şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: karikatür mağdurlarının toplandığı bir twitter
  sayfası

  şu linkte görülebilecek erdil yaşaroğlu, serkan altuniğne ve selçuk erdem'in savunmasıdır. hiçbir kötü niyeti olmadan, adamın tanınırlılığın artmasını sağlayan kişilere karşı hala kendini haklı bulması...cidden garip. ayrıca çok sevdiğim iki karikatürist umut sarıkaya ve yiğit özgür'ün konuyla ilgili tepkilerini merak ediyorum.

  edit:

  erdil yaşaroğlu avukatın şu kadar ver davayı geri çekelim teklifini "tehdit dediğin ise uzlaştırma süreci içinde kanunun gösterdiği bir yol." şeklindeaçıkladı

  mağduriyetler güncellendi. isteyen bakabilir.

  in the smyrna nickli yazar gönderdi
  "sayın hocam bu konu ile ilgili sıkıntı yaşayan arkadaşlara hukuki destek verebilirim bana özel mesaj atabilirler istersen yayınlayabilirsin (ücretsiz)"

  twitterda gördüğüm mağduriyetler
  1 konuyla ilgili haber (pcmaniak gönderdi)

  donanım haber genel yayın yönetmeni mesut çevikin konuyla ilgili yorumu:d "kazanç sağlamayan, hit amacı olmayan birinin karikatürlerle işi ne olabilir ki?"

  2

  3

  4

  5 yazık valla çok yazık...

  6

  7

  8

  9

  10

  11

  12

  13

  14

  olayla ilgili haberler (fevkaladelerin fevki gönderdi)

  https://www.aykiri.com.tr/…-organize-iddialar/7920/

  https://www.gercekgundem.com/…-mahkemeye-mi-veriyor

  https://odatv4.com/…mutlaka-okuyun--16122021_m.html
 • ha bu kadar insan yalan söylüyor. isteseniz ilgili twitin altını biraz okuyun. ilgili/ilgisiz bir çok kişi mağdur durumda. kimileri hasta olmuş stresten. klasik alakası olmayan konuları da paylaşıp (balonlarımızı değiştiriyorlar) mağduriyet algısı çabaları. ne ara karikatüristler olarak grup oldunuz? benim bildiğim bu olay tek bir şahıs yüzünden gerçekleşiyor.

  son olarak, sosyal medya platformları da birer website'dir. reklam bile olmayan bloğunda paylaşan adama uyarı bile vermeden hadi bize para ver denmesi bile savunulmuş. bir de üstüne onlar bize sormadan paylaştı, hakkımız elimizden alındı gibisinden konuşulmuş.

  ben bu şahsı tanımam etmem. açıkçası karikatürlerini de bilmiyorum. ama bu paylaşım beni çok güldürdü.

  edit: yahu bir de, telif hakkı vs. diye iki yüzlülük ile ağlamayı bırakın. eminim bu insanların çoğu kendi mesleği ile alakalı, hobisi ile alakalı şeyler yayınlayan insanlar. konuya uygun bulduğu karikatürü google'dan bulup yazının bir köşesine ekliyor. zaten sitede reklam varsa bile, emin olun sitenin yıllık barındırma masraflarını bile anca karşılar. uyarı dahi vermeden direk para istemek.. bu uygulamayı tamamen karikatür paylaşımı yapan sitelere yapsan eyvallah derim de, bu yapılana sıfat söylemeye dilim varmıyor.
 • açıklamanın kendisinde bir sorun yok. uygulamada da böyle ise bir sakınca görmediğim gayet mantıklı bir açıklamadır.

  edit: misal sosyal medyada yayınladığını iddia eden kişi sosyal medya ile kendi blogunu kastediyor. ayrıca yaşaroğlunun aylardır bu konuda savaş açtığını biliyoruz. e o zaman bi zahmet blogunuzu ve ticari instagram hesaplarınızı erdil yaşaroğlu üzerine kurmayın.

  edit2: özel mesajdan yazmanıza gerek yok takip ediyorum zaten. misal bana özelden gönderilen ve zaten bu başlığın altında olan twitterdaki açıklamanın altına cevap olarak yzılmış 4 adet resmin
  1 tanesi zaten @suffagah adındaki popülerite toplamaya çalışan bir hesap,
  @gameofthronest hesabı silinmiş zaten.
  58 yaşında dediği teyze yine blog sitesi (editception, #117027476)
  @sefergunes_ yine spor salonunun reklamını yapan ticari amaçlı bir hesap

  edit3: mesela aykırı gazetesindeki şu haberde paylaşılan bir tweet dikkatimi çekti. yazık adama diye açtım tweeti. başta üzüldüm ama sonra devamında şu tweeti görünce yine başa döndük (görsel)

