• ösym'nin herkese açık yayınladığı verilere göre 35 yaş üzeri kadın kontenjanıyla (ek kontenjan) gerçekleşen olay. genel yerleştirmede en düşük 511 puanla alan boğaziçi fizik bölümünü 35 yaş üzeri kontenjanından 166 puanlı bir vatandaş kazanmış. aynı kontenjan birçok devlet üniversitesinde var. yök bilgiösym tablo 4

normal kontenjanla yerleşenlere bir etkisi yok. kimsenin hakkının yenmediği belirtilmiş. 21 bin ek kontenjan verilmiş ve ek yerleştirme yapılacakmış. ösym'nin tablosunda bu bölüm için 2 kontenjan olduğu ve 1 kişinin yerleştirildiği belirtilmiş.

ösym verileri tablo 4'den bakabilirsiniz.
    görsel

edit: olaya iyi veya kötü demiyorum. sadece gerçekleşen bir olayı aktardım.
  • gerisini boğaziçi hocaları düşünsün.
  • kadın puanı esastır.

(bkz: ösym)
  • maturelik bu değil
  • şimdi de politik doğrucu olsunlar da görelim. ülkede eğitimi bitirmeye ant içmişler. uzay puan almak için 18 yaşında gençler dirsek çürütecek, sağlık sorunu yaşayacak ama yok yabancı, yok 35 yaşında kadın vs. diye ad-soyad yazıldığında verilen puanla aynı sıralara oturacak kişiler olacak. empati yapmaya çalışın: 499 puan aldınız, bu pozitif ayrımcı kontenjanlar yüzünden daha düşük bir üniversiteye gitmek zorunda kalıyorsunuz ama sizin yerinize 160 puan alan birisi oturuyor, delirmemek elde değil. bu ülkenin gençlerine yazık ediyorlar.
  • girse de çıkamayacak kadındır . sonuçta konu biraz da kapasiteyle ilgili . o kapasiteyle bölümün çok gerisinde kalacak .

eğer 35 yaş üstü kadınlara çan eğrisinde bir ayrıcalık tanınmıyorsa 5 yıl sonra boğaziçi fizik bölümünü terk eden kadın olarak anılacaktır.
  • ülkenin kaynaklarını boşu boşuna harcamak, israf etmektir... 35 yaş üstü insanlar kendi çabalarıyla kazanıyorsa kazansın. 40 yaşında mezun olup ne faydası olacak ülkeye? atıl olarak kalacaklar.

40 yaşında emekli olanlar oldu bu sene .
  • çok büyük bir saçmalık..
  • psikoloji okumak için 45 yaş üstü erkek olarak geçen sene girdiğim sınavda esit ağırlikta 5 bin küsuruncu oldum. bari bana da bir güzellik yapsalardı da boğaziçi psikolojiye alsalardı.
  • 35 yaş üzeri kyk başvurusu yapamıyor ama ayrıcalıkla boğaziçine yerleşiyor. *

keşke sınava girseydim belki odtü tıpı kazanırdım!!
hesabın var mı? giriş yap