• sabah sabah üzdü ama;

generalleri falan öldü hâlâ bekliyorlar. tek adam ve diktatörlük ile yönetilen bir ülke gösterin bana savaşa girip kazanmış. işleri güçleri dış politika da "r" yapıp, iç tarafta kazanmış gibi göstermek.

çünkü ülkenin savaş kaynaklarının çoğu, kendini ayakta tutması gereken medya, mafya ve küçük terör gruplarına hibe edilmiştir ve elde avuçta pek bir şey yoktur. azerbaycan da mavi olanı işte. iç politikada biz gardaşız edebiyatı yapıp çomarların gazını almaya benzemez. elin ermenisi bile gelir tokadı yapıştırır.

edit: arkadaş şurada özetlemiş olayı #113549095

edit 2: arkadaşlar dokuz yıldır çaylaklara mesaj alımını kapatmayan ben bugün itibariyle kapattım. iyileri tenzih ederek yazıyorum ama hepsi mi hakaret eder :) biri hakaret etmiş, "bak seni savcılığa veririm uğraşırsın" diyorum, "ver ben zaten avukatım" diyor. ülkenin okumuşu bile bunu yapabiliyor. arabalar hakkında soru soran çaylak kardeşlerimden özür diliyorum.
  • duyuru 2

gelen ilk 3 mesaj üzerine
    #113585721 bu entry'de derlemeye devam etme kararı aldim.

duyuru

takip eden arkadaşlar. bugün bu başlıktan devam mı edelim, yoksa yeni başlık mı açayım istersiniz?

güncelleme 7.58

ve beklenen haber. yunanistan tüm gücüyle ermenistan'ı destekleyeceğini ve yardim edeceğini duyurdu.

abd sulh çağrısı yaptı.

uyku öncesi son güncelleme

bugün gelişmeleri bana güvenip buradan takip eden herkese teşekkürleri borç bilirim. elimden geldiğince objektif ve doğru bilgi vermeye çalıştım. entry'nin uzunluğu ve mobilden yazdığım düşünülünce ufak tefek yazım yanlışları olduysa affınıza sığınıyorum.

savaş kötü bir şey evet. ama devletler kendi çıkarlarını korumak ve güvenliklerini sağlamakla yükümlüdürler. azerbaycan, uluslararası örgütlerce tanınan topraklarını almak ve devam eden tehditlere son vermek için bu operasyonu yapmak zorunda kalmıştır. olayı realist perspektiften değerlendirirseniz azerbeycan'ın haklı olduğunu anlarsınız. biraz kenneth waltz biraz morhenthau tavsiye ediyorum hepinize.

iyi geceler dilerim.

güncelleme 01.05

ermenistan başbakanı türkiye'ye karşı fransa'dan yardım istedi. ermenistan destek almak için olayı türkiye işgali gibi gösteriyor. macron bu fırsatı tepmez.

güncelleme 01.03

azerbaycan'ın suriyeli örgütleri kullandığı safsatadır. bunu daha önce demiştim. konuyla ilgili uzman görüşü:
    link

güncelleme 00.48

azerbaycan özel kuvvetleri ermeni hava indirme tabur komutanı yarbay lernik babayan'ı sızma operasyonu sonucu öldürdü.

guncelleme 28 eylül 2020 00.32

azerbaycan ordusu 500'den fazla ermeni askerin öldüğünü, 22 tankin imha edildiğini 15 hss'nin ve cok sayıda insansiz hava aracının yok edildiğini duyurdu.

ermenistan'ın paniği doğrular nitelikte.

önemli güncelleme 23.55

ne yazık ki rusya iran üzerinden ermenistan'a ağır silah konvoyları soktu.

twitter linki

güncelleme 23.41

aliyev 30 yıllık işgalin son bulacağını söylüyor. arkadaşlar bazı can sıkıcı görüntüler var doğru. ben de paylaştım. fakat savaş bu iki taraf da kayıp verebiliyor. azerbaycan mekanize birlikleri fena çuvallasa da oyun değiştirici siha'lar var ortada. su an operasyon devam ediyor.

güncelleme 23.28

chp: "ne yazik ki türkiye'nin dahil olduğu doğru". kaynak için: #113571810

üzücü güncelleme 23.23

ermenistan'ın eline geçen zırhlılar
    üzücü güncelleme 23.20
    kazakistan resmi kanalları kremlin ağızı ile azerbaycan ilerleyişinin durması için bildiri yayınladı.

güncelleme 23.11

birleşmiş milletler ve abd'den beklenen sesler gelmeye başladı. iki tarafa da sükunet ve barış çağrısında bulunuldu.

güncelleme 23.02

ermenistan türkiye'nin ermenistan'ı işgal edeceği safsatasını yaymaya başladı.

tüm hatlarda ermeni savunması büyük ölçüde yarıldı. kayıplar vermiş olsa da ve tahminimden yavaş sürüyor olsa da ilerleyiş devam ediyor.

cok önemli güncelleme 22.22

türkiye'nin aktif katılımı ile ilgili kanit olduğu iddia edilen bilgiler paylaşıldı. türkçe olarak ilk defa bu entry'de.

kaynak

güncelleme 22.16

kullandigim bilgiler ya resmi kanal açıklamaları, ya birincil kaynaklar ya da sentezdir. sentez kısmında dezenformasyona sebep olmamak için teyit edemediğim bilgileri belirtiyorum. geri donusleriniz motive ediciydi gün boyunca.

kim kardashian ve serj gibi ermeni diyasporasının ünlü isimleri propaganda yapmaya başladı.

güncelleme 22.12

azerbaycan ilerleyişi sürüyorken bir hatırlatma yapmak istedim. bu insanlar bu topraklardan sovyetler tarafindan sürüldüler. öldüler, çıplak ayaklarıyla yürüdüler. şimdi postallarla geri dönüyorlar birleşmiş milletlerin azerbaycan toprağı kabul ettiği memleketlerine.

güncelleme 22.03

ermenistan'ın aihm'e başvurusu ile ilgili paylastigim duyumum teyit edildi.

güncelleme 22.00

azerbaycan tüm karabağ hattında taaruz başlattı. ilerleyiş daha geniş bir hatta devam ediyor.

güncelleme 21.45

ermenistan yetkilileri kaçmadık stratejik geri çekilme yaptık diyor. yani kovulmadilar tabi istifa ettiler.

ısrarla f16 gönderdiğimizi iddia ediyorlar fakat ben sihalari teyit edebildim.

azerbaycan kaynakları müjdelere hazır olun mesajları veriyor.

çok önemli gelişme 21.37

ermenistan aihm'e başvurmaya hazırlanıyor. türkiye'nin saldırıya katıldığı iddiaları var.

ağlamaya başladılar.

karabağ azerbaycanlilari artik mülteci değiliz diye paylaşımlar yapıyor.

önemli güncelleme 21.32

ukrayna azerbaycan bizim müttefikimiz açıklamasını yaptı. desteği çok net. ermenistan ile uçuşları askıya aldı. net bir mesaj. umarım bu rusya'yi provoke etmez.

güncelleme 21.12

azerbaycan tekrardan ilerleyişe başladı. fuzuli mevkiinde basi mustahkem bölgeler gece operasyonu ile ele geçirildi.

cok önemli gelişme 21.00

ermenistan azarbaycan kayıplarını açıkladı. tam olarak doğru olduğunu düşünmüyorum ama ben bile en az 15 azerbaycan zirhlisinin patlatisini icim acıyarak seyrettim bugün.
    ermeni kaynak

güncelleme 21.00

izlediğim videolar korkunç bir hal almaya başladı. azerbaycan'ın strateji değiştirmesi gerekiyor. tankları keklik gibi avlanıyor. değişen savaş doktrininde tankların nasil yanlış kullanıldığının somut örneği resmen azerbaycan.

arkadaşlar önemli gelişmeler oldukça devam edeceğim. aşağı doğru takip zorlaştı. isterseniz yukarı doğru editleyebilirim sonrakileri.

edit: ilgi ve mesajlar için çok teşekkür ederim arkadaşlar. elimden geldiğince guncellemeye devam edeceğim. özellikle azerbaycanlı arkadaşlardan cok mesaj alıyorum. merak etmesinler bu sefer havadisler iyi.

13 sayfa entry okudum faydalı tek tük bilgi gördüm. sabahtan beri haberleri takip ediyorum ufak bir derleme yapayım.

ön edit: biz yine kınamışız* bbc haber linki

1-dün türk ve azerbaycan kaynaklarında ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiği verildi.
    2- bu ihlalde 1 azerbaycanlı asker hayatını kaybetti.
    3-azerbaycan geniş bir cephede karşılık verdi.
    4- ermenistan 3 azerbaycan tankının vurulma görüntülerini servis etti.
    5- azerbaycan seferberlik ilan etti. şehirlerde siren sesi var.
    6-türkiye ermenistan'i kınadı.
    7-ermenistan savunma bakanı üniforma giyerek kamera önüne geçti ve "savaş istiyorlarsa alacaklar" dedi.
    8-catismalar sürüyor ama ozellikle servis edilen videolarda görülüyor ki azerbaycan ordusu tank kayıpları yaşıyor.
    9-arap sosyal medya kullanıcıları genel olarak azerbaycan'ı suçluyor.

yorum: ermenistan rusya'dan izinsiz tuvalete bile gidemez. azerbaycan ordusunun her seferinde bu kadar zaiyat vermesi de ciddi bir istihbarat zafiyeti ürünü gibi gözüküyor.

güncelleme 1

clash reports gibi kaynaklar cok sayıda ermeni hava savunma sisteminin imha edildiğini iddia ediyor.

ermeni diyasporası propaganda için yoğun mesai harcıyor.

gözlemlediğim kadarıyla başarılı da oluyorlar.

güncelleme 2

aliyev ilk açıklamayı yaptı. açıklama çok tanıdık geldi bana. kınama var. gerekeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz var. bu şekilde olmaz ama ya fiili olarak savaş devam ediyor, ermeniler basına şov yapıyor. bu açıklama çok cılız kaldı.

güncelleme 3

ermenistan sağlam diplomasi yapıyor, lobiciler çalışıyor. genel algı azerbaycan'ın turkiye destekli islamcı paralı askerleri kullandığı yönünde. rusya'nın ermenistan'a desteğini ve abd rusya rekabetini bile aşıyorlar bu sağlam diplomasiyle.

bizde de yenişafak gibi bazi paçavralarda muhteşem derin analizler paylasiliyor su an. mesela "erivan'a yanlışlıkla füze düşmesinin tam zamanı!". bu adam gazeteci bir de.

güncelleme 4

azerbaycan yetkilileri, ermenistan'in ilk saldırısında vurulan sivil binaları ve sivilleri içeren fotografları servis etti.

jerusalem post gazetesi, israil azerbyacan ilişkilerine rağmen türkiye'ye karşı da suçlayıcı ibareler olan bir yazı paylaştı.

