• şu an sabiha gökçendeyim ve patlamanın olduğu yeri çok net görebiliyorum.
    saat 02.00 sularıydı.
    sabahki uçağımı bekliyordum, tam uykuya dalmak üzereyken güm diye bir ses geldi ve yerimizden sıçradık. ardından herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken aynı şiddette bir ses daha geldi.
    önce uçak düştüğünü zannettik. daha sonra birkaç tane daha bu seslerden duyduk ama ortada ne alev vardı ne de duman.
    camdan gördüğümüz tam karşımızda duran pegasus uçağından havaalanı görevlilerinden bir kız koşarak çıktı ve kolunu tutuyordu.
    diğer havaalanı çalışanları kızın kolunu birşeyle sardılar.
    206 nolu kapıya dayalı körük uçaktan uzaklaştırıldı.
    birkaç dakikada pegasus uçağının etrafını ambulanslar, itfaiye vb. acil durum araçları sardı. ama yine ortada herhangi bir duman ateş gibi birşey yoktu.
    havaalanı görevlileri panik içinde olay yerine geldi ve bayılan kızlar oldu.
    ambulanslardan uçağın içine koşup bakan ve geri dönen çok sayıda insan oldu.
    yine bir kişiyi uçaktan çıkarıp ambulansla götürdüler.
    yaklaşık yarım saat sonra uçaktan sedye ile birini çıkardılar.
    bize de bir güvenlik görevlisi gelip camlara yakın oturmamamız gerektiğini söyledi.
    halen herkes panik içinde. kimse tam olarak ne olduğunu anlamış değil.
    an itibariyle uçak tamamen boşaltıldı ve etrafı çevrildi. itfaiye, ambulans ve havaalanı görevlileri uçağın başında bekliyor.

uçağın herhangi bir yerinde bir patlama olduğu (depo vb.) bomba olmadığı, olası patlamalar için önlemler alındığı düşünülüyor.
    neredeyse tüm havalananı ekibi gelip uçağı kontrol etti.

edit: umarım can kaybı yoktur. ve daha kötü birşey olmaz. çok korkuyoruz.

resim
  • iyice arkadaşlarını aslan yerken mal mal bakan zebralar'a dönüşmemize neden olan patlamalar.

istanbul'da, uluslararası büyük bir havaalanında patlamalar olmuş; bir çok insan bunu duymuş. bir kaç ufak tefek haber yapılmış, bunlar hemen silinivermiş.

patlama nedeni kaza olsa söylenirdi herhalde.

patlama nedeni hükümetin sırtından siyasi rant elde ettiği pkk dhkpc gibi bir örgütün saldırısı olsa bu sefer memnuniyet duyularak borazan gibi bağırılırdı.

fakat susuluyor. hiç bir şey söylenmiyor.

patlama haberinden kısa süre sonra sabah 06.25 ankara uçağına binmek üzere sabiha gökçen'e geçmek üzere 05.00 gibi yola koyuldum. cep telefonundan ekşiye göz attım ve tesadüf eseri olaya vakıf oldum; yol boyu bir çok polis aracı görünce "boku yedik" dedim; havalanı da kapanmııştır, nasıl yetşicez şimdi ankara'ya? bari birisine bir şey olmamış olsa..

taksiciye hiç bir şey söylemedim, havaalanına geldik, açıktı havaalanı. içeri girdik, tek fark güvenlik önlemlerinin oldukça artırılmış olduğuydu.

sonra herhalde bir kaza oldu, belli olunca açıklanır diye bekledim. havaalanında, boarding kuyruğunda beklerken genç bir çocuk "havan atmışlar abi" dedi. hadi len dedim, ne havanı?

öyle ya, bir saldırı olsa havaalanı kapatılırdı; öyle değil mi? söylediği şey ütopik geldi bu yüzden. ancak şi kadar zaman susulunca, ingiliz elçi twit atınca kafam karıştı benim de.

arkadaş kaza olduysa kaza deyin, hasarı, görüntüleri paylaşın; kamuoyuna bir ferahlık verin.

kaza değilse siz hangi hakla o havaalanını kapatmadınız? bu ne aymazlıktır?!?

