• sabire mi sildiriyor bunları?*
  • ekşinin mahkeme kararıyla sildiği bir başka entry:
    25.05.2017'de yazılmıştır.

giriş: biz çok etiğiz bir sürü doğum yaptık
    gelişme: olayı kendi pencerelerinden anlatma, bu noktada ailenin beyanıyla taban tabana zıt ifadelerin varlığı
    sonuç: sağlıkta şiddete hayır. *
    kapanış: sadece entry silmekle kalmayacağız, hakkımızda yazan herkesle bir bir ilgileneceğiz. *

dün bir başhekim makamında vuruldu.
    hemşire ve hekimlerin hasta yakınlarının şiddetine maruz kaldığı hepimizin malumu. bu sebeple ilgili bölümdeki kaygılarını anlaşılır buluyorum.
    ancak kamuoyundaki bu infialin patlamasındaki sebebin biraz da konuyu sümen altı etme çabasından kaynaklandığının bilinmesini istiyorum. hala sorularımız var.

ilk olay çıktığında keşke bir de hastaneyi dinleyebilsek dediğimizde neden tamamen sildirme yoluna gittiniz?

böylesi vahim bir durumda elbette aile ile farklı beyanlarınız olacaktı, ancak her cümlesinin taban tabana zıt olması inandırıcılığı zedeliyor.

başhekimin hastanedeki herkesi tanımak zorunda mıyım demesi ve aslında kayıtlı olmayan bir hekim tarafından müdahalenin gerçekleştirilmiş olması içinize sinen bir durum mu? yazıda bunlardan bahsedilmiyor da.
  • yahu bir hastane basın açıklaması yapıyor, hastanenin yaptığı açıklama hakkında yorum yapmak neden külliyen yasak. benim bu konuda beyanlarım ne hakla siliniyor. ekşi sözlük yönetimi üzerimizden tonla para kazandı, kazansın helal ediyorum, bence hak edilmiş de bir kazanç, ancak bizim ifade özgürlüğümüzü de korumaya kaynak ayırsın. ben buraya şunu yazsam:
    "hastanenin açıklaması şikayetçilerin iddialarını gargaraya getiriyor, onları cevaplamıyor, bu aslında ikrardır"
    "non-denial denial denilen görünüşte bir yalanlamadır"
    bu da silinecek blok halinde. oysa hastane beni mahkemeye verse entry yazarı olarak, savcı olayı mahkemeye bile taşımaz, "ortada bir yorum var, hakaret iftira yok" diye.. tüm entrylerin silinmesi ifade özgürlüğüne karşı bir saldırıdır, buna itiraz edilmelidir. mahkeme, yazılanlardan şikayetçi olan tarafın, spesifik olarak hangi entrylerin silinmesi gerektiğine dair bir talebi karara bağlamalıdır.
  • bahse konu sağlık ve "eğitim" kurumunun, hakkındaki iddialara karşı kendini aklamaya yönelik yaptığı basın açıklaması.

neden silmiş ki mahkeme acaba?
  • sozculeri geçen günlerde zeki kayahan coskun'da soz hakki kullanicam diye baglanana kadar yoktu. zeki ısrarla neden hesaplarınızdan doyurucu bir aciklama yapmadiniz diye sikistirinca yapmak zorunda kaldilar.

ayni yayinda zeki, hastane sozcusune babanin iddialarini okudunuz mu diye sordu. sozcunun yaniti:

cok detayli okumadim!

lan neye itiraz ediyorsun o zaman? (2)
  • hakkında insanların yorum yapmasına dahi tahammül gösterilmeyen açıklamadır.

bir önceki entrymde bu konunun savcılığa yansıdıktan sonra bilirkişi heyet, kamera kayıtları ve diğer kayıtlar ile zaten çözüleceğini, aydınlatılmış onama yaptıkları vurguya koşulları da düşünerek çok da güvenmemeleri gerektiğini, yaptıkları açıklamanın ve olayın üzerini örtmye çalışmanın pr faciası olduğunu yazmıştım. zira müddei olan ailenin ifadesinde bir bebeğin hastahanenin doğum sırasında sergilemiş olduğu (yine müddei tarafından beyan edilen) ihmalkarlıklar sonucu oksijensiz kalarak beyin hasarı ile hayatına başladığı beyan edilmekteydi ve bence en doğru hareket, ailenin yanında taraf olarak sorumlu olduğu iddia edilen personel aleyhine yasal işlem başlatmak idi. ilgili personel zaten hastahanenin olayı kurumsal kimliği ile sahiplenip yaptığı açıklamada iddia ettiği gibi suçsuzsa ve kendi söyledikleri üzere beyin hasarına yol açtığı iddia edilen bu komplikasyonlar normalse zaten bir sorun yaşamazlardı.

bu sildirme olayı ile internetin her tarafına yayılmış bir olayın üzerini kapatmaya çalıştıkları intibası uyandırıyorlar. oysa ekşi sözlük'e bildiri yollayıp, konunun yargıya intikal ettiği ile ilgili bir entry yayınlatabilir, buradaki sorulara cevap verebilirlerdi. hatta yargının kendilerini haklı bulması halinde burada tezkip dahi yayınlatabilirlerdi.

şahısların başlık sildirmesini anlayabiliyorum ancak ben bir müşteri olsam ve bir kurum hakkında araştırma yaptığımda hakkındaki tüm yazıları sildirdiğini ve üstelik bu sildirdiği yazıların yine sildirdiği bir rezalet hakkında yaptığı açıklamaya cevap olarak yazılmış yazılar olduğunu okusam kurumu detaylıca araştırır, rezaletin ne olduğunu bulur, hatta kurumun "bunlar her bilmemkaç doğumdan birinde görülebilir" temalı açıklamasını merak edip okurdum. sonuçta bu başlık olayın kendisi hakkında değil, kurumun yaptığı açıklamada insanların içine sinmeyen sorular ağırlıklı bir içeriğe sahipti. şayet varsa, bu başlıkta yer alan birkaç tane hakaret, hedef gösterme ve sair içerikli entryler de ekşisözlük ile irtibata geçilerek rahatça sildirilebilirdi.
  • "şans eseri yaşıyoruz amk ülkesinde" dediğim açıklama.
  • kendi açıklamasına kendi de inanmamış ki sildirmiş, hemen de kötü düşünmeyelim canım! aaa!

şaka bir yana, o kadar saçma bir karar ki bu, yapılan açıklama bile hafif kalıyor yanında.
  • basın açıklamasında "bebeğimiz" diyince sahiplenmiş ya da merhametli olmuyorsunuz bilginize!

ben olsam utanırdım o tabiri kullanmaya...bak yarın bir gün kendinizin ya da yakınlarınızın başına gelebileceğini düşünerek empati yapın ve duyarlı olun!

çok basit kendinizi ailenin yerine, elinizi de vicdanınıza koyun ve birdaha düşünün gerçekten tıbbi olarak hiç bir yanlışınız kusurunuz olmadı mı ? bir düşünün tekrar!

ve hatanızı kabul edip çıkın ancak öyle bu işi toparlayabilirsiniz! mahkeme kararları, entry sildirmelerin filan size kazanç olarak dönmeyeceği kesin!

doru ve dürüst olmak her zaman kazandırır!
  • ben böyle hastanenin a...a korum
hesabın var mı? giriş yap