. 5.45 kalkış saatidir. çarşaf düzeltme yorgan katlama sanata dönüşmek zorundadır. yoksa paso koğuşa düzeltmeye gider durursunuz. kamuflajı giydin. kahvaltı yaptın. herkesin bir mıntıkası var oraya gidip çer-çöp toplarsın 1 saat, sonra içtima alanına geç denir ve bekleme başlar. istersin ki bir tanesi şu sayıyı alsın siktirip nereye gideceksek oraya gidelim. sayım yapılır hemen eğitim alanına. saat 12ye kadar saatte bir 20dk falan ara verilip eğitime devam edilir. sivil hayatınızda yaptığınız işlerin aslında ne kadar önemli işler olduğunu, geldiğiniz mekanın ne kadar anlamsızlıklarla dolu olduğunu anladığınız an sivil hayatınız kıymet kazanmaya ve gerçekten kendinizi vasıflı hissetmeye başlayacaksınız.

saat 12de yemek için toplanılıyor. saat 1.30-2 civarı tekrar içtima alanında toplanıp eğitim alanına gidiliyor. sağa sola dön tekmil ver selam dur çark yap uygun adım yürü vb. aptal aptal eğitimlerden sonra 4.30 gibi tekrar bölüğün önüne geliyorsunuz akşam yemeği için içtima alacaklar derken o da ne ? tugay içtima alanına merasimin olacağı yere götürülüyorsunuz. sizin ben yapacağınız işi sikeyim diyerek tugay içtimaya gidip bir sik yapmadan yarım saat ayakta durup bel ağrısı çökmüşken, uygun adım komutanı selamlayarak yürüyorsunuz. sonra bölüğün önüne gelip yemek içtiması yemek derken saat 7de oluyor. 9a kadar işini gücünü halledip 9da ışıklar kapanıyor ve yatışa geçiyorsunuz. sizi gün içinde anlamsızca o kadar çok yoruyorlar ki ben yatamam abi diyen adam malak gibi uykuya dalıyor. gün böyle bitiyor.

4-) detayları da yazayım.

-) yemekler bir hafta boyunca o kadar da kötü değilmiş lan deyip bir haftadan sonra sizi baymaya başlayabilir söylenmemeye dikkat edin zevk alamazsınız. yemek yemem dersen köfte ekmek pide döner tarzı şeyler var ama onun da sırasını görünce sizin ben yapacağınız işi deyip yemekhaneye geri dönebiliyorsunuz.

-) banyo ve tuvalet bizde binanın içindeydi. banyo saati değişebiliyor. akşam 6.30-7.30 arası ya da 9.30-10.30 arası oluyor. tuvaletler alaturkadır. şimdiden klozeti terk edip alaturkada sıçmaya başlayın.

-) tıraşı akşamdan olursan sıkıntı olmaz. dikkat etmen gereken şey lavabonun yanına diş fırçanı falan koyma. tuvaleti temizledikleri paspasla lavaboyu temizleyen sikikler yüzünden mikrop kapabilirsin.

-) ilacını revire falan teslim etme, bavuluna sakla, özellikle antibiyotik, grip ilacı ve ağrı kesici mutlaka al, boğaz pastilini unutma

-) ayakkabıyı bir numara büyük alıp kaliteli bir tabanlık al mutlaka. o siktiğimin botları ayağını mahvediyor. vatka falan da al ki ayağını vuracak yere yerleştirirsin.

-) temassız kredi kartı al. hemen hemen her şey onunla alınıyor. nakit 100-150 alsan yanına yeterli.

-) revire gittiğin zaman top sakallı baş tabipe denk gelirsen sinirlerine hakim ol ve o sikkoyu takma. kendini kaybedersen yatırıp sikeceğin kelimeler kullanabiliyor sana.

-) herkesin sinirleri 1. haftadan sonra çok geriliyor. gereksiz yere boş boş konuşan çoluk çocuk takımına sen haklısın deyip geç. yürüyüşü atom parçalamak zanneden sikiklere çok aldırma daşşağa vur onları.

