• tanım: en yakın trafik amirliğine plaka bilgileri iletilmesi gereken kişidir. kendi canını hiçe saymasını geçtim lütfen başkalarının canını yakmasın.
  • biri 16 duble der, diğeri 22 duble der.

aklım almıyor, insan eğlenmek için oturduğu rakı masasında nasıl bir yalnızlık, amaçsızlık ya da anlamsız bir hayat içerisinde olabilir ki dublelerini tek tek sayabilir?

hadi saydın diyelim, onuncudan, onbeşinciden sonra hiç mi karıştırmadınız? hiç mi kulağını çelen sohbet, dert ettiğin bir aşk, sıkıntılı işler, aklını başından alıp götüren bir kadın yok hayatında.

bir iki üç dört ...
    yazarken sıkılıyorum amk nasıl 22 duble içtim dersin utanmadan sanki tek tek saymış gibi...

amk uydurmacı ergenleri!
  • tam olarak 1.28 litreye tekabül eden rakı miktarını içtikten sonra araba kullanabilen türk erkeğidir.

türk denmesine veya cinsiyet belirtmeye de gerek yoktur ama içtiği alkol miktarıyla övünen bir millet olduğumuzdan bunu sorgulamayacağım.

bir suser de görüp arttırmış 22 duble ile. yani 1.76 litre ile. bu arkadaşlar ya hesap bilmiyorlar ya da hiç dayak yememişler.

sadece su içsen dahi o kadar sudan sonra bile yürüyen damacana gibi hissedersin. ben cüsseli biriyim ve bir dikişte 1 lt suyu içebiliyorum ama rakı bu sek gitmez. gitse de o kadar gitmez. bir o kadar da su içseler zaten 2.5 ila 3.5 lt sıvı içmiş oluyorlar. hadi yarım kilo da meze götürmüş olsa 3 ya da 4 kilo tek oturuşta alınmış olacak. hadi abartalım yine 1 lt işesin. yine de 2 ya da 3 kilo bünyede kalacak tek seferde. 3-4 saat denmiş ama yine de o iş yaş gibi geldi bana. ki hayatında hiç sarhoş ol(a)mamış biri olarak söylüyorum bunu. kesinlikle övünmek değil, ne kadar içersem içeyim sarhoş olamıyorum. küçükken çok dişçiye giderdim o zaman da yarım morfin yeterken bana 2.5 yaparlardı, bir türlü uyuşmazdı. ben de madem öyle karaciğere yüklenmeyeyim boş yere diye alkol tüketmiyorum. ki bana bile fazla geldi.

madem ölçü bilmemekten açıldı aşağıya rakı ölçülerini bırakayım da tek nedir duble nedir hatırlayalım.

1. gözyaşı

sofrayı ilk terk edecek kişinin gitmeden önce içmesi adet olan yaklaşık 10 mililitrelik rakı miktarıdır. gözyaşını içtikten sonra oturmaya devam etmek sofra adabına uygun değildir.

2. kapak (yolluk)

adı üstünde yolluk... uzun bir rakı sefasından sonra topluca kalkıştan önce masadakilerin her birinin içtiği son rakıdır. göz kararı olmakla beraber yaklaşık miktarı 20 mililitreye denk gelir.

3. kaymakam teki

klasik tekin yüzde 75'ine tekabül eden kaymakam tekinin yaklaşık miktarı 30 mililitredir. genellikle içmeye alışık olmayanlara ya da geçerken uğrayanlara rakı bu şekilde ikram edilir. bu adı alması hakkında çeşitli rivayetler vardır. bunlardan en yaygını erken kalkacağı için az içen kaymakama gönderme yapıldığıdır.

4. tek

klasik tek 40 mililitreye karşılık gelir. uzun saatler keyif alarak içenlerin tercih ettiği miktardır. tek isteyene ısrarla fazla servis edilmemelidir. favori davetleri "iki tek atalım " dır.

5. denk

denk klasik tekten az bir miktar fazla olmasına rağmen tekin bir çeşidi olan yaklaşık 50 mililitrelik rakı ölçü birimidir. o anda duble içesi olmayan ama tek içmeyi de kendisine yakıştıramayanların tercihidir.

6. pavyon dublesi

bilenler bilir herhangi bir pavyona gidip duble rakı istediğinizde kesinlikle o kadeh dubleye kadar doldurulmaz. bu duruma gönderme yapmak için tekten fazla dubleden az olan 60 mililitrelik miktara pavyon dublesi adı verilmiştir.

