şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şaşırdığım durum. ayrıntılı bilgi verebilecek olan varsa beklerim.

  şimdi herkes bu kriz durumunda tıpış tıpış vergisini vermiş mi, yoksa bir yerden bütçeye gelir mi yazılmış?

  "merkezi yönetim bütçesi gelirleri ocak ayında 58,8 milyar lira, giderleri ise 47,3 milyar lira olarak hesaplandı.

  maliye bakanlığı, 2017 yılı ocak ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

  buna göre, ocakta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 58,8 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 11,3 artış göstererek 47,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

  bütçe, ocakta 11,4 milyar lira fazla verdi."

  haber

  paylaşılan rapora göre şunlardan kaynaklı duruyor:

  *2017 yılı ocak ayında genel bütçe vergi dışı diğer gelirleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50,7 oranındaartarak 8 milyar 276 milyon tl olarak gerçekleşmiştir. (nedir bu vergi dışı geliri bu kadar arttıran?hangi kalemler var?)

  *ithalden alınan katmadeğer vergisi yüzde 43,5 artışla 6 milyar oldu(mallar gümrüklerden çekildi mi son bir gayret döviz artmadan?)

  *harçlar yüzde 42,1, özel tüketim vergisi yüzde 21,9,(herhalde otoya son kur artışları iyice yansımadan alayım diye millet araba aldı)
 • yapılandırmaların ilk taksit süresini içine alan ay olduğundan dolayıdır.
 • hükümete çakacak bir haber olmadığından sözlükte dikkat çekmeyecektir.

  edit : yavşağın biri demiş ki bunu yazan bütçeden bilançodan anlamayan bir tiptir. thy'nin "es kaza" kar ettiği bir başlıkta akp güzellemesi yapar.

  bu puşt bilmiyor ki benim zamanında şirketim vardı ve bir günde yeri geldiğinde milyarlık faturalar kesiyordum. dolayısıyla kar zarar ne demek, kendini zarardayken karda, kardayken zararda göstermek nasıl olur çok çok iyi biliyorum. şu anda da kapısından geçemeyeceği firmalara danışmanlık yapıyorum. nereden bilecek. muhtemelen bir yerlerde ön muhasebe yapıp mali müşavirinin götünü yalıyor.

  ayrıca thy'de iki sene staj yapmış bir uçak teknisyeniyim. oranın karını zararını kendinden çok daha iyi biliyorum ve eğer zahmet edip incelerse hiçbir yerde akp güzellemesi falan yapmadım. particilik yapmaktan yanmış beyni açıp önceki entrylerimi okuyamayacak kadar az çalışıyor muhtemelen.
 • enflasyon da %8 idi zaten ;) diyerek desteklediğim tespit.
 • bi' önceki ay - 27 milyar lira açık verdiğini bilmeyenlere güzel gelecek haber. son 12 ayın açıklarına şuradan bakabilirsiniz.
 • bir arabadan yerine göre 3 araba, 1 litre benzinden 2 litre benzin, bir elektrik faturasındaki 100 liralık tüketim bedelinin 200 lira olarak fatura edilmesinden kaynaklıdır.

  şahsım olarak ocak ayı itibariyle 26 liralık su tüketimimin karşılığında 72 lira, 48 liralık elektrik tüketimimin karşılığında 100 lira ödeyerek katkıda bulunduğum bütçe fazlasıdır..

  ha diyorsan ki helal ediyor musun, sümme haşa..

  dibine kadar...köküne kadar haram olsun.
 • bozdurulan dolarlar sayesinde elde edilen kur karıdır. biliyorsunuz ki referanduma kadar doların elinin ayağının bi rahat durması, dizginlenmesi gerek.

  ayrıca nokta değil, virgül olacak o. nokta ingiliççe.
 • örtülü bir şekilde hazineden uzaklaştırılan kaynaklar acaba ülkenin gidişatı tepe takla olduğu için yine örtülü bir şekilde geri mi dönüyor diye düşündüren hadise.

  (bkz: olm çok mu aldık lan)
 • borç yapılandırmalarından dolayı geçici kaynak girişinden kaynaklanıyordur