• türkiye tarafı dışında bunun bir de abd tarafı var, abd'de de piyasalar kapanınca trump abd şirketlerinin çin'de üretim yapmasını engelleme hakkına sahip olduğunu söyledi, ayrıca abd merkez bankasını iç mihrak vatan haini ilan edip faizlerin düşürülmesini talep etti.

ha bir de doların yakın vadede devalue olacağı beklentisi dillendirilmeye başlandı.

trump'ın zayıf dolar istediği bir süredir biliniyor ve konuşuluyor:
    https://www.cnbc.com/…ion-to-weaken-the-dollar.html
    https://www.nytimes.com/…llar-yuan-devaluation.html

abd eski abd değil.

edit: üff econ101 alan gelip ders veriyor, öğrenmiş devaluation'ın teknik tanımını caka satacak aklı sıra. bunlar ingiltere dendiğinde hayır o büyük britanya ve kuzey irlanda birleşik krallığı diyen tipler gibisiniz resmen. değeri düşebilir işte, ne diye mızmızlandınız.

bugün düşer de demiyor, dolar kurumu nah tahmin edersiniz diyorum.
  • 5.90 görecek gibiyiz. ytd.
  • doları devalüe edeceklerine ülkeyi yakarlar. bilgin yoksa fikrin de olmasın kardeşim, mecbur değilsin. şu anda çin ile verilen mücadelede en son ve hatta en son hatta hatta en son çözüm doları devalüe etmektir amerika için.

edit : trump ve dahi çin başbakan yardımcısı "ticaret savaşının tırmanmasına karşıyız" minvalinde açıklamalar yaptılar. bir şey söylerken üfürmüyorum. kısaca tekrar ve tekrar söylemek gerekirse; amerika battı, dolar bitti, yarrağı yediler, kürreği çektiler gibi söylemler altı boş, asılsız ve "haset" içereren söylemlerdir. gerçeği asla yansıtmamaktadır.

doları devalüe edecekler he mi tosunum.

hatta şöyle bir şey de eklemek lazım ki; abd ve çin gelişmekte olan ülkelerin paralarını amuda kaldırıp öyle gondikleyecek ve kendisine ucuz ticaret alanları açacak. yani dikkat, seni devalüe edecekler tosunum.
  • sakın ters köşeye gelmeyin düsürecekler.
  • ben de merak içindeyim bu tarihteki dolar kurunun ama en az 5.80 göreceğini tahmin ediyorum.
  • söz konusu açıklamalar türkiye için artık sıradan olduğundan fazla atraksiyon görmeyecek olan kur.
  • cumhurbaşkanının konuşmalarının etkisiyle 6'yı bile geçebilir.

not: yatırım tavsiyesi değildir.
  • ekşi'nin en sevdiğim yanlarından birisi de şu. bazen o kadar cahilce bir bilgi okuyorum ki, kendi bildiğim şeyden şüphe ediyorum.
    bu sayede öğrenmeye olan tutkum hep dinç kalıyor.

başlığın ikinci entry'sinde adam "dolar devalüe olabilir" diyor,
    sonra bir kaç entry altında "bilgin yoksa fikrin de olmasın" diyen başka biri çıkıyor, adam herhalde yanlışı düzeltecek diyorum ama o da devalüasyon üzerinden yorum yapıyor.

dolar nasıl devalüe olacak biri anlatsın
    1 dolar neye sabitlenmiş ki müdahale edip devalüe edeceksin.

çin yuanı devalüe olabilir, çünkü ülke sabit kur rejimindedir.
    abd doları , euro ve türk lirası devalüe olmaz. çünkü ülkeler serbest kur rejimindeler.
    doğrusu için (bkz: depreciation)

gelelim dolar kuruna.
    bundan sonra ciddi bir düşüşe yol açacak bir şey kalmadı. enflasyona paralel yumuşak bir çıkış olacaktır.
    artan volatilite sebebi ile 3-5 gün sonra için dolar tahmini yapmak zor olmakla beraber, dünya ve türkiye ekonomisi bugünkü şartlarla ilerlediğinde sene sonu 6.1 civarlarında olacak gibi görünüyor (ekim-kasım-aralık ayları enflasyonu yükseltecek)
hesabın var mı? giriş yap