• yök başkanı bugün açıklama yaparak bahar döneminin uzaktan eğitim ve online eğitim ile tamamlanacağını söyledi. fakat internet ve bilgisayar imkanı olmayan öğrencilerin ne yapacağı konusunda hiçbir açıklama yapmadı. tam bir fırsat eşitsizliği sunan bu karar ile birçok öğrencinin hakkına girilecektir. bunun yanısıra ders seçimlerinde bile çöken siteler nasıl online ders verecek? ders verilse bile ne kadar verimli olacak?

bunların yerine yaz mevsiminde yapılmayan eğitim telafi edilip halledilebilir bu dönem.
  • hoş geldin aöf dedirten coronavirus önlemi. bu eğitim sistemiyle mezun olan herkesin diplomasında aöf yazsın da herkes birbiriyle eşit olsun.
  • (bkz: örgün eğitimin açık öğretim olması)

yıllarca örgün öğretimliler aöf ile dalga geçti ama gidişat bu.
  • üst edit:olum kim bilgisayarıma gözünü dikti dün çetin ceviz dedim bugün çöktü ulan.

olaya kendi durumumu açıklayarak başlayayım.

istanbuldaki evimden ayrılıp köydeki evimize geldim herkesten izole diye. istanbula dönüp ne risk almak istiyorum ne de küçücük evde tıkışıp kalmak istiyorum.

buradaki evde internet yok mecbur bağlatıcam başvurdum. zaman alıcak biraz turknet bilenler bilir.

online eğitim basladı 23 mart itibariyle fakat 3 hafta üniversiteler tatil denmişti?

bilgisayarım 5/6 yıllık bilgisayar allaha emanet her an çöktü çökecek kaygısı ama yine çetin ceviz çıktı şerefsiz internetteki işlerimi görüyor sıkıntısız.

şimdi istanbuldaki eve kira aidat vereceğim mecbur yok ertelemeymiş bu ay vermeyin oğlum siz falan duymadım ben.

kirayı vs ailem karşılıyor e dükkanları kapandı işler sıfıra indi bu iş nasıl olacak ne kadar sürdürebileceğiz?

devlet desteği mi o da ne kanal istanbul projesine parayı versin onlar. aman yanlışlıkla halkına verirler falan sakın he.
  • yök'ün acele ettiği davranışlardan biridir. bir sürü soruna yol açabilecek bir olaydır. bundan sonra hangi öğrenciyi derse sokabilecekler çok merak ediyorum. nasıl olsa online olabiliyormuş diye kimse sabahın köründe okula gitmek istemeyecek. öğrencinin aidiyetini azaltacaklar. kendimizi almanya ve amerika mı sanıyoruz nedir.
  • ülkenin online eğitim için yeterli internet altyapısı var mı bu da düşünülmeli bence
  • uzaktan eğitim diyorsunuz da, kimi aile nin bırakın interneti, televizyonu yok.

o nasıl olucak???

ya ben böyle düşüncesizlik görmedim.

işte bu bile altyapı zihniyeti olmayanları kabak gibi ortaya çıkarıyor.

aferin size devam edin, siz önce halkın arasına ininde bi sorun bakalım televizyon ne alemde?
  • internet ve bilgisayar erişimi olmayan üniversite öğrencisi mi ? yav he he
  • uzaktan eğitime isyan edenleri gerçekten anlamıyorum. yok işte alternatifi. olağanüstü bu dönemde en az mağduriyet ancak bu şekilde sağlanabilir. çünkü uzaktan eğitimin alternatifi eğitimlerin durması okulların uzamasıydı.

fırsat eşitsizliği olayını da anlamıyorum. uzaktan eğitim için bilgisayar değil, telefon bile yeterli.

dersler kayıt olarak yükleniyor zaten canlı katılım zorunlu değil.

sınavlar online olduğu için zaten bütün internet elinin altında.

şu an üniversite öğrencisi olup da dersleri takip edemeyecek bir telefon ve internet bağlantısı olmayan biri varsa mağduriyetini belirtir belki bu kişilere okulu dondurma hakkı verilir.

gerçekten anlamıyorum belki eylülde bile okullar açılmayacakken herkes okulu uzatmak mı istiyor? keyfi olarak evlerde değiliz. bu sürede kendimizi geliştirmek için iyi bir fırsat var. üniversitelerin en kolay dönemi olacak ayrıca, kolay kolay sınıfta kalma da olmaz.

ancak istediğiniz okulunuzun uzamasıysa bilemiyorum tabi. çünü bunun bir alternatifi yok
  • "3 aylık internet bağlatıverin"
    iyi kardeş sen bana internetin parasını ver, bilgisayarını da 3 aylığına gönder bana.
    bilgisayarı olmayan, interneti olmayan, köyünde doğru dürüst telefonu bile çekmeyenlerin olduğu bir toplulukta uzaktan eğitim vermek faydalı değil geçiştirmenin başka bir boyutudur.
    sorunlardan bir başkası verimlilik. herkesin sistemi iyi olmamakla birlikte pek çok hoca notları atıp geçiyor. integrali kağıttan bakarak nasıl anlayabilirim lan ben? ha bir de uygulamalı eğitimler yaza aktarıldı, eyvallah da bizim programlama 1 dersini yaza falan aktarmadılar, hoca çatır çatır işliyor dersi sınıfın çoğunda bilgisayar olmamasına rağmen.
    bu virüse yakalanmış gençler/aileler olabilir.
    evde 1 bilgisayar fakat baba öğretmen 2 çocuğun biri lise öteki üniversite çağında olabilir, evden çalışılıyor olabilir, yani bilgisayara aynı anda birden çok kişinin ihtiyacı olabilir.
    bir de online sınav saçmalığı var ki, ona hiç girmek istemiyorum.
    bahar dönemini evde kapattık iyi tamam da bunun özel yurdunda kalanı var, eve çıkanı var, ikinci öğretim olup harç yatıranı var. onlar ne olacak?
    tabi bir de öğrencinin bozuk psikolojisi var. sanmıyorum ki ben hiçbir öğrenci ailesinin yanında bu kadar uzun süre psikolojisi bozulmadan kalabilsin.
    uzaktan eğitimi son derece saçma ve yetersiz bulmakla birlikte, okulları erteleselerdi daha mantıklı olurdu ve daha az itiraz gelirdi diye düşünüyorum.
    evde kalıp kafayı bozmaya devam
hesabın var mı? giriş yap