• eğer izlemeyip sadece kart olan pozisyonlara bakıp maç hakkında konuşuyor olsaydım kesinlikle hakeme hak vereceğim karşılaşmaydı. lakin göz var, izan var, akıl var, fikir var. hepsinden önce ayıp denen bir şey var. beşiktaş'ın kara, türk hakemliğinin en kara gecesidir.
  • türk futbolunun, kara lekelerinden biri olan gündür. bugün itibariyle üzerinden tam 5 yıl geçmiştir.
  • bu maçtan sonra cem papila bir daha inönü stadyumu'na adım atamamıştır.

19 mayıs törenleri dahil.
  • beşiktaş tarihine yön veren 'lanetli' maçtır.
  • kolormatik gözlüklü şakirt bir abinin "ateeşşşş" çağrısı ile hakeme kar topu attığım, aynı abinin samsun kalecisine "yavaş gir lan çoluğu çocuğu sakatlıycan ayı!.." tepkisi ile keyifli dakikalar yaşadığım unutulmaz... unutamayacağım maç...
  • hayatımda bir dönüm noktası olan maçtır adeta. 25 ocak 2004 tarihine kadar beşiktaş, futbol falan anlamayan ve siklemeyen bi çocuktum. küçüktüm de zaten. beşiktaşlıydım, ama 1-2 senedir ''beşiktaşlıyım'' diyordum. ondan önce fenerli yapmıştı beni 1. sınıftaki öğretmenim ve arkadaşlarım.

neyse, beşiktaş ligin ilk yarısını lider bitirdi 03-04 sezonunda. babam da büyük bi iş başararak ''sikerim ulan'' dedi ve dubai'ye digiturk anteni getirtti. binbir uğraş taktırdık o anteni. ilk maç geldi izleyeceğimiz, samsunspor'a karşı. o hafta da dubai'ye türkiye'den misafirlerimiz gelmiş. 2 tane oğulları var, futbolla benden çok daha ilgililer. fenerbahçeliler. o sıra sömestr tatiliydi türkiye'de, keza dubai'de okullar 3 dönemdi ve bizde de bi tatile denk geliyordu. günlerimizi batuhan, burak ve ben bizim bahçede futbol oynayarak geçiriyorduk. ben evde koridorda babayla top oynardım, bahçede falan top oynamazdım pek. ama topum vardı bi tane. avrupa kale diye bir oyun oynuyorduk, süper keyif alıyordum da kazmaydım tabii top mop oynamadığım için. (hala da kazmayım amına koyim, sooradan bisi degismedi)

sonra bir gün akşam oldu, baba keyifli tabii, trt int'in gösterdiği ''sergen attı şampiyonluk geldi'' ve ilhan'ın hat-trick yaptığı gençler maçından sonra beşiktaş'ı ilk defa izleyecek televizyondan, yoksa az maç takip etmedi radyodan. neyse, maç başladı. batuhanla burak'ın babası metin amca da oturdu tv başına, izliyorlar. ben ortamda en az futboldan anlayan adamım. diğer çocuklar samsun'un kazanmasını istiyo falan, metin amca efendi bi adam olduğundan ve babamdan yaşça küçük olduğundan beşiktaş'ı destekler halde.

önce samsun atıyor, pancu eşitliyor falan. sonra kartlar çıkmaya başlıyor bir sürü. herkes şokta. ben bi sikim çakmadığım için futboldan çok da anormal gelmiyor bunlar.

85.dakikada bitiyor maç. babam cem papila'ya küfrediyor falan bir sürü. ben pek üzülmüyorum skora. lafta beşiktaşlıyım ve 3'e gidiyorum amına koyim sonuçta. ama bu maç hem beşiktaş için, hem de benim hayatım için bir dönüm noktasıdır. beşiktaş bu maçtan sonra önlenemez bir düşüşe geçmiştir, 03-04'ü 3. bitirmiştir falan filan. sonra demirören, düşüşün devamı... ben ise, hayatımın aşkını bulmuşumdur. beraber düşmüşümdür beşiktaş'ım ile.

iyi ki varsın beşiktaşım.
  • ahmet yıldırım'ın gördüğü kırmızı kart haricinde gösterilen tüm kırmızı kartların doğru olduğu maçtır.

