• ayın dünyaya olan uzaklığı 384.000 km olduğundan düşük yönünde oy kullanacağım sorunsaldır.

(bkz: kime göre neye göre)
  • japon ve benzinli ise motor daha yeni açılmıştır.
  • dikineyse bayağı bir zor kardeşim.

ne ifade ettiği anlaşılmayan başlık.
  • hiç istemediği kadar yüksek bir kilometrede araç almaya mahkum kalmış bir yazarın, çevresinden onay alıp psikolojik olarak rahatlamak istediği başlık.

burada suç kesinlikle yazarda değil, onu bu duruma düşüren hayat pahalılığıdır. onun da sebebini, kimlerin buna yol açtığı bellidir.

cevap da vereyim, 2. el alınacaksa aşırı yüksek uzak durulması gereken kilometredir. sıfır veya en çok 50-60 bin km de aracı alıp 200 bin km ye sen getirdiysen yüksek değildir. daha bi 100 bin daha gider.
  • alırken mi satarken mi?
  • toyota için düşük bir km.
  • kullanıma, bakıma ve araca göre değişir.

motor için,
    sürekli ucuz yakıt alındıysa
    yağ değişimleri düzensiz ve kalitesiz yağ ile yapıldıysa
    hava filtre değişikliği düzenli yapılmadıysa
    kayış, conta gibi kauçuk parçalar düzenli değişmediyse
    soğutma sıvısı yerine musluk suyu koyulduysa
    sürekli çok yavaş ve yüksek devirde kullanıldıysa
    çok uzun süre çalıştırılmadan beklediyse

iyi bile dayanmıştır.

yürüyen aksam, kaporta ve şase için en büyük düşman stres ve titreşim
    lastik balans ayarları düzenli yapılmadıysa,
    kötü yola düştüyse,
    kauçuk parçalar düzenli değişmediyse
    aşırı yüklendiyse

ömrü azalmıştır. toparlaması da zor olur.

istanbul'da taksi olarak kullanılmış albea'lar vardı. 500,000'leri görmüş hatta üzerine çıkmış. bir taksici 750,000'de motor indiren gördüm dedi.

çok araç gördüm 250,000km'de mis gibi duran, 150,000km'de haşat olmuş.

kullanım alışkanlıkları ve bakım çok önemli. şirketin dacia hafif ticari araçları 5 yaşına gelince değişiyor düzenli olarak. bir deyim vardır, kocası belli olmayan arabadan hayır gelmez. bizdekiler de öyle. 200-250 aralığında bakımını düzenli de yapsan 15 farklı insan bindiği için bir yerden sonra ayar tutmuyor.

ekleme: dün istanbul'a fuar ziyareti için günübirlik gittim. bindiğim taksi 2017 model yani 5 yaşında bir dize skoda octavia'ydı. araç 850,000km'deydi ve 800,000km'de motor değiştirilmiş. kaput karoser sağlam konforu yerindeydi aracın. şoför yarısını ben yarısını diğer arkadaş yaptı dedi.
  • taksiciye gore gayet dusuk
    daha once arac sahibi olmayana gore cop
  • atmosferden çıkıp aya giden yolun yarılandığını düşününce oldukça yüksek görünüyor, o seviyeden düşünce ölür bir insan muhtemelen. yani yüksek.
  • kazasız ise yüksek degil olarak cevaplanacak sorunsal.

bazıları 100 bin km yapan dizelden kacın demis. bu arakadası istanbul’daki dci ve multijet motorlu araç kullanan taksicilere yönlendirmek isterim. 3-4 yılda 1 milyon km yapacak kadar gün içinde istanbul gibi trafigi çok yogun, yokusları bol olan bir sehirde durmadan çalısan araçlar var ve buna ragmen 1 milyon km yapabiliyorsa normal bir vatandas daha az yükseltili ve yogunlugu daha az trafikte 1.5 milyon km de yapabilir.

her ehliyeti olan kendini motor uzmanı sanıyor amk. ben bu ülke insanı kadar bos beles konusan insan toplulugu görmedim. bakımları zamanında yapılmıssa, kazasızsa ve kronik sorunu olmayan bir model ise benzinli de dizel de yag gibi akar gider. apaçi arabaları bunun dısındadır, 50 bin km de olsa onlardan süphe edebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap