• sonunda 5.99 seviyesini görebildik.
  • teknik analizci arkadaşlar kadar konuya hakim değilim, onlar bu konuları benden çok daha iyi bilir ancak önümüz karanlık. kendimizi kandırmayalım dolar 50 kuruş düştü diye şahlanmayın. tarihlere de bi zahmet dikkat edin arkadaşlar.

merkez bankası haftalık para ve banka istatistiklerine bi bakın her hafta brüt 3 -3.5 civarında (altın rezervi ve döviz rezervi) azalıyor şu an altın rezervi 17,83 ve dolar rezervi 66,3. dolar rezervi daha geçen hafta brüt 68,9 idi.

arkadaşlar eylül ayındayız. 3. çeyrek bitiyor. siz rakamlarınızı dünyaya dolar cinsinden açıklıyorsunuz, dolar 6.5 iken mi ekonomik göstergelerin daha yüksek olur dolar 5.70 iken mi. az biraz düşünün genel konjonktürü takip edin.

28 eylül 2018 eylül ayının son iş günü, vioplar için son işlem günü, 3. çeyrek kapatılacak. doları ne kadar baskılarlarsa o kadar düşecek, ama unutmayın zembereğin yayını ne kadar kurarsanız o kadar yükseğe çıkar.

ekimde özel sektör dış borç ödemeleri var, enflasyon artış trendinde devam, kış geldi doğalgaz alımları artacak, brent petrol son 5 yılın en yükseğinde ve artıyor, bunların hepsi bize yansıyacak. evet düşsün, evet türkiye dünyanın en güçlü ülkesi olsun ama bunlar sadece temenniler ile olacak şeyler değil.

ekim ve kasım ayını iyi takip edin, seçim öncesi de dolar baskılandı geldiği nokta ortada. daha asgari ücrete zam yapılacak, bu da enflasyon arttırıcı olacak. hamlelerinizi akılcı yapın, birbirinizle dalaşmayı bırakın. sev sevme aynı ülkedeyiz, düşünce bi kesim diğerine sallıyor, artınca diğer kesim.
  • yurt dışına yerleşmek gibi bir planım vardı. mümkün olduğunca usd almaya çalışıyordum. biriktirdiğim paranın yarısını da korkudan tlde tutuyordum dolara kademeli geçmiştim.

bayram öncesi 5,75 düştükten sonra 6,00 civarlarında kafayı dinlemeye uzun tatile gittim, piyasaların açıldığı 2. haftada sabah saat 8:50 gibi geceden kalma baktım 6,01 çok hareket yok, lan ! dedim ''bir su döküp tekrar uyuyayım'' bir baktım 6,20 olmuş, akşam 6,15 elim usd satın almaya gitmedi. ertesi günler 6,30-6,40- erkan kilimci istifa etti 6,80 . vergi getirdiler 30 kuruş düştü sonra 6,60 seviyelerinde bir panik alımı yaptım, ertesi günlerde shortlama yaptılar 15 günde günlük faizle toparlayabileceğim bir zararla satış yaptım.

sonuçta tatilde 2 doz diazem çaktıran, cipralexe başlayan ilk insan ben oldum sanırım. şimdi tatilin tadını çıkaramadığım için aklıma sıçayım diyorum. tabi bu düşüşün kısa vadeli olduğunu biliyorum 1 haftada 2 tl devalüe olan yerde her bok olur.
  • uefa kararini fiyatlamis ;;))
  • beyler siz şaka mısınız? euro 2024 ne alaka? adamlar euro kullanıyor. siz dolar fiyatlandirıyorsunuz. ulan uhahahah. hadi diyelim fiyatlandı, euro 2024 6 yıl sonra olacak nasıl şimdiden etki ediyor? bu entrylerin ekran görüntüsünü çekmek lazım. mal mısınız oğlum siz?
  • bana bu tl deki değer kazancı , keriz silkeleme gibi geliyor. 1 ayda düşen kur , 1 günde çıkıyor bizim ülkede :((((
  • euro-dolar ve altın karşısında doların değer kazandığı, dolar endeksinin yükseldiği bir günde bile buralara çekildiyse, kısa vadede 5,80 sonrasında teknik olarak 5,50 yolculuğu başlayan kurdur. faizlerin % 27 olduğu bir dönemde zaten % 40 üzeri bir değerlenmiş doların tırmanmasını beklemek biraz riskli zaten. tabii bu her şeyin normal gitmesi halinde olacak senaryodur malum biz de her an her şey olabiliyor. yatırım tavsiyesi değildir.
  • abd'den gelen işsizlik maaşı başvurularındaki artış, almanya'dan gelen beklenenin üzerinde enflasyon ve berat albayrak'ın, merkez bankası'nın bağımsızlığını da faiz kararıyla kanıtladığını söylediği konuşması... ayrıca fed'in beklenen düzeyde bir faiz arttırımına gitmesi ve bu oranın da fiyatlanmış olması...