  edit 4: şimdi aklıma geldi. eskiden (10-15 yıl öncesini söylüyorum) komikaze.net vb siteler vardı. karikatürler buradan dağıtılıyordu. hatta şimdi hatırlamıyorum ama bir karikatürist kendi karikatürlerini buna benzer isimde bir site üzerinden yayınlıyordu. o zamanlar bir kaç yerde daha yayınlandığını görünce "arkadaş bu karikatürist, çalışmalarını nasıl da bedavaya yayımlıyor vay beee" diyordum.
  çünkü sonuçta para ile satılan dergilerdeki karikatürlere bedavaya ulaşabiliyorsun ve nasıl telif davası açmıyorlar diye de şaşırıyordum. öyle ya! bedavaya internet'ten erişilen karikatüre kim, niye para versin ki tekrardan.
  hasılı şimdi fark ettim ki o zamanlardan bu zamanlara bakıyorum da bir anda karikatürü kendi web sitelerinde (hem de öbek öbek) paylaşmayı bir hak olarak görüyorlar insanlar. bir de böyle düşünün derim.

  alt edit
  kaldı ki ben adam yerden göğe kadar haklıdır demiyorum. açıklama gayet mantıklıdır ve uygulamada da böyle ise sorun yok diyorum. ama görünen o ki bazı yerlerde işin suyunu çkarmışlar.
  şimdiye kadar gelen örneklere baktığımızda aslında tam olarak yaşaroğlu'nun yakındığı şeylerdir.

  son olarak bir müslüman olarak yaşaroğlu'nun islam'ı ti-ye alan karikatürlerine tepkili birisiyim. fakat sözlük fanatiklerinin aksine, 2 şeyi birbiri ile karıştırmam. her fiili kendi kulvarında değerlendirmek adaletin gereğidir. ve bu olayda görünen o ki erdil yaşaroğlu'nun açıklamaları haklı görünmekte ve tepki gösterenlerden neymiş diye açıp baktıklarım bir şekilde bilerek ya da bilmeyerek gerçekten durumu suistimal etmişler. ha yaşaroğlu da hazır bu işe soyunmuşuz kılı kırk yaralım diyerek suyunu çıkarmış ama sonuçta hak haktır.

  edit: imla
  büdüt: bakın mağduriyetin hakkını veren açıklama böyle olur görsel

  büdüt2: yazımda geçen gameofthronest ile ilgili özelden gelen mesaj:
  --- spoiler ---

  büdütception: kendisine mesajını yayımladığımı isterse sileceğimi söyledim. ricası üzerine geri sildim.
  --- spoiler ---
 • paylaşmayın olsun bitsin. inanın kimse erdil yaşaroğlunun kariktürlerinin yokluğunu da çekmez. profil resmi yapan bireysel kullanıcıya bile dava açmış adam, çıkmış ticari sitelerle işimiz diyor. bu kadar rahat yalan söyleyenden korkarım ve bulaşmam karikatürüne bile.
 • forum sitelerinde paylaşımı yapan üye yerine neden site sahibinden para tırtıklamaya çalıştıklarının cevabını veremediği leş savunma.

  yoksa sıçış mı demeliydik?

  hala bir tutturmuşlar telif hak falan filan. kimse hakkını aramasın demiyor hakkını doğru yerde arasın uyanıklık yapmasın söylediğimiz şey bu. yakın bir arkadaşımın kendi halindeki forumunda bir üye yıllar önce 2 karikatür paylaşıyor erdil'in avukatları ne yapıyor? olaydan habersiz site sahibinden para istiyor. paylaşımı yapan kim? bir üye, parayı kimden istiyorlar site sahibinden. bu mantığa göre yarın öbür gün üyelerden biri başka birine küfür etse suçlu site sahibi olacak kendi küfür etmiş gibi yargılanacak. neyin haklılığı bu, iyi misiniz siz ya? hukuk bilmez sığırlar.
 • fikri mulkiyetini korumaya calismak suc oldu ulkede. muzisyen telif toplayamaz, karikaturist karikaturunden para kazanamaz, fotografcilarin fotograflari izinsiz kullanilir.

  iyi yapıyor karikaturistler. insallah bu ülkede bir degisimin baslangici olur bu gunler.

  bir de haftaligimdan artirip dergi aldim, haram olsun diyenler var.

  sanki sadaka vermis pezevenk.
 • öğrenciyken öğle yemeğini pas geçip bunların dergilerine yatırdık parayı. doyuramamışız.
 • (bkz: imkanımız yoktu okuyamadım)

  ama bence haklı. erdil yaşaroğlu karikatürü paylaşana da dava açılır yani. bu mizah seviyesi idamı bile hak eder.
 • tek derdinin telif olduğunu belirtip, düz vatandaşa milyarlık davalar açmaktan erinmeyen kişinin açıklaması.