özellikle reuters olayı ermenistan lehine yanlı olarak sunuyor.

güncelleme 5

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, rusya dışişleri bakanı sergey lavrov ile telefonda görüştü. konu ele alındı fakat henüz resmi bir açıklama yok.

güncelleme 6

türkiye'deki resmi kanallar kınama cezasının üzerine lanetleme cezasını da eklemiş. cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, ermenistan'ın azerbaycan topraklarına gerçekleştirdiği alçakça saldırıyı lanetlediğini bildirdi.

abd vatandaşlarına ermenistan sınırına gitmemeyi tavsiye ettiği bir yazi yayınladı. ateselere de güvenlik tedbirleri sunuldu.

önemli güncelleme

israil'e yakin kaynaklar ermenistan'ın düşürdüğünü iddia ettiği insansız hava uçaklarının kamikaze drone'ları olduğunu öne sürdü. israil yapımı olduğu icin drone'lar üzerlerine alındılar heralde *

güncelleme 7

ermenistan birlikleri özellikle fizuli bölgesinden geri çekiliyor. klasik sovyet taktiği gibi geldi. iceride çatışmaya zorluyorlar.

bu arada lavrov ermenistan ile bir telefon görüşmesi yapmış. ermenistan'ı desteklediği biliniyor.

vurulan azerbaycan tankları

güncelleme 8

ukrayna, azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü ve eylemlerini destekledigini açıkladı. bölgede ukrayna, türkiye azerbaycan ve ermenistan, rusya karşı karşıya.

guncelleme saat 13.55

azerbaycan bir bazi toprakların işgalden kurtulduğunu duyurdu. azeri ilerleyisi sürüyor.

düşen drone'larin kamikaze drone oldukları farklı kaynaklardan teyit edildi.

güncelleme 14.00
    linkteki site bu entry'i esas alarak güncelleme yapmaya başlamış. sinirlenmedim gurur duydum. yazdıklarım zaten bilgilendirme amaçlı.
    bahsedilen site

güncelleme 14.05

azerbaycanlı arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre her iki tarafta da yoğun kayıplar varmış. ermenistan'ın gecen seferki gibi sağlayacağına eminim.

önemli güncelleme 14.07

aliyev zafer konuşması yapıyor. birçok bölgenin işgalden kurtarıldığını belirtti.

güncelleme 14.10

su ana kadar 7 köy azerbaycan kontrolüne geçti. azerbaycan savunma bakanına göre, ermenistan savunma hattı kırıldı.

güncelleme 14.14

ele geçirilen bölgeleri haritada incelemek için link: ele geçirilen bölgeler

güncelleme 14.15

azerbaycanlı kaynaklar ermenistan'ın helikopter vurma iddialarını doğruladı. düşen helikopterdeki mürettebat hayatta.

güncelleme 14.20

ermeni kaynaklar azerbaycan ilerleyişinin olmadığını, bunun aliyev'in propagandası olduğunu iddia ediyor. lavrov'un telefon görüşmelerinin içeriği sırrını koruyor.

cumhurbaşkanı, türkiye'nin her koşulda azerbeycan'ın yanında olduğunu belirtti.

güncelleme 14.25

gelen mesajlar için teşekkür ederim.

azerbaycan savunma bakanlığı ermeni birliklerinin "kaçtığını" duyurdu.
    rusya ve iran'ın ermenistan'a desteği açık. abd ve israil ile arayı bozmamış olsak tehdit dengesine ulaşmak daha kolay olurdu. su anki durumda türkiye balance of threat kavramini bile bilmeyenlerce sürükleniyor.

güncelleme 14.30

ermeni kaynaklar: azerbaycan'ın sosyal medyayı yasaklama sebebi halkın kayıpları görmesini engellemek istemedi. bu kaynaklara göre azerbaycan ordusu ağır kayıplar verdi. propaganda savaşı sosyal medyada sürüyor. azerbaycan sosyal medyayı kisitlayarak bu konuda geri planda kalıyor.

güncelleme 14.35

azerbaycan meclisi olağanüstü toplanıyor. azeebaycan kaynakları türk ordusunun davet edilebileceğini vurguluyor.

iranlı haber kaynakları, azerbaycan'i kınayan haberler paylaşıyor.

önemli güncelleme 14.40

azerbaycan yetkilileri ermeni hss'lerin vurulma anını paylaştı. iddialara göre bayraktar ile vurulmuş.

vurulma anı

güncelleme 14.45

ermeni kaynaklar insansiz hava uçaklarını türk askerlerin yönettiğini iddia ediyor.

güncelleme 14.57

azerbaycan'ın geniş çaplı bir siha operasyonu başlattığı iddia ediliyor. hss sistemi tahrip edilmiş ermenistan bu konuda kırılgan şu an.

güncelleme 15.15.

6 bayraktarin azerbaycan operasyonlarinda kullanıldığı iddia ediliyor.

ermeniler 10 kaybımız var dedi. saka gibi.

israil ve türk ekiplamlari ile rus ekipmanları arasında azerbaycan ve ermenistan üzerinde test gerçekleşiyor.

ayrıca uzmanlar iki ulke arasında daha büyük çaplı bir savaşın cikma ihtimalinden bahsediyor.

güncelleme 15.25

bir koy daha azerbaycan tarafından ele geçirildi.

güncelleme 15.31

ermenistan hakim tepelere doğru çekilmeye devam ediyor. sihalar ile çözülebilecek bir engel.