döviz kurunda olumluya giden ve pek hareketli olmayan bir süreç yaşamamızı sağlıyor.

dolar yükselecek, tüm ekonomik veriler bunu gösteriyor. enflasyon artacak, işsizlik artacak, turizm gelirlerinin de ortadan kalkmasıyla dolar yükselecek.

suriyeliler, döviz derken enflasyon ve işsizliğin aynı anda görüldüğü bir duraklama evresi yaşayacağız ve zaten bu durum da stagflasyon olarak adlandırılıyor.

ama şu başlıkta ekonomiden bir gram anlamayıp yarın 7, bugün 8 olmasını bekliyorum tarzı şeyler yazan avellerin ağlamalarını okumak da bir ayrı güzel
  • "dolar gördüğü yeri unutmaz diyenler nerde dedirten kurdur an itibariylae."

demiş herif. sanki 7'yi gördüğü tarih 3 sene öncesi amk. dur, daha 1.5 ay oldu. kısacık sürede o kadar (%75-80 civarı) şişen bir piyasa bırak kar satışı yapsın, bırak tekrar dibi bulmaya çalışsın biraz.

ekonominin iyi gideceğine dair en ufak bir emare yok, piyasaya güven veren bir tutum yerine rte kalkmış hala merkez bankasını tehdit eder tarza açıklamalar yapıyor. faiz artışı öncesi sırf merkezin bağımsızlığını ispatlamak için tiyatro çevirdiler, şimdi de "bağımsız dedik ama burada son sözü ben söylerim" havasını kaybetmek istemiyor.

çok yüksek ihtimalle rahip brunson'ı 12 ekim'de serbest bırakacaklar ve biz yine "bakın, yargı bağımsız işte" diyecek, bir yandan da tükürdüğümüzü yalamış durumuna düşmeden rahip krizini -güya- çözmüş olacağız. siyasetin özeti şu son iki paragrafta gizli resmen.

şu an sadece uygun zemin aranıyor. 5,99 / 5,94 / 5,82 / 5,69... artık buralardan birinde karar kılınacak ve dip kabul edilecek. rahibin abd'ye gönderilmesine yönelik beklentiler şu an doların düşmesini tetikliyor. smart money de bu trendi usulca seyrediyor. onlar yukarıda saydığım seviyelerden kimsenin ruhu duymadan alımlarını yapacaklar zaten azar azar, belki de çoktan başladılar kademeli girmeye. sonra da patlatacaklar çünkü ortam çok müsait.

piyasa yakın zamanda -gerekli önlemler alınmazsa, - yine belirgin yukarı hareketler yapacak. 2019'da dolar 9'a yakınsadığında, euro 10'u geçtiğinde de fanatik herifler böyle mal mal konuşuyor olur benden söylemesi. yani dolar 9'u görecek, bu salaklar da 8'e düşünce "ne oldu amk bak işte düşüyor" diyecekler muhtemelen.

sonuç olarak bu tipleri iyi tanıyın arkadaşlar. bunlar götüne 20cm babafingo girdikten sonra "oh, 3 santimi çıktı bak rahatladım" diyecek tıynette adamlar. bunların sözüne gülüp geçin. ülkenin şartlarını iyi tanıyın, geleceğe aptalca bir umutla bakmak yerine sanki başka bir ülkeden bahsediyor gibi yapın ve çıplak gerçeklerle yüzleşin.
  • 6 altina duser de 5,75 civarinda azicik takilirsa arabayi satar , dolar alir dolmusla gezerim.bundan daha iyi alim firsati olamaz.
    arabam satiliktir. ilgilenenler yesillendirsin
hesabın var mı? giriş yap