şükela:  tümü | bugün
  • aramaya inandım fakat bu başlığı bulamadım. ekşisözlükte her seçim öncesi yapılan tahminler silsilesini başlatıyorum.

recep tayyip erdoğan : %45
    meral akşener: %25
    chp'nin adayı:%20
    hdp adayı : %7.5
    diğer : %2.5
  • keşke hiç seçim meçim yapılmasa, o kadar masrafa girilmese, direkt erdoğana verilse memleket.
    seçime harcanacak parayla da sokak hayvanları falan doyurulsa.
    biz yine mal ayağına yatarız, gerçekten seçimle başa gelmiş gibi davranırız. alışığız zaten bunlara.
    maksat boşa para harcanmasın.
    olm gerçekten çok acıyorum ben o paralara...
  • karşılıklı gol olur
  • recep tayyip erdoğan - mhp ittifakı : %45
    chp'nin adayı:%25
    meral akşener: %20
    hdp adayı : %5
    diğer : %5

ikinci tura kalır. yurtdışında yaşayanların oyları seçimi yönlendirir. chp, iyi parti, saadet ittifakı bile %45 üstüne çıkmasını 2. turda sağlamaz. hdp seçmenleri de bu ittifaka da akp'ye de oy vermez. böylece 2. tur seçimlerinde oy vermeyen çok kişi olacağı için tayyip erdoğan %45.1 bile alsa tekrar seçilir.
  • erdoğan'ın favori olduğu seçimdir. ama unutulmamalı ki türkiye sürprizler ülkesidir.
  • erdoğan 46
    akşener 23
    büyükerşen 18
    el candidado kurdo 11
    others 2

veya

erdoğan 45
    ince 27
    akşener 15
    kurdo 11
    others 2

chp'nin yarın açıklayacağı kişi 8 temmuz günü pusulada sayın erdoğan'ın karşısında göreceğimiz kişiyi de belirleyecek dolaylı yoldan. akşener mi, ince mi?
  • ilk tur:
    cumhur ittifakı: %50,4
    diğer: %49,6

biraz gerçekçi olalım. türkiye sözlükten ibaret değil.
  • istanbul times tv özel isimli bir youtube kanalı, istanbul'un çeşitli ilçelerinde "yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusunu sormuş. verilen yanıtlar, sözlük dışındaki görüşlerin tahmininde yardımcı olabilir:

esenler | bahçelievler | bakırköy | zeytinburnu | beşiktaş | üsküdar | fatih | sultangazi | gaziosmanpaşa
  • ilk tur:
    tayyip erdoğan:%45-48
    muharrem ince: %29-32
    meral akşener: %14-16
    hdp: %8-10
    diğer: %3-4

ikinci tur:
    tayyip erdoğan: %58
    muharrem ince: %42