önemli güncelleme 15.37

azerbaycan karabağ bölgesindeki ermeni kuvvetlere silah birakma çağırısı yaptı.

güncelleme

özellikle fizuli cephesinde azerbaycan ilerleyişi başarıyla devam ediyor.

güncelleme

gelen bilgilere göre bir ermeni birliği tamamen kuşatılmış durumda. azerbaycan kuvvetleri teslim olma çağırısı yapıyor.

önemli güncelleme

ermenistan başbakanı uluslararası toplumu mudahele etmeye çağırdı. bu zor durumda olduklarını gösteriyor. azerbaycanı değil türkiye'yi daha cok hedef gösterdi.

15.55

azerbaycan teslim olan ermeni askerlere güvenli geçiş sağlayacağını duyurdu.

guncelleme 15.57

kuşatma altında olan ermeni kislasi ağdere kışlası. azerbaycan güvenli bir şekilde teslim olma hakkı verdiğini bir kez daha duyurdu.

önemli güncelleme 16.00

ermenistan ordusu cok sayıda rus cok namlulu roketatar fuzesi sevk ediyor bölgeye. rusların desteği endişe verici.

güncelleme 16:01 -

mhp genel başkanı devlet bahçeliden açıklama
    yegane gayesi türk düşmanlığı olan ermenistan’ın ve kiralık silahlı unsurlarının türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur. kaynak

güncelleme 16.41

ermenistan başbakanı azerbaycan'ın eylemlerinin savaş ilanı anlamına geldiğini söyledi ama bunu derken ermenistan değil ermeni halkı dedi. 10un üzerinde sivilin hayatını kaybettiğini iddia ediyorlar. klasik sivilleri öldürüyorlar propagandası.

guncelleme 16.50

alınan bilgilere göre azerbaycan özel kuvvetleri murov dağını komple temizledi.

ayni zamanda karabaga dogru yola cikan bir ermeni konvoyu sihalar ve uçaklarla imha edildi.

güncelleme 16 .52

karabağ'daki ermeni savunma hatti büyük ölçüde yarıldı. murov dağının da ele geçirilmesi büyük avantaj sağladı.

güncelleme 17.07

ve beklenen oldu. azerbaycan savaş hali ilan etti. azerbaycan hava kuvvetleri ermenistan'ın içlerine doğru hava saldırıları başlattı. erivan'ın vurulduğu haberleri var fakat teyit edemedim.

endişeli güncelleme 17.10

rus savas uçakları idlib'deki uslerimizde alcak ucus gerçekleştirmeye başladı.

guncelleme 17.15

azerbaycan savas uçakları karabağ'ın başkenti hankenti'deki askeri mevzilere yoğun saldırı başlattı.

güncelleme 17.50

bir yemek yedim 10 tane mesaj gelmiş alemsiniz arkadaşlar ahaha.

ukrayna barış görüşmesi çağrısında bulundu.

ermenistan acil kan cagrisinda bulundu. ağır yaralıları çok.

güncelleme 17.52

azerbaycan sıkı yönetim ilan etti. bazi illerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

güncelleme 17.54

bazı sözlük yazarlarının iddia ettiği gibi olayları azerbaycan başlatmadi. son olaylardan beri ermenistan sürekli ateskes ihlali yaptı. bir yerde bardak taştı ve azerbaycan harekete geçti.

su an türkiye'ye ait sihalar ermenistan sınırında uçuyor.

güncelleme 17.57

hdp barış çağrısı yaptı. neden hep bize hep bize. bi pkk'ya da yapsalar keske.

güncelleme 18.00

ermenistan başbakanı twitter'da "torkoyo nodon korosoyor yoo" diye ağlıyor.

bazi arkadaşlar kktc'nin taninma sorunundan falan bahsetmiş. kardes ülke goygoyunu bırakıp uluslararasi ilişkiler alanında uzmanlığı olan biri olarak açık yüreklilikle söyleyebilirim ki azerbaycan'ın eylemleri meşru ve haklıdır.

güncelleme 18.07

twitter kaynaklari ermenilerin sehirleri boşaltma hazırlığı duyurusu verdiğini iddia ediyor.

güncelleme 18.12

yeni videolar geliyor. ermeniler zırhlı araçlarını bırakıp kaçıyorlar. twitter linki

güncelleme 18.15

resmi sokağa çıkma yasağı yazısı:

"bakü, gence, sumgayit, yevlakh, mingachevir, naftalan, abşeron, cabrayil, fuzuli, ağcabadi, beylagan, ağdam, berde, tatar, goranboy, göygöl, taşkasan, gedebey, tovuz, şamkir, gazakh, ağstafa bölgelerinde sıkıyönetim sırasında sabah 21:00 - 06: 00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. sokağa çıkma yasağının uygulandığı alanlarda özel izin ve kimlik belgeleri olmaksızın sokakta ve diğer halka açık yerlerde bulunmak yasaktır."

güncelleme 18.25

ermenistan abisine ağlamaya başladı. putin'den yardım istediler. rusya'nin reaksiyonu merak konusu.