ve konu ufaktan gündemden düşüyor. tıpkı metro patlaması gibi. herkesin başka sıkıntıları , sorunları var; başımızı yere eğiyoruz. kimimiz susadığını, ama gölde timsahlar olduğunu düşünmeye başlıyor kimimiz ise otların seyreldiğini ve artık massai mara'dan göç etme zamanı geldiğini hesaplıyor. hemen herkes çaresizlik içinde büyük resmi görebilecek başını yukarıya kaldırma takatini boynunda bulamıyor. zaten o arada başka korkunç bir şey oluyor; konu gündemden düşüyor.

hepimiz zebra kariyerimizde büyük bir istidatla yükseliyoruz.

aslanların bizi yiyeceği güne kadar.

yetişkin bir zebra bir aslan sürüsünü 1 hafta boyunca doyurabilir.

iyice bi etlenelim ve yağlanalım da kariyerimizin finali de dillere destan olsun.
  • yayın yasağı nedeniyle ülkede gelinen sikik seviyeyi göstermiştir.

gö tü müz de bombalar patlıyor ama haberini a la mı yo ruz.

an itibariyle hürriyet. com. tr manşet haberi:
    "trafikte yeni dönem: kavşağı kilitleyene ceza geliyor"

ben böyle ülkenin amına koyayım. yayın yasağının amına koyayım. politikanın ve sömüren iktidarın amına koyayım.

yayın yasağının amına koyayım.
  • nerede olay orada bir sözlük yazarı mutlaka bulunur harbi helal olsun.
  • yahu hepsini geçtim saldırıların sebebi bulunana kadar nasıl kapatmazsın sen havaalanını ya? şaka gibi ya gerçekten. sebebi belirlenemeyen 4 tane saldırı oluyor, uçaklardan 1-2 tanesi kullanılamaz halde, 1 kişi ölmüş diğeri yaralı ve hala sabiha gökçen'den vızır vızır uçak kalkıyor.

en kötüsü işte bu. bağdat gibi olacağız yakında. sağda solda bomba patlayacak ve kimsenin umrunda olmadan hayat devam edecek. çünkü ortadoğululuk bunu gerektirir.
  • bu ne lan?

havalimanında bir patlama(?) olmuş? ne olduğu belli değil. üstelik üstünden 12 saat geçmiş bi bok belli değil.

hayır yapan yakalansın bu oniki saatte demiyorum ama birisi de çıkıp ne olduğunu anlatsın. gazeteler haber yapsın. anlatsın "bakın şu şu olmuştur, alınan tebdirler budur, halkımız rahat etsin" desin. ama yok aksiyon ve gizem ülkesiyiz ya bir adet doğru düzgün açıklama yok. bir tane olay yeri fotoğrafı yok. bir tane doğru düzgün haber yok.

olmayınca ne oluyor? insanlar en kötüsünü düşünüyor. sonra gerizekalılar konuşuyor. "vay efendim niye böyle düşünüyorsun?" lan gerizekalı herkes senin gibi 1984 filmi figüranı mı? ülkenin nasıl bir kötü durumda olduğunu biliyor insanlar. mucize eseri hayatta kaldığını biliyor insanlar.

daha da gerizekalılar çıkıyor diyor ki: bu korkanlar insanların ölmesini isteyip zevkleniyormuş? hayır protein eksikliği ile büyümüş insan. insanlar kendilerinin ve sevdiklerinin bok yoluna ölmesini istemiyorlar sadece ve bundan korkuyorlar. çünkü bırak patlamayı; insanlar vapur beklerken otobüs tarafından öldürüldü bu ülkede.

çıksın bir yetkili abi anlatsın. desin ki olay budur, alınan tebdir budur. içinde " bilinmeyen" kelimesinin geçtiği açıklamalar ile insanlar korkmaya devam eder. daha kötüsü gerizekalılar protein eksikliğine sahip olanlar gerzek gerzek konuşmaya devam ederler.

tekrar soruyorum:
    bu ne la?
  • 1 kişi ölmüş, 1 kişi yaralanmış. çomaristan'da 1 kişiyi kim sikine takar?

300 kişi öldü bir bok olmadı. başkentin göbeğinde 103 kişi öldü yine bir bok olmadı.