-) selpak 10’lu peçetelerden 3-4 paket falan al mutlaka. lazım olur.

-) tıraş çantası 2 eşofman alt üst, 1 terlik 1 spor ayakkabı 10 tane don-atlet yeterli, 1 tane kapüşonlu hırka falan al yanına. bavulu doldurma bir sike yaramıyor fazlası

-) sivil hat götür. askercell alıp kendine işkence etme. radyolu kamerasız telefon bul bir tane mutlaka kulaklık olsun radyo dinlersin ve güzel bir tane kitap al yanına.

-) ince de olur ama kalın çorap daha çok iş görür. 6-7 çift yeterli.

-) ben yaparım komutanım ben bilirim deyip atlama, sadece yazıcı falan isterlerse atla, çok bilirim diyen işkenceye uğrar.

-) namaz kılıyorsan seccadeni yanında götür. içerde serip kılabilirsin. cuma namazına da sıkıntı yok gidebilirsin. 2 tane de yakında mescit var o konuda rahat ol.
    -) sana body olacak adamla iyi geçin. hemen hemen her şeyinde senin yardımcın o oluyor.

-) 23-24 yaşında dışarda görsen sikine çalmayacağın adamların astsubay olduklarını ve sana emirler yağdırdıklarını görünce sakin ol. kısa dönem askerlik yapıp kendini oranın komutan logarı zanneden sikkolara gül ve geç. takılırsan sana sıkıntı olur.

bunların dışında daha da aklıma bir şey gelirse editlerim. kısa ve öz şekilde 18 gün ama çok da kolay yav falan diyeceğin bir şey değil. etliye sütlüye karışmadan yürüyüşlerde sağ veya sol ya da en önde olmazsan ortalarda takılırsan geçer gider her şey. bir şekilde güzel dostluklar da kuracaksın orda. onlarla güzel geçecek askerlik, yoksa vakit geçmez olur. gamsız olmayı öğrenip gidersen çok rahat edersin. son gün işin 11.30da bitiyor kesin ve çıkıyorsun. bu kadar basit. yav he he moduyla geçirirsen çok rahat askerlik yaparsın. gideceklerin allah yar ve yardımcıları olsun.
  • burayla ilgili ufak bilgiler:

buraya gidenler ya egitim cavusu olarak orada kalıyorlar ya da askerlik subelerinde görevlendirilmek için oradan acemilik sonunda ayrılıyorlar.

ben acemilik sonunda askerlik şubesine giderek askerlik sonuna kadar kebabistan yaptım. orası ile ilgili bilgilerim sadece acemilik ile ilgili. şimdi bakalım;

- internet kafe, bilardo salonu, futbol sahası vs gibi aktiviteleriyle, biraz askerlik koşullarını da düşünürsek 5 yıldızlı bir yer gibidir.
    - lahmacun salonu var, yiyecekler orta halli vs.
    - yıkanmak cok sorun değildi ben oradayken 28 günde 11 kez yıkanmıştım; gerçi şimdi kriz var belki o kadar acmazlar suyu, yakıtı vs
    - komutanlar sert değillerdi.
    - acemilikte bile çarşıya izin verilmişti.
    - atari salonu var street fighter oynayabilirsiniz.

2 yıl önce böyleydi. (2 senede çok da değiştiğini sanmıyorum)

şimdiden buraya gideceklere hayırlı teskereler.
  • bazı aptalların başlığında pusu kurduğu tugay.

işsiz herif bedelli askerliğini burada yapmış birilerinin gelip entry yazmasını bekliyor ya ciddi ciddi. hijyen kötü yazıyorsun, hemen mesaj kutuna damlıyor falan. bi-iki anını anlatıyorsun, "20 günde 20 yıllık anı ehöhöhöh" diye zırvalıyor.