100. yılında şampiyon olan ve yeni sezonun ilk devresini 8 puan önde lider tamamlayan beşiktaş'ın rakiplerini, ligi küçümsemesi ve bir türlü 2. golü bulamaması sebebiyle kendi kendine delirdiği, kendi ipini çektiği maçtır. başka hiç bir açıklaması yok. dün akşam yasin sülün röportajlarıyla bezeli maçın hikâyesini anlatan belgeselimsi bir yapım izledim habertürk'te. yasin sülün bize oyun oynadılar, yok art niyet filan diye atıp tutuyordu. aklıma gelmişken yazayım dedim.

not: beşiktaş'lıyım. çok eksi alacak bu entry ama sorun yok.

aylar sonra gelen edit: tabii burada kırmızı kart kararlarının doğru olduğu kadar bu kadar fazla kırmızı kartın sadece beşiktaş'a gösterilebilmiş olmasıdır. karar doğruysa herkes için doğru. gördüklerini çalamıyor gelip bir tek beşiktaş'a çalıyorsan ortada bi' tuhaflık var demektir.
  • hatırladıkça cem papila'yı andığım maçtır. bir de bu hakemin bjk lı olduğunu söylüyorlar. enteresan.
  • macin özetini izleyip kartlar dogru diye yorum yapilmamasi gereken mac. henüz 1. dakikadan itibaren cem papila'nin verdigi son derece ilginc kararlardir maci o hale getiren, yoksa kimse "o pozisyona kirmizi verilir mi ya?" diye sikayet etmiyor.
  • milliyet, erman toroğlu ve bilimum medyanın o dönemdeki yorumlarıyla bile ne derece üçkağıt içinde bir sezon olduğumuzu bana farkettirmiş maçtır.

bilen bilir; beşiktaş’tan zago, ibrahim üzülmez (futbol hayatında 2. kez), ahmet yıldırım (hayatında ilk defa), pancu ve ilhan mansız kırmızı kart görmüştür.

az buçuk bilenler ise bu kartlardan sadece ahmet yıldırım’ın haksız olduğunu bilir.

maçı canlı izleyenler ise; bu kartlardan ibrahim üzülmez’e verilenin nasıl verildiğini bilir. cesar denilen oyuncu ibrahim’in kafasına arkadan tokat atmıştır, ibrahim ise tepki olarak dirseğini savurmuştur. cesar’a değmeyen dirsek kırmızı kart sebebiyken, ibrahim’e inen tokat’a sarı bile çıkmamıştır.. zaten samsunspor teknik direktörü erdoğan arıca bu pozisyondan sonra cesar’ı anında oyundan almıştır, ilk yarı oynanmasına rağmen..

maçı canlı izleyenler, aynı zamanda ahmet yıldırım’a verilen saçmasapan kırmızı karttan ve ikinci yarıda devam eden saçma kararlardan sonra pancu ile ilhan mansız’ın tepki olarak, bilerek kırmızı kart gördüklerini de bilir.

ve ligi takip edenler, o maçtan birkaç gün önce erman toroğlu’nun canlı yayında “aman şansal, beşiktaş fazla iyi, insanlar işlerinden güçlerinden olacak, bu böyle gitmez” dediğini, mhk’nin de devre arası seminerinde ibrahim üzülmez’i “çok yere düşüyor” diye hakemlere hedef gösterdiğini bilir.

ve evet, yine ligi takip edenler; medyanın tek dil olmuşçasına, mansız ve pancu’nun bilerek gördüğü kırmızı kartlardan ya da cesar’a verilmeyen kırmızı karttan bahsetmediğini bilir. aynı medya bu sırada tek ağızdan “4 kart haklıydı biri haksızdı.. o kadar da olur canım (!)” diyip cem papila’yı haftanın hakemi seçmektedir (not: bunu şaka olarak söylemiyorum, milliyet gerçekten 5’ten 1’i yanlış, 4’ü doğru – cem papila’ya 4 yıldız verip haftanın hakemi seçmişti!).

http://imageshack.us/…/my-images/11/yeniresimh.png/

aynı sezonda yaşanan kartopu sebebiyle kapanan sahaya, tekrarlanan fenerbahçe çaykur rize maçı’na ve daha bilimum olaya girmiyorum bile.

edit: estebanin oglu milliyet'in rezilliğinin resmini yolladı sağolsun.
hesabın var mı? giriş yap