• türkiye ve rusya haricinde bir çok ülkenin gerceklestirdigi durum. cogu avrupa ülkesi ile olan 1 saatlik zaman farki tekrardan 2 saate cikmistir.

ab icerisinde de yillardan beri tartisma konusu olan bu durum henuz bir karara baglanabilmis degil muhtemelen bir kac yil icerisinde onlar da islevselligini artik kaybetmis bu uygulamadan vazgececeklerdir.
  • olmasi gereken yapay olmayan gercek saat dilimi kis saatidir.
    .kalinmasi gereken esas saat budur.karanliklarda ise ,okula gitmek zulumdur.
    tepkimizi gosterelim.sorumlulardan hesap sorulsun.
  • ingiltere ile turkiye’nin arasindaki saat farki 2 saatten 3 saate cikmistir.

okula giden (gidebilen) coluk, cocuk, ise giden, evden calisan insanlar aydinliga uyanmistir. sabah elektrik kullanimi azalmistir.

edit: lokasyon ingiltere.
  • anormal olan 1 saat geri kış saati uygulaması değil, 1 saat ileri yaz saati uygulamasıdır.

eğer normale dönülecek ise, saatlerin 1 saat geriye alınması ve 12 ay boyunca bu şekilde devam edilmesi gerekmektedir.

insanın biyolojik saati açısından uygun olan da budur.
  • ileri geri alınmasını artık geçtim ama türkiye'nin saat dilimi gmt + 3 değil gmt +2 dir. yanlış karar vericilerden dolayı türkiye gmt+3 geçmiştir

edit : bir çok ergen mesaj gönderdi, türkiye coğrofö olorok gmt+3 te diyorlar. sen batıdan koparıl araplara iyice yanaş diye suriye'den bile daha geride bir saat dilimi desin. zaten nüfusun %70 i batıda. bir de hava erken kararmıyor diyen sikkolar var. sabahın 9:30 unda ışıklar açık oturuyoruz çok güzek olmuş dimi.
  • kör karanlıkta işe git tüm gün bir odada çalış sonra yine karanlıkta eve gel gün ışığı görmeden çalışmak.... ekonomiden dolayı zaten gün yüzü göremiyoruz bir de gerçek anlamda yaşıyoruz bunu.
  • ön edit 2: gerçekten sözlük cahil olmuş. aşağıdaki linkten görüleceği üzere 2021 de avrupa’da da bu uygulama kalkacaktı. her ülke kendisi karar verecek. isteyen sürekli yaz saati, isteyen sürekli kış saati kullanacak. covid sebebiyle 2022’ye ertelendi ancak kararda bir değişiklik yok.

link

ön edit: sırf siyasi karşıtlığınızdan bu uygulamanın aksini iddia edenlerin gerçekten gözleri kör olmuş. aşağıdaki linkten incelerseniz aralık ayında gün doğumu saat 7 civarında yani şuanki zaman dilimiyle 8 civarı olacak ancak 16:40’ta güneş batıyor. bu mu daha mantıklı olan? bunu uygulasanız bile kasım-aralık-ocakta gün doğmadan yola çıkmaktan kurtalamıyoruz. üzerine bir de karanlıkta işten çıkılıyor.

link

lüzumsuzdur çünkü kış saati uygulaması çok uzun bir süreyi kapsıyor. ne kadar geri alsanızda 8 de iş başı yapacak adam saatler değiştiğinde bile karanlıkta uyanmak zorunda. zaten ekim ayında bile hava karanlıkken uyanıyoruz. sadece kasım aralık ocak için değmiyor bu değişiklik. şubatta martta işten hava aydınlıkken çıkma şansımız varken, bu uygulama nedeniyle zifiri karanlıkta çıkıyoruz. gerçekten çok abartılıyor, ben değişmemesinden memnunum.

edit: olması gereken kış saatidir diyen arkadaşlar var bu bilgi yanlıştır. türkiye’nin batısı gmt+2 doğusu gmt+3 tedir. ikisini de kullanabiliriz ama tercih ettiğimiz saat gmt+3 tür. gmt+2 te kalırsak yazın güneş 4:30 da doğmasına rağmen biz yataktan 7-8 de çıkacağız, buna da kesin eleştiriler gelirdi, gün ışığında uyuyamıyoruz vs. diye.
  • ben hep 20 dakikalık aldığımdan beni etkilemeyen durumdur.
  • çin’in tek bir saat dilimi kullandığını öğrendiğimden beri çok da önemsemediğim olay
  • sözlüktekilerin aksine ben geri alınmamasından memnunum. akşam saat 5'de havanın kararması psikolojiyi çok kötü etkiliyor. şu an gayet iyi umarım hep böyle kalır.
hesabın var mı? giriş yap