16 askerimiz öldü dediler fakat tahmin edersiniz ki gerçeği yansitmiyor.

güncelleme 18.27

murat tepe tamamen ermenilerden alındı. bu şekilde bir stratejik nokta daha ele gecirildi. azerbaycan icin amaç rusya müdahale edene kadar olabildiğince hızlı ilerlemek ve masaya güçlü oturmak olmalı.

güncelleme 18.31

azerbaycan savaş halinin 24 saat süreceği bildirildi.

güncelleme 18.38

kamikaze ihalar s300 imha etmiş söylentilere göre. teyit edemedim.

güncelleme 18.45

ermenilerin videosu

ermenistan da video yayınlıyor. bu bir örnek. azerbaycan kayıpları da izlediğim kadarıyla az değil.

güncelleme 18.47

azerbaycan tarafında da ciddi kayıpların olduğunu teyit ettim. savas iki taraflı illa ki olacak.

s300 konusunda yazdığım duyumumu twitter adresleri de paylaşmaya başladı.

güncelleme 18.51

türkiye bazi kaynaklara göre koral göndermiş ve koral aktif olarak kullanılıyormus.

guncelleme 18.55

azerbaycan: eğer direniş olursa elinde silah olan herkes hedeftir!

guncelleme 19.04

pakistan resmi açıklama ile azerbaycan'in yanında olduğunu duyurdu.

güncelleme 19.07

bazı analistler rusya'nin geciken reaksiyonunun ermenistan başbakanına bir göz dağı olduğunu öne sürüyor.

güncelleme 19.12

arkadaşlar yoruldum bugünlük cok önemli bir gelisme olmadikca dinleneceğim. son olarak iran barış görüşmesi icin baski yapmaya basladi bunu bildiriyorum. ilginiz için tekrardan teşekkür ederim.

önemli güncelleme 19.44

putin ermenistan'a yardim konusunda ağırdan aliyor. söylentiler ermenistan'in yalnız kaldığı yönünde ama teyit edemedim.

ermenistan'ın çoğu kentinde karartma başladı. ermeni diyasporası abd'de kamuoyunu konsolide ediyor. umarım karşılık verilir sosyal medyada.

phrenicus nickli yazar su floodu yolladı. bazi videolar var ne yazik ki bazıları üzücü.
    flood

cok önemli gelişme 20.00

israil azerbaycan'a doğrudan silah yardımı gönderiyor. bir kez daha israil ile iyi ilişki kurmanın önemi gözler önüne serildi. israil babasının hayrına yapmıyor olsa da en azından azerbaycan türkiye gibi küstürmedi israil'i. bakın kimse sert bir şekilde kınamıyor bile azerbaycan'ı. dış politikada milli menfaatin farklılıklarin önüne geçtiğinin kanıtı adeta.

önemli güncellemeler 20.53

ermeni silah deposunun vurulma anı

kuşatılan bir ermeni garnizonunun teslim olduğu söylentileri var. a haber'i kaynak olarak koymak istemedim ama a haber de son dakika olarak geçti.

güncellemeler yukarı doğru devam edecektir. takipçiler bu şekilde istedi.
  • üst edit: 28 eylül'de bakü'ye geldim ve bugüne kadarki durumları yazıyorum. geldikten 1 gün sonra 20 senelik arkadaşımı da cepheye gönderdiler, zor bir duygu gerçekten. halk olarak herkes tek yürek olmuş durumda. 26 senelik hayatımda hiçbir zaman kendi milletimi bu kadar kenetlenmiş görmedim. cepheye çağrılanlar ya da gönüllü gidenler sanki savaşa değil de düğüne gidiyorlar. dehşet bir motivasyon var. devletin askere yeterince imkan sağlamasına karşın hergün onlarca araba yiyecek - içecek, kişisel bakım ürünleri, sıcak tutacak kıyafetler ve sigara gidiyor cepheye. dün stratejik açıdan çok önemli bir notka olan madagiz temizlendi. akşam her yerde millet pencere balkonlarda ıslık çalıp alkışlıyordu. kısacası moral motivasyon olarak herkes çok iyi. ermeni tarafı ise bugün, 3 ekim itibariyle azerbaycan'ın ikinci büyük şehri olan gence'yi vurdular. sözde askeri havalimanını vurduk deseler de sivillerin yaşadığı alanlar hedef alındı. gence zaten kendi memleketim, dayımlar da orada yaşıyorlar. birinci elden olanları takip ediyoruz kısacası. bu arada tek gence değil, karabağ bölgesinde olmayan bir çok noktayı vuruyorlar. ve şerefsizler bu noktaları karabağ'dan değil, ermenistan'dan vuruyorlar ki biz cevap verelim ve ermenistan sınırlarını vurduğumuz için yaygara çıkarıp uluslararası güçleri, en esas da rusya'yı olaya dahil edebilsinler. ama yemezler.

azerbaycan'lı bir yazar olarak bu konu hakkında birkaç bir şey de ben yazayım. kendimi bildim bileli tüm ana haber bültenlerimiz şöyle başlar "bugün ermenistan cephe bölgesinde ateşkesi x kere bozdu, cevap ateşiyle karşı taraf susturuldu, kayıp yok. şimdi günün esas başlıkları...". hep bu şekilde başladı. artık bu herkes için hayatın sıradan bir haberiydi. işin bu raddeye gelmesinde bizim ülkemizin yetkililerinin de büyük hataları var. tabi durum sadece bizim elimizde olan bir şey de değil. işin içinde"büyük birader"ler var ve siyasi oyunda ağır basan, dengeleri yönetiyor. ki bu işteki en büyük pay sahibi de rusya. zaten rusya olmasaydı 90'ların ilk yarısında ermenistan'ın böyle bir şeye kalkışmak için ne yeterli cesareti ne de maddi imkanı vardı. gerçi hala daha yok.

94'teki ateşkesten sonra azerbaycan topraklarının işgal altında tutulmasına mecbur bırakıldı ve o gün bugündür çeşitli uluslararası delegelerin aracılığıyla bu sorun barış yoluyla çözülmeye çalışılıyor fakat hepsi hikaye. hiçbir somut adım yok. bm'nin daha savaş aktif devam ederken almış olduğu kararlar ile işgal bölgeleri kayıtsız şartsız boşaltılmalı dendi lakin o da öyle havada kaldı. uluslararası kanunların çerçevesinde hiçbir mantıklı açıklaması olmamasına karşın hep "ya tamam savaşmayın, şu işe bir bakalım" dendi, dendi ve dendi. hala daha deniyor. ama artık yetti.

kendi bireysel düşüncem tabii ki keşke hiç bunlar yaşanmasaydı yönünde. bana en çok koyan şey ise globalleşen dünyanın gelişmiş ülkelerinin öncelikleri ile bizim gibi ülkelerin önceliklerinin arasında ne kadar büyük bir uçurum olduğunu görmek. 2020 senesindeyiz! musk uzaya gönderdiği roketleri geri getiriyor, yapay zeka ile ortak bir ağ üzerinde birbiri ile haberleşen otonom araçların tasarım planları havalarda uçuşuyor v.s. v.s. ama biz hala canlı kanlı insanlarımız ile savaşa giriyoruz.

ayrıca şu da var: tarihte sorun yaşadığımız komşu ülkelere karşı düşmanca duygular besleyerek büyütüldük. belki de bu egoyu bir kenara koyup kucaklaşsak sorun kalmayacak. bu fikrimin altı da boş değil, biliyorum. ben ilkokulu türk okulunda okudum bakü'de. kendi tarihimden önce türkiye tarihini, resulzade'den önce atatürk'ü öğrendim. üniversite'yi de kocaeli'nde okudum ve 8 senedir türkiye'de yaşıyorum. bu bilgileri vermemin sebebi, türkiye'ye ve kültürüne çok iyi hakim olduğumu anlamanız için. devamında bu önem teşkil edecek. tüm bu birikimin ışığında bizim ermenilere karşı olan duygularımıza benzer duyguları buradaki türklerin yunanlılara karşı beslediğini de gördüm. fakat ince çizgi şurası, bu duyguları besleyenler genelde eğitimisiz insanlar. sonra zaman geçti ben atina'ya çalışmaya gittim. yer yer azerbaycan'lı, dolayısı ile türk olduğumu öğrenen birkaç yunandan da aynı nefret tepkisini gördüm fakat yine bu insanlar eğitimsiz insanlardı. bu insanların varlığı gibi yunan kız arkadaşım da vardı, etle tırnak gibi olduğum birkaç yunan arkadaşım da. aynı şekilde öncesinde üniversite dönemlerinde tanıştığım fransızlar mesela. sıradan insanların umurlarında değil devlet politikaları. ben de "onlara ermenileri destekleyen ülkenin vatandaşları" gözü ile bakmadım hiç. çok da güzel arkadaşlıklarım oldu. demem o ki bunları artık aşıp büyük resmi görmemiz lazım. hepimiz insanız, hepimiz biyolojik birer varlığız. ben kendim bile azerbaycan'ın ermenistan sınırna 400 km uzaklıktakı gence şehrinde değil de 400 km ötesinde ermenistan'ın bir şehrinde doğmuş olsaydım şu an azerbaycan'lılara mı nefret kusacaktım?

ve ayrıca komşu ülkeler olarak tüm dünya ülkeleri aşağı yukarı aynı kültürlere sahip. hatta dilde bile böyle. mesela yunanca çalışırken şöyle bir kelime çıkmıştı karşıma: anikhtiri. kelimeyi arattığımda türbüşon çıktı resimlerde. noldu, beyniniz anikhtiri - anahtar - türbüşon arasındaki ortak bağlantının açmak fiiline işaret ettiğini algıladı mı? ki zibilyon tane böyle örnek veririm. aynıyız. japonundan meksikalısına kadar aynıyız. sadece zamanında özellikle de dinlerin etkisiyle kültürel gruplar şeklinde izole olmuşuz ama artık bunları aşmış olmanın zamanı gelmedi mi?

ama benim düşüncelerim yıllardır süre gelen tarihi ve insanoğlunun aç gözlüğü sonucunda geldiği noktayı değiştirmeyecek. o yüzden yaşanan olayda zararın neresinden dönsek kar. artık ok yaydan çıktı. kimseyi dinlemeden bu işi bitirmek lazım. ki uluslararası arenada kendi sınırları içinde operasyon yapıyor şu an ülkem. bunun için zaten kimseye eyvallahımız olmamalı.

edit: bugün sabah uyandığımdan beri aileme internet aracılığı ile ulaşamadım, ülkedeki tüm sosyal medyaya kısıtlama getirdiler ki bence çok da iyi yaptılar. öbür türlü bilgi kirliliğinin önüne geçmek imkansız ve her kafadan bir ses çıkıyor. ayrıca yarından itibaren 21 - 6 arası sokağa çıkma yasağı geldi. bu kararı ise pek mantıklı bulmadım. daha bugün başladı operasyonlar, ortada pek ciddi bir durum yok, panik havası olabilir insanlarda ama bir yönden de olası bir iç karışıklığı şimdiden kontrol altında tutmak için yapılan bir karardır diye ele almaya çalışıyorum. yine de bizim hükümet de yıllardır o kadar içine ettiler ki ülkenin, şahsım adına bir güven alamıyorum kendilerinden. o yüzden aldıkları hiçbir kararı sorgulamadan "evet, vardır bir bildikleri" diyemiyorum.

edit2: çok güzel destek mesajları ile doldu taştı mesaj kutum. iyi ki varsınız, hepinize teşekkür ediyorum :) ailemi benden daha çok merak eden insanlar bile var. herkes gayet iyi durumda. zaten ben de salı günü birkaç haftalık gidiyorum. böyle bir durumda ailemin, arkadaşlarımın yanında olacak olmam her açıdan rahatlatıyor beni. ara ara önemli gelişmeleri birinci ağızdan bu entry'de editleyerek paylaşırım. isteyenler takip edebilirler
  • selam herkese sadece sunu soylemek istiyorum bir anadolu ve istanbul ermenisi olarak.

turkiye (anadolu) ermenilerinin ne ermenistan politiklari ne de rusya ile alakasi yoktur. genc ve orta yasli kesim ermenistani desteklemez, bazilari ise anavatan olarak kesinlikle gormez.

okudugum bazi entryler gercekten kirici ve uzucu duruyor benim tarafimda. lutfen kufurlerinize bizleri katmayin, tesekkurler.
    -----------
    edit - sag duyulu davranip mesaj atan herkese cok tesekkur ederim.
    bizim topragimiz ve vatanimiz turkiye cumhuriyeti topragidir. bizim ne daglarla nede dagda isimiz olmaz. her zaman ataturk ve bati ilkeleri ile kendimizi yogurmaya ve bu vatanda birlik olup yasamaya calisiyoruz. zamaninda yasanmis ve tarihe leke surmus olaylar maalesef var, bu topraklarin 2. kez 6-7 eylul gibi bir gunu gormemesini diliyorum.
  • devam eden saldırı. ama sözlük entrilerine baktığımızda suçlanan taraf azerbaycan. bu ülkedeki ermeni lobisi hem erivan hem de abd'de bulunan lobiden daha güçlü yemin ederim. saldırıya maruz kalan azerbaycan ama suçlanan yine azerbaycan.
  • önce bir aliyev gitsin de sonra azerbaycan için bir şeyler yaparız. bu haliyle yardım azerbaycan'a değil aliyev'in tahtını kurtarmaya yarar. kimse merak etmesin azerbaycan'a bir şey olmaz.

mk ne güzel dünya. sen gel ülkeyi babanın çiftliği gibi yönet, karını yardımcın yap, bilime eğitime yatırım yapma, ülke sikinde olmasın, vatandaş sikinde olmasın, geri ideolojini dayatmaktan başka bir şey yapma, savaş çıkınca da gariban gitsin cephede ölsün. itiraz edince de vatan haini de. önce sen gideceksin ki azerbaycan düze çıksın. sonra da düşmanıyla uğraşabilsin.

aliyev hayranları ermenistan-rusya çok mu demokratik demişler. ne tür bir beyinsizsiniz siz. kötü örnek düşmanınız da bile olsa gidip onu alıyorsunuz.

sen rusya kadar güçlü müsün? putin despot ama gerçekten güçlü ve söz sahibi bir rusya için çalışıyor. kaldı ki o durumda bile övülecek bir tarafı yok. peki senin liderin ne için çalışıyor?

edit : azerbaycan'da doğma büyüme oralı arkadaşlarım var. ne sıkıntılar çektiklerini biliyorum. özellikle pandemi sürecinde çok sıkıntı çektiler, işlerini kaybettiler, pandemi yardımına başvurdular o da çıkmadı. aliyev'in ise umrunda değil. ne ülke ne de halk. kimse burada ucuz milliyetçilik yapmasın.

edit 2: keşke herkes şu azerbaycanlı kardeşimiz gibi sağduyulu olsa. (#113567479)
  • benim anlamadığım nokta bu azerbaycan denen devletin ordusu yok mu? neden durmadan ermenistan tarafından tokatlanıyorlar? bir sınır birliği yok mu?

herhalde aliyev denen diktatör bozuntusu koltuk korkusundan güçlü bir ordu donatmıyor. karını başkan yardımcısı yapacağına ordunu güçlendir. mehmetçik hiçbir çapsız diktatörün siyasal geleceği için tehlikeye atılamaz. azerbaycan denen çadır devletinin fedaisi değiliz.

tanım: bir saldırı.
  • shahahahahha....

terliksi hayvana bak, niki de sözde ermeni soykırımına refere. savaş kötü bir şeymiş, azerbaycan hata yapmış insanlar ölecekmiş, sevgi pitircigi olmuş lale...

sen siktir git o lafları durduk yere azerbaycan 'a saldıran soydaşlarına söyle... ebenizin damına mart karı yağınca ağlamaya bayılıyorsunuz korkak adiler...
  • azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını geri alması için eline geçen bilmem kaçıncı sebep.

