• nasıl olduğunun anlaşılması zor olan patlama.

yanlış bilmiyorsam mazot'un patlayabilmesi için yüksek basınca ihtiyacı var, bir tank içinde olsa bile patlamak için uygun basınca gelene kadar belli bir süre ısınması gerektiğini düşünüyorum. *

yandığı görülen bir tanka 10 kişinin yakın durması ne kadar mantıklıdır? jandarmaları görünce yakalanacağız korkusuyla mazot tankını yakmak nasıl bir anlayıştır? yani bu mazotu görmeden yok edelim gibi bir mantık olamaz zira patlamış lan nesi görülecek. intihar etmek için patlatmışlar desek kaçakçılık yüzünden ne kadar yatar ki insan ölmeyi seçsin? bir türlü kafamın içinde belli bir mantığa oturtamadığım patlamadır.
  • şu an tvlerde hiç sallanmayan haber. sadece rte var.

ahmet davutoğlu konuşurken- reyhanlı patlamıştı.

rte konuşurken- altınözü.

dinciler bunu açıklasın.

(bkz: hatay/#33926207)
  • diyelim ki gerçekten kaçak mazot patlamış. bunun sebebi yine hayvani vergilerle akaryakıt satan hükümettir.
  • twitter'da gördüm:

"aynatik ?@aynatik 5m
    hatay/altınözü'ndeki patlama haberine halk tepki gösterdi trt'nin canlı yayında; adam gibi haber verin. burda depo mepo yok!"
  • tesadüf değildir.
  • kimse sorumlusu lanet olsun yeter o bolge halkina cektirilen bunca çile.

kaza olmayan olay.
  • türkiye'nin gitgide fantastik bir ülke olmaya başladığını gösteren haber.

yakında su istasyonu falan patlayacak, ya da bir yerlere meteor düşecek, arkasından da medya "nazar anacım nazar" diye haber yapacak diye korkuyorum artık.
  • alman basını, geçtiğimiz dönemde, bazı kuyuları ele geçiren muhaliflerin,
    buradan elde ettikeri yakıtları yasadışı yollardan türkiye'ye geçirip (türkiye-suriye sınırında, tır bile geçebilen 5 nokta olduğu söyleniyor) türkiyeli aracılarla piyasaya sürdüğü haberi vardı.

ilginç olan ise, muhaliflerin ellerinde silahlarla geçişine ses çıkarmayan devletin,
    söz konusu gelir kaybı olunca baskına çıkması.
    sonra hala tüm bu olup bitenlerin şu veya bu idealler (demokrasi, insan hakları, vs...) için yapıldığının sanılması.

okuduğum alman kaynağı arıyorum, bulunca koyacağım buraya.
    kaynaksız yazmak doğru olmaz.
    gazeteci miyiz biz, hakan?

muhaliflerin petrol kaçakçılığindaki rolü haberi:
    http://www.ntvmsnbc.com/id/25443241

özetle, suriye sınırımızın folloş olması, bu kex de 10 cana mal oldu.
    bakalım daha neler göreceğiz?
  • türkçesi ile uğraşmayacağım: flash point diye birşey tanımlı yakıtlar için. bir yakıtın yanabilir bir buhar oluşturduğu sıcaklık.
    http://en.wikipedia.org/wiki/flash_point

benzin için -40 derece filan. yani bıraktığınızda zaten patlamaya hazır bir buhar oluşturuyor. mazot için +62 derece. yani durduk yere patlamaz.

fakat google'a "diesel explosion" yazarsanız onlarca patlamış mazot tankı, tankeri vs haberi, görebilirsiniz. yani bu arkadaş su gibi bir nane değil. her yakıt gibi ateşe verdiğin zaman (zor alev alsa da) yanar. yandığı zaman ortam sıcaklığını 62 derecenin üzerine getirir. ondan sonrası allah kerim, ortamdaki dizel buharının, hava miktarına olan oranı, arkadaşın patlama limitleri arasında ise, patlar.

patlama limitleri benzinden çok farklı değil:
    http://en.wikipedia.org/wiki/explosive_limit
    yakıt buharı/hava oranı
    %0,6 - %7,5 arasında patlıyor dizel
    %1,4 - %7,6 arasında patlıyor benzin
    dizelin bu orana kadar buharlaşması benzine göre daha yüksek sıcaklık gerektiriyor sadece. bir kere o noktaya buharlaştı mı patlar.

yani "mazot yalan, aslında bomba idi", "dizel dediğini nedir ki, serinlemek için günde 3 bardak içiyorum ben" gibi açıklamaları araştırın inanmadan.
  • ortadogu'da insan hayatinin ne kadar ucuz oldugunu gosteren patlama. 10 kisinin oldugu soyleniyor, memleketteki rahatliga bak.
hesabın var mı? giriş yap