7. kız dublesi

( evet cinsiyetçi bir isimlendirme ama maalesef bu şekilde kullanılıyor. ) kadınların içemeyeceğini düşünen erkeklerin adlandırdığını düşündüğümüz bu ölçü miktarı yaklaşık olarak 70 mililitreye tekabül eder. klasik duble içen kadınlar olduğu gibi bunu içen erkekler de vardır.

8. duble

klasik duble 80 mililitreye denk gelir. 1. duble sağlığa yarar, 2. duble keyif yapar, 3. duble yerinde karar, 4. duble kafayı sarar, 5. duble çeneyi açar, 6. duble sağa sola çatar, 7. duble kavga çıkar, 8. duble kan çıkar, 9. duble gözünü hastanede açar, 10. duble hakim sual sorar.

9. komiser dublesi

işte olayın sertleştiği noktaya geldik. muhteşem adıyla bizi bizden alan komiser dublesi 90 mililitrelik ölçüsüyle dublenin üstündeki ilk miktardır. komiser dublesini içen için güvendiği bir şey var ki komiser dublelerini götürüyor denir.

10. azman

adı üstünde azman... 100 mililitrelik rakı miktarına denk gelir.

11. tren dublesi

110 mililitrelik rakı miktarını belirtir. azmandan daha azman olan bir miktara ancak bu kadar naif bir isim bulunabilirdi. tren nereye gidiyor merak konusu.

12. domuz sıkısı

yaklaşık olarak tek ve dublenin toplamı kadar olan 120 mililitrelik rakı duble miktarıdır. içimine alışması zor olsa da alışanın bırakamadığı bir rakı adabıdır. daha çok evde içenlerin tercihidir.

13. keşan dublesi

trakya'ya gelmiş bulunuyoruz lütfen kemerlerinizi bağlayınız. şaka bir yana iyi içtiklerini biliyoruz ama gerçekten bu kadar abartıyorlar mıdır? 130 mililitreye karşılık gelen rakı dublesine bu isim verilmiş. tabii keşan'a gidip bana bir keşan dublesi demenin lüzumu yok. onlar için bu sıradan bir duble olmalı.

14. ipsala dublesi

ipsala dublesi 140 mililitrelik ölçüsüyle adeta sınırları zorluyor. ipsalalılar, dubleleriyle sanki keşanlılara "görüyoruz ve arttırıyoruz" demişler.

15. buz payı

buz payı ise adından da anlaşılacağı gibi bardakta sadece buz koyacak kadar boşluk bırakılan, 150 mililitreye karşılık gelen rakı ölçü birimidir. genellikle yaşını almış rakı müdavimlerinin tercih ettiği bu miktar artık son noktadır.

kaynak
  • trafik kazası haberlerine bakıyor olacağına engel olmayı deneseydin, gelmiş bir de buraya başlık açıyor. ha yemiyorsa engel olmak, verirsin plakasını trafiğe onlar halleder.

alkollü araç kullanmayı marifet sayan sığırlar da üşüşmüş. tam olmuş.
  • benim üniversiteden arkadaşım bunu yapabilir. kendisi sarhoş olmuyor evet bildiğin sarhoş olmuyor, olamıyor hatta bu yüzden alkolü bıraktı doktora felan gitti sarhoş olamıyorum alkol etki etmiyor diye baya kan testi felan filan uğraşmıştı.

velhasıl yapabilecek insanlar vardır ama normal insan mıdır bilemicem.
  • rahmetli babamdi, araba yolları ezbere biliyor derdi, alkolizme bağlı damar tıkanıklığı sonucu kalp krizinden vefat etti, o yüzden alice tavsiye etmediğimiz bir davranış biçimidir yıllardır.
  • gurur duyulacak bir olay değildir, şerefsizlik haysiyetsizlik hatta ve hatta cinayete teşebbüslüktür
  • mahallenin muhtarları dizisinde oynayan elinde direksiyon,korna çalan deli adam gibi, gerçek araba kullandığını zannedebilir.
  • kaza haberine bakacağına potansiyel katili durdurmayı denesen nasıl olurdu?
  • cenin haldeyken rakı şişesinde bekletılse bile mümkün degıl.
hesabın var mı? giriş yap