1 kişi için herhangi bir yetkiliyi gece uyandırmamışlardır bile.

siz herhalde hollanda'da yaşadığınızı falan sanıyorsunuz.

tanım: orta doğu'da sıradan bir hadisedir. orta doğu bataklığına ülkemizi sokan %50'nin rahatsız olmaması gerekendir.
  • iğrenç dönemlerde, ortalıkta genelde şerefsiz tipler peydah olur, ülke olarak 7 haziran'dan beri böyle bir dönemin içindeyiz.

hayvan herif gelmiş "ülkenin itibarı söz konusu, bu nedenle haber yapılmıyor" diyor.

lan hayvan, başlatma ülkenin itibarına, böyle bir olayı saklayarak itibar mı korunur? iyi o halde, fransa'da paris saldırısını gizleseydi? böyle birşeyi haber yapmayacaksın da, neyi yapacaksın? müthiş aklımızla bunu gizleyelim, artık bir daha ki sefere uçağı düşürdüklerinde haber yaparız, zaten o zaman gizlenecek birşey kalmaz sanırım.

havan atıldığı belirtiliyor, güvende filan değilsiniz, benden söylemesi.
  • bayrampaşa'da patlama oldu ne olduğunu anlayamadık, havalanında patlama oluyor, bir vatandaş ölüyor, yine açıklama yok.

böyle goygoycu ülkeye, böyle yavşak medya çok yakışıyor.
  • ben havan veya roket saldırısı olduğunu düşünmüyorum. havan dediğin, roket dediğin düştüğü yerde hasar bırakır arkadaşlar. yere düşmüşse içine adam girecek kadar çukur açılır orada. kimse açıklama yapmasa da her gün onlarca uçağın inip kalktığı havaalanında, yerden ve havadan gözlem yapılabilen bir alanda en azından bir kişi "bu çukur ne lan" der. dört tane patlama olmuş, havan olsa muhtelif yerlerde en az dört tane çukur olmalı. kimse mi görmüyor?

hem birkaç gün önce sözlük yazarı finesettimana'nın aktarımı ve fotoğraflarıyla olayın uçak içinde olduğu anlaşılıyor (bkz: 23 aralık 2015 sabiha gökçen'deki patlamalar/@finesettimana). hayatını kaybeden kişinin de bir kabin temizlik elemanı olduğu söyleniyor. havan uçağın dışına zarar vermeden kapısından girip içinde patlayacak değil ya.

ben olası senaryomu yazayım. olay büyük ihtimalle amacına ulaşamamış bir teror saldırısı. bildiğiniz gibi bu uçaklar sürekli oradan oraya çalışıyor. yani uçak kayseri'den istanbul'a geliyor. yolcusunu indirip yakıt aldıktan sonra yeni yolcuları alıp bodrum'a gidiyor. orada yolcuları indirip yakıt aldıktan sonra ankara'ya gidiyor, oradan izmir'e, tekrar istanbul'a. bu bütün gün sürüyor. bir uçağın bün boyunca nerelere saat kaçta inip kalktığını flightradar24.com sitesinden izleyebilirsiniz.

terörist içinde patlayıcı olan bir çanta ile kabine giriyor. işin skandal kısmı bu güvenlik zaafı. bizim saç jölesiyle, lens solüsyonuyla bile giremediğimiz kabine içinde patlayıcı olan bir çanta ile girebilmesi. çantayı kabinin bir yerine gizleyip almadan istanbul'da iniyor. amacı muhtemelen uçağın bir sonraki seferinde, yani içinde kendisinin olmadığı bir seferde, uçak havadayken patlama gerçekleştirmek. uzaktan kumandalı olabilir, zaman ayarlı olabilir, kurcalayınca patlayan cinsten olabilir. uçağın bir sonraki seferinin nereye olduğunu, kaçta kalkıp kaçta ineceğini, hangi güzergahtan gittiğini yine flightradar24.com sitesinden canlı canlı izlemek mümkün.

uçak istanbul yolcularını indirip yeni yolcularını almadan önce kabinde temizlik yapılacağı sırada temizlik görevlileri çantayı fark ediyor. patlama da o sırada gerçekleşiyor. finesettimana'nın entry'sinde (bkz: #57165850) yazdığı gibi kabin ekibinden bir kişi yaralanıyor, muhtemelen hayatını kaybeden görevli sedyeyle çıkarılıyor.

olay amacına ulaşamamış (uçak havadayken patlatmak) bir saldırı olduğu için yapan terör örgütü üstlenmiyor. patlayıcı dolu bir çantayla kabine yolcu almak, skandal boyutunda bir güvenlik zaafı olduğundan, kabul edilebilir bir bahane uydurulana kadar yetkililer de bir açıklama yapamıyor.

gördüklerimden okuduklarımdan yola çıkarak günlerdir yazdım, daha uygun senaryo bulamadım.
hesabın var mı? giriş yap