şuan harekatı başlatsa ermenistan'a karşı üstünlüğü ele geçirdiği an bm veya nato'dan azerbaycan'a sakin olun, itidal veya barış çağrısı gibi şeyler gelir zaten.

dinlemeyip nahcıvan ile en azından birleşebileceği bir koridoru kendine alsa yeter. biz de aramızda engel olmadan izmir'den başlayıp orta asyaya kara ve denizyolu ile bağlanmış oluruz tekrar.

yalnız çok cephe olmaya başladı. batıda yunanistan, güneyde suriye, doğuda ermenistan ek olarak mavi vatan...
  • öso milislerine ait olduğu iddia edilen video link
    suriye'de eğitim gören ve azerbaycan'a gönderilecek olan hamza tugayı mensuplarına ait olduğu iddiaa edilen videou
    vatanmillet31 tipli yalan yanlış devletin ve trollerin yaydığı haberleri okumaktan sıkılanlar için , gelişmeleri kaynaklarıyla giren iki hesap önereceğim .not: hesaplardan biri +18 görüntüleri de paylaşıyor (azerbaycan askerlerinin ölü bedenleri gibi) uyarımı yapayım dedim.
    hesap1
    hesap2
    azerbaycan veya başka bir ülkeye de minnet borcum veya sempatim yoktur.yalnızca kendi ülkemi ve çıkarlarını düşünürüm ama bu bile objektif yorum yapmamı engellemez. entryi okuyacak kimseler çabuk tetiklenen veya kulaktan dolma bilgilerle hareket edip yorum yapanlardan ise muhtemelen bu yazıyı hiç mi hiç sevmeyecektir. sahada durumlar değişebilir sonuçta geniş çaplı bir "total war" söz konusu değil . yazacağım entryi , edindiğim ve takip ettiğim güncel bilgiler ışığında yazıyorum .
    neyse başlıyorum :
    2013 dolaylarından bu yana suriye , afganistan ve ırak sahalarını takip eden birisiyim ve şunu söyleyebilirim ki orduya siyaset sokmanın ve liyakatsizliğin bedelini ödüyor şu an azerbaycan kuvvetleri. o kadar ki smo'nun bile azerbaycan'a gitmesine razı gelmiş durumdalar.bilmiyorsanız , azerbaycan ordusu ruslara satılmış subaylar ve diğerleri (aliyevciler-milliyetçiler) diye ayrılır. kesinlikle kalifiye bir kuvvet değillerdir , smo militanları bile çoğu azeri askerden iyi savaşmaktadır (ki smo genelde hedef parçası olarak kullanılıyor suriyede) . azerbaycan tovuz'a erişimi kaybettiği an türkiye ve gürcistan'a da erişimini kaybedecektir. tovuz'u tutmak bile onlar için zorken sözlükte karabağ'ı alırız diyenleri görünce istemsizce gülmekteyim çünkü her karşılaşmada ermeni kuvvetler azeri kuvvetleri tokat manyağı yapıyor sahada. (bugün de olduğu gibi) ermeni topçularının yetenekleri (veya azeri harekat planlayıcıların basiretsizliği) , azeriler tarafından baya hafife alındığı için şu sıralar devam eden çatışmalarda sürekli hesaplanandan fazla kayıp veriyor azerbaycan. (dileyen alttaki editlediğim linkte tankların harekat için konumlandıkları yere ve düzene bakabilir)

türkiye'nin smo'yu azerbaycan'a gönderdiği şu sıralarda gerçekleşmesi ilginç olmayan olaylardır. türkiye 33 askerin şehit olduğu olaylar sonrası ruslara fena bilenmiş durumda ve her türlü pisliği yapabilecek durumda . idlib'e gerçekleşmesi olası olan rus operasyonuna karşı , rusların dikkatini kafkaslara çekmek de dahil. daha dün suriye ordusu 25.tümeni idlib dolaylarına (tel mardikh) sevk etti bu tümenin büyüklüğü yaklaşık olarak 10000 kişi. önümüzde doğrusu baya sisli bir gelecek var . gerek ekonomik sıkıntılar , gerek suriye olayları , gerek doğu akdeniz ve olası avrupa birliği ile ters düşmeler hepsi vasıfsız dış politikanın yarattığı tehlikeler. hepsinden daha mühim olan ise halkın iliğini sömürmüş ve ülkede ne mental olarak ne de maddi olarak değer kavramı bırakmış olan siyasiler bu ülke için en büyük tehdittir.
    diğer ülkelerin kendi çıkarlarını uygulatmak için ortaya sürdükleri ve (veya) harekete geçirdikleri planlar olabilir. türkiye olarak bizim de üstümüze düşen kendi çıkarlarımızı en efektif şekilde savunmamızdır. yeri geldiğinde cesur hamleler yapıp , yeri geldiğinde ağırdan almamız gerekecektir. dünya türkiye'nin çevresinde dönmemekte , türkiye onyıllardır kendisi vs dünya şeklinde bir mentalite geliştirmiş akabinde kendisini yalnızlaştırmıştır. ilk olarak içimizdeki yolsuzluğu bitirip, adaleti tahsis ettikten sonra diğer ülkelere demokrasiye olan bağlılığımızı gösterip , dış siyasette buzları yeniden eritmemiz gerekmektedir. bugün başımızdakilerin yoluna "baş" koyduğu terörist müslüman kardeşler ve maşaları yüzünden zamanında aramızın iyi olması sayesinde pek çok kazanım ve güvence elde ettiğimiz ortaklarımızı kaybetmiş durumdayız.
    hoş ben ve ben gibi düşünen onbinlerce insan zaten defolup gidecek bu ülkeden (eğer ki insanlar artık gidişata dur demez ise) . kalan dostlarım da kendilerine iyi baksın .

türkiye'ye ait sihalar ermenistan üzerinde uçuş gerçekleştirdi ve ardından azerbaycan bakanlıkları tb2 kameralarından çekilen hss vurma görüntülerini paylaştı.

edit2 : şu nizama bakınca smo'dan daha kötü olduğunu anlarsınız. şu tanklar suriye'de olsa işid 3-4 tane atgm ile bu tankları patates ederdi. dümdüz araziye tank sokmuş herifler, tanklar da apaçık ortada duruyor .
hesabın var mı? giriş yap