tamam olm siz bedelli yapmadığınız için daha çok söz hakkına sahipsiniz, vatanınızı da daha çok seviyorsunuz kabul. ama daha yeni burada bulunmuş insanlar olarak, gelecek celplere de faydası dokunsun diye bir şeyler yazabilir miyiz buraya artık?
  • su sıkıntısı olan tugay. 356 kd olarak 12. alayda 24 gün susuz geçirmek zorunda kaldık. aşırı kuru sıcaklardan dolayı su bulamayan herkes kolaya vurdu ve tugayda birçok kişi solunum yolu hastalıkları kaptı. tugayda revir sadece ölmeye yakın olanlara baktığı için iyilesemedik.son olarak kabak ve patlıcan sizleri unutmayacam.
  • askerliğimin acemilik dönemi 75 gün olarak yaptığım tugay.
    merak edenlere az bilgilendirelim. burası gerçekten çok büyük bir tugay. 4 bir tarafı çok yüksek sivri dağlarla çevrili, içerisi bol oksijenli bir bölge. burası zırhlı ve mekanize birliklere iyi eğitilmiş askerler temin eder. iyi eğitirler fakat öğrenene.

nizamiyeden koğuşlar bölgesi bildiğin araba mesafesidir. size verilen eşyaları, botları alıp giderken küfür etmeyin yol çok uzak.

kantini, lokantası, internet cafesi vardı yani 2009'dan bahsediyorum. yanınıza para götürmeyin en fazla 100 tl alın içeride atm var.

koğuş ve diğer binalar kocaman hangar gibidir, eskidir ama temiz.

tanksavar bölükleri ve karışık silah eğitim bölüğünden, mayın arama taramadan havancılara, otomatik bomba atarcılardan biksicilere, karayılan mg3'çülerden uçaksavarcısına kadar dolu bir tugaydır.

bu tugayı küçümsemeyin komando gibi eğitim ve silah öğretisi verirler. tow, milan, eryx gibi mürettebatlı ve araç monteli ağır ve hafif tanksavar silahlarını kullanan askerler en iyi burada yetişir. çoğunlukla doğu anadolu, güneydoğu anadolu ve ktbk bünyesine asker temin eder.

yemekhanelere özel sivil çalışanların yaptığı yemekler gelirdi. sabahları puştluk yapıp milletin çayının şekerini çalmayın amk. zaten bardaklar metal soğutuyor çayı bir de şekersiz içmesin badileriniz.

kamelyalar, parklar ve çok güzel yrşil alanları vardır. iyi bir asker gibi davranırsanız çok şey öğrenirsiniz.

eğitimde foto asker ve lahmacun satan görevli askerler vardır. ilk istirahat düdüğü ile beraber bu arkadaşların etrafı dolar. iyi geçinin size kıyak yaparlar.

bol bol silah atışları vardır. uzun km koşuları, gece eğitimi, mg3 atışları zevkli geçer.

komutanları genelde bilgili ve tecrübelidir. kırık, sürgün gibi tabirler hoş değil askeriye disiplindir. bağıracaksın, sert olacaksın, kıl tüy sebepler ile bahane aramayacaksın.

her ne şekilde gidiyorsanız gidin, ister bedelli ister kısa dönem ister uzun dönem. görevinizi yaptıktan sonra sizden iyisi yoktur. bazılarına terapi gibi gelebilir, bazılarına ızdırap olur. zorluklara göğüs germektir askeriye.

nerede kalmıştık he, atışlarda boş kovan çarpınca bir yerinize vuruldum deyip kendinizi yere atmayın :) künyeniz boynunuzda asılı kalsın hep, sabahları ezanla birlikte hamam açılır gidip temizlenin arkadaşlar boğa gibi dolaşmayın.

size verilen eşyaya sahip çıkın, silahınızı sağda solda bırakmayın. namlunun karşısında canlı varken temizliğini yapmayın, arkadaşınıza veya herhangi bir yere asla namlu doğrultmayın.

amasya'ya gelelim. kutu gibi bir şehir. küçük sevimli ve ferahtır. esnafına bir şey diyemem her esnaf gibi iyisi kötüsü vardır. elması meşhur diye biliyordum hiç elma ağacı göremedim ve fiyatları pahalıydı.

rahmetli barış manço burada askerlik yapmıştır ve bir çok ünlü.

dağlar dağlar şarkısı burada yazılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap