• bana mı böyle geliyor? koca medyaya bir ramazan dayağı yansıdı onda da oruç tutmayan tutanı dövdü*

dindar-muhafazakar sayılabilecek bir semtteyim ve etraf sigara içenden, yemek yiyenden, su içenden vs. geçilmiyor. 19 yıldır bu semtteyim ve hiç böyle bir oruçsuzluğa rastlamadım.

gelecek yıl da 2022'deki oruçsuzluk rekorunun kırılacağını düşünüyorum.
  • doğru tespit lol
  • dayak olayı olmadığına göre yüzde 1 oranında medeniyete yaklaşmış olabiliriz,
  • ibadetler kişileri bağlar, tutar yada tutmaz beni ilgilendirmez. ben tutuyorum ama odamda ki diğer 3 arkadaş tutmuyor. ilgileniyor muyum ? hayır. inancımla, ibadetimle dalga geçmediği sürece beni kimse ilgilendirmiyor.
  • ne güzel işte millet uyanmaya başladı arap masalarından
  • tatsız diyelim biz ona. coşkusuz keyifsiz. hesap kitap yapmaktan bir hal oldum. kaç oldu diyorum ki akşam bir tatlı alayım fiyatları görünce vazgeçiyorum. tulumba bile 40 tan başlıyor. ramazan ayı bolluk bereket ayıydı normalde. yemeğe içmeye harcadığıma takılmazdım. bu sene pide hesabı bile yapıyorum.
  • kamudayım. malum nedenlerle içinden gelmese bile yalama amaçlı her tür ibadeti yahut birilerine hoş gelen hareketleri yapanlar var bir sürü. eşi amir olunca dizüstü etekten tesettüre dönenler var misal, öyle bir yer.

başından beri orucumu tuttum. pazartesi günü sağlık nedenleri ile tutmayı bıraktım. yemekhaneye gidince normal günden farkı olmadığını ve beklenmedik kişilerin yemek yediğini gördüm. bu hafta her gün aynı.

16 senedir buradayım, daha önce böylesini görmemiştim. ilginç.
  • dayak haberi gelmese de bunun oruca endekslenmesi manidar.
    bu arada testip yerinde ama dayakjla alakalı değil dediğim gibi. gerçekten çok fazla tutmayan var, beni ilgilendirir mi, elbette hayır. ama tespit derseniz evet bu sene inanılmaz düzeyde oruçsuz kişi görmek mümkün. daha doğrusu oruçlu görmek neredeyse imkansızlaşmış.

bu arada rabbim kabul ederse ben tutuyorum, tutmayanı da asla yargılamıyorum. ne de olsa her koyun kendi bacağından..,
  • doğru olabilir. araştırılsın.
  • geçen hafta afyon'da gözlemlediğim durum. ulan dayak yemeyelim diye gittim, tavuk dürümü gömüp geldim. içeride oturacak yer yoktu.

ekleme: her mekanın en ücra köşesi muhafazakar ailelerle dolup taşıyor.
    tutana da tutmayana da saygım var..
hesabın var mı? giriş yap