şükela:  tümü | bugün
  • son edit: arkadaşlar yök başkanı kararın yeni kayıt yaptiranlari kapsayacağını söylemiş.magdur olan tüm ogrencilere hayırlı olsun.

edit:arkadaşlar müfredat örgün ile aynı.dersler adobe connect üzerinden veriliyor.ve dersleri izlemek zorunda,katilim zorunlu.sinavlarda aldigi notun 100 puan üzerinden 40 ı derse katılım ile veriliyor.yani yata yata gecme diye birsey soz konusu degil.çünkü en yakin şahidi benim. ben de üniversite bitirdim inanin esim benden daha çok çalışmıştır. dediğim gibi başarısızlıktan veya hiç uğraşmadan diploma almak gibi bir durum değil. malum ki ülkemizdeki işverenlerin durumu ortada.o ibare belki en başından olumsuz karşılanacak. belki kendini gösterebilmesi için bir şans bile verilmeyecek. eğer en başından durum şu an ki gibi olsaydı hiç kayıt yaptırmazdık.

az önce aldığımız haberle yaşadığımız şokun nedeni.

eşim yaklaşık 5 senedir istanbul üniversitesi uzaktan eğitim programı lisans öğrencisi. ve okulunun bitmesine sadece 2 oturum sınavı kalmıştı.

az önce aldığımız şu link ve şu linkteki belge ve duyuruya göre 2011 de kayıt olduğumuz ve "örgün eğitim" diploması ile mezun olacağımız okulumuzdan, ani bi kararla "uzaktan öğretim" ibaresiyle diploma alacağımızı öğrendik.

hukukçu arkadaşlarımızdan yardım etmek isteyen var ise çok mutlu olurum. eşim başarısız bir öğrenci değil ve benim işim gereği uzaktan eğitim programına mecburi kayıt yaptırdık. ve çok miktarda giderimiz ve emeğimiz oldu.notları da cok iyi .bu karar belki iş görüşmelerinde, diplomasındaki ibareden dolayı negatif etki yaratacak.

biz okula kayıt olurken diplomanın örgün ile aynı olacağını biliyorduk.ve karar öyle idi.

sesimizi duyurmak ve bir yol aramak istiyoruz.
  • uzaktan eğitim okuyup diplomada örgün yazıyorsa saçma olan durum budur. biz acı çeke çeke okuduk. gerektiğinde derslerimiz uzadı, geceleri gündüzlere katıp çalıştık. bunun uzaktan eğitimle bir tutulacağını beklemek cidden örgünler açısından da can sıkan bi durum olurdu.

doğru bir karar.

edit : bana abuk subuk kuru bahanelerden mesajlar atmayın. bu kazanılmış hak felan da değil. sen buna başvururken zaten bir haksızlığa başvurmuşsun. göz göre göre devlet eliyle bütün o okuyanların hakkına girmişsin. burda hak felan yok. şimdi kalkar da bu konuda geriye dönük dava açılırsa ben kalkar örgünlerin mağduriyeti adına dava açsam ne olcak o zaman. biri yazmış 2-3 üniversite dışında örgün öğretim dezaten bi bok yok. ulan tırrık o kadar kolaysa git örgün oku o zaman. bende istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde okudum. hocalar dahil kimse sevmezdi uzaktan öğretimi kimi kandırıyorsunuz.
  • bu değişiklik olmasaydı ve herhangi bir iş görüşmesinde diplomanın uzaktan öğretim mi yoksa örgün eğitim mi olduğuna dair bir soru gelseydi vereceğiniz cevap ne olacaktı ? cevap uzaktan öğretim ise davanızda başarılar, yok örgün eğitim ise haksızlığa uğradık derken siz de hak yiyecektiniz.
  • örgün eğitim mezunu, uzak ve açıköğretime karşı biri olarak verilen kararı saçma değil mi amk. kazanılmış hak diye bir şey var. en azından bundan sonra gelenlere uygularsın bu kararı.
  • doğru bir karardır. uzaktan eğitim öğrencisi olup örgün öğretim diploması isteyenler kayıtlarını sildirip, aynı üniversitenin örgün öğretimine kayıt olup, aldıkları dersleri saydırıp kaldıkları yerden devam edebilirler.
  • aslına bakarsanız diplomanın örgün diye verilmesi bence de yanlış. fakat kazanılmış hak mevzusu var sanırım burada. yani bu öğrenciler bu hakkı kazanmış, bunu daha sonradan değiştiremezsiniz ki? şöyle olsa anlarım; 2017'den itibaren bu karar alınsa ve artık uzaktan eğitim okuyan kişilerin diplomasında uzaktan eğitim mezunudur yazsa anlaşılabilir.

bunun seçim yapılırken mühürsüz oyların da geçerli sayılmasından ne farkı kaldı? ne demiştik, maç oynanırken futbolun kurallarını değiştiremezsiniz.
  • olması gereken, doğru karar.

bizim suyumuzu sıkarlarken uzaktan eğitim görenler deyim yerindeyse paşa paşa takılıyor.* okumak kolay şey değil. şu zamana kadar örgün öğretim ibaresinin yazması esas haksızlık olan.

dilerim diğer üniversiteler için de emsal niteliğinde bir karar olur.
  • beklenen bir hak söz konusu evet, ama kazanılmış bir hak yok henüz. kazanılmış haktan bahsedebilmek için o hakka erişme statüsünde olmak lazım. yani tüm dersler verilmiş olsa idi ve diploma beklerken olsa idi kazanılmış hak olurdu.
    gel gelelim karar isabetli olmakla birlikte hukuk devletine yakışan-evvela böylesi bir karari en bastan almamaktir. uzaktan egitim okuyana örgün egitim diplomasi ne demek?- boyle bir karar alindiktan sonra da arkasinda durmaktir. yani yeni gelenlere uygulanmasi